Ana Sayfa Ekonomi Viranşehir'lilerden Mantar Yetiştiriciliğine Büyük İlgi

Viranşehir'lilerden Mantar Yetiştiriciliğine Büyük İlgi

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde Uygulamaya Konulan Güneydoğu Kültür Mantarı Yetiştiriyor Projesi, Viranşehirlilerin Yoğun İlgisini Gördü.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2011 Cumartesi 17:44
Viranşehir'lilerden Mantar Yetiştiriciliğine Büyük İlgi
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nın finanse ettiği ve SODES Projesi çerçevesinde kabul edilen Güneydoğu Kültür Mantarı Yetiştiriyor Projesi, Viranşehir'de hem öğrenmek isteyenler hem bu işi yapmak isteyenlerin yoğun ilgisini gördü. Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından uygulanan projenin faaliyete girmesi ve üretime başlamasının, ilçede yeni iş sahaları oluşacağının habercisi olduğunu belirtti. Kanyılmaz, "Projemiz yaklaşık 3 ay önce başladı. Bu süreçte tadilat çalışmaları ve ardından kültür mantarı üretimine geçildi. Projemiz ilk meyvelerini vermeye başlayınca, ilçe halkı da yoğun ilgi gösterdi. Bizler başarılı bir proje olması için elimizden geleni yaparken, ayrıca yeni iş alanları oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.


Yaklaşık 65 günde yetişen kültür mantarının zehirsiz olduğunu ve piyasalarda rağbet gördüğünü ifade eden Proje Koordinatörü Halil Kara, şu ana kadar kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak için proje ofisine yaklaşık 15 kişinin geldiğini belirtti. Kara, projenin amaçlarından birinin de istihdamın yanında vatandaşların kendi üretim yerlerini açmak olduğunu kaydetti. Viranşehir'de oldukça ilgi gören projenin yaklaşık 9 ay daha devam edeceği belirtilirken, kaymakam Kanyılmaz, iş yeri açmak isteyenlere hem kurs vererek hem tesis kurulumunda teknik elemanları ile yardımcı olacaklarını da söyledi. Proje kapsamında üretilen mantarların sürekli mühendis kontrolünde olduğu ve son derece hijyenik bir ortamda üretildiği de belirtildi.
(habercihan)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASTOR filosunu güçlendirdi

ASTOR filosunu güçlendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık