Ana Sayfa Siyaset Vural:Bunları Şımartan Bülent Arınç Oldu

Vural:Bunları Şımartan Bülent Arınç Oldu

Baydemir’in “eyalet bayrağı” için kanun teklifi vermesine MHP’li Oktay Vural sert tepki gösterdi...

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2012 Pazar 10:23
Vural:Bunları Şımartan Bülent Arınç Oldu
Başbakan Yardımcısı Arınç’ın “Ne istiyorlarsa vereceğiz” açıklaması sonrası bölücü zihniyetin siyasallaşma gayretine girdiğini savunan Vural, “Bu ülkenin tek bayrağı vardır. O da kanla yazılmıştır. Paçavraya gerek yok!” dedi.

“Türk bayrağının yanında paçavraya gerek yok”
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in başkanlığını yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’nin yeni anayasa önerileri kıyamet kopardı. Önerilerde yer alan, ve “sembol belirleme hattı” şeklinde ifade edilen “ayrı bayrak” talebi çok sert tepkilere neden oldu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, talebi “Bölücü bir zihniyetin siyasallaşma gayreti” olarak tanımladı. Vural, Bülent Arınç’ın “Ne istiyorlarsa vereceğiz” sözünü hatırlatarak şunları söyledi: “Bunlar da Bülent Arınç’ın her şeyi vereceğiz ifadesine karşılık da istediklerini kısmen piyasaya sürüyorlar. Bu ülkenin tek bayrağı vardır. O da kanla yazılmıştır. Böyle soysuz siyasetlerle, bölücü siyasetlerle bayrak yapılmaz. Bu bayrağı milletimizin bayrağıdır. Bu bayrağın yanında başka paçavralara gerek yoktur. Paçavralar yer alamaz. Federalizm, eyalet, kendi kaderini tayin etme gibi talepler ileri sürülüyor. Siyasal çözüm arayışlarının sonucunda bu tip talepleri anayasaya sokmak için bir gayret olduğu açık. Bütün bunlara da zemin hazırlayacak olan da anayasada Bülent Arınç’ın ifadesinde yer alan her şeyi vereceğiz sözünde saklı.” Oktay Vural, AKP ve BDP’nin, bu taleplere zemin bulabilecek bir anayasal kılıf arayışı içerisinde olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP ile BDP’nin böyle bir arayışı olduğunu düşünüyorum ben. Bu milletin egemenliğini kimse bölemez. Bu memleketin Diyarbakır’ında yaşayan da, İzmir’inde yaşayan da bu ülkenin tümünün egemenliğine sahiptir. Osman Baydemir gibilerinin bu tür siyasal bölünme projelerine milletimiz yol vermez.


Kimin adına söylüyorlar?
Talebe tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk de, ” Türkiye’de gündemde olan bir şey değil, olması beklenen bir şey değil, olması istenen bir şey değil “ dedi. Korutürk, bu talebin kimin adına yapıldığı sorusuna yanıt ararken şunları söyledi: “Kendi adına mı söylüyor, başkasının adına mı söylüyor, bir şeyi temsil ediyor mu bunlara bakmak lazım. Cumhurbaşkanı ne cevap verdi buna bakmak lazım. Hükümetin o konudaki yaklaşımına bakmak lazım. Bu konuda çok muğlak davranıyorlar. Hükümetin bu konudaki tutumu nedir? Anayasa konusundaki yaklaşımı nedir? Memleketin sorunlarını nasıl çözecek ona bakmak lazım.


Hükümet sessiz kalıyor
Korutürk, Atatürk’ün “Dış politikada sağlam olabilmek için iç bünyede sağlam olacaksınız” sözünü hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet iç bünyeyi nasıl sağlamlaştıracak? İç bünyeyi nasıl sağlamlaştıracak o konuyu açıklaması gerek. Hükümet dışarıda bir çok emel peşinde, başka memleketlerin işlerine çare bulmaya çalışıyor. Kendi işlerine ise nasıl yaklaştıklarını tam açık ortaya koymuyor. Bunların açıklanması lazım. Hükümetin tutumu nedir? Osman Baydemir’in bu şekilde konuşmasının esası nedir? Böyle bir şey olmasının ihtimali var mı? Hükümet bunu nasıl görüyor onlara bakmak lazım. Hükümet bu gibi istekler gündeme geldiği zaman sessiz kalıyor.”(
yenicaggazetesi)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık