Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Teknoloji Web Sitesi Olmayan Şirketlere Ceza

Web Sitesi Olmayan Şirketlere Ceza

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Yongalık, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getirildiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2011 Pazar 18:19
Web Sitesi Olmayan Şirketlere Ceza
Seyhan Oteli’nde düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Şirketler Hukukuna Getirdiği Değişiklikler” konulu konferansın açış konuşmasını yapan ADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun Türkiye ve şirketlerin ticari yaşamının geleceğine damga vuracak değişimleri öngördüğünü söyledi. Şirketlerin önemli bir değişim sürecini beraberinde getiren kanuna çok iyi hazırlanması gerektiğini vurgulayan Sönmez, “Yeni kanun, şirketlerimizin kurumsallaşması, sürdürülebilirliği, rekabet gücünün arttırılması, kamu güveninin oluşturulması ve şeffaflık açısından çok önemli bir fırsat ve zemin hazırladığı belirtiliyor. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni Türk Ticaret Kanunu'nun şirketlerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak bir değişim projesi olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Çukurova Bölgesi'ndeki aile şirketlerinin yapılanmasının gerçekleştiği limited ve anonim şirketlerin yapısı, işleyişi ve denetimi açısından da önemli değişiklikler getireceğini kaydeden Sönmez, söz konusu değişimin bir sonucu ulaşılacak etik ve şeffaf yapıların, gelecekteki ticari yaşama önemli katkılar sağlaması temennisi içinde olduklarını ifade etti.

6 AYA KADAR HAPİS, 300 GÜNE KADAR ADLİ PARA CEZASI

Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Yongalık, “Ticaret Kanunu Açısından Sermaye Şirketlerine Genel Bir Bakış” konulu bir sunum yaptı.

Yeni kanunda 210 yeni madde bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Yongalık, sözkonusu yasayla birlikte şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getirildiğinin altını çizdi. 01.07.2013 tarihinden itibaren bu maddenin yürürlüğe gireceğini belirten Prof. Dr. Yongalık, internet sitelerinde şirket ortakları, üçüncü kişileri ilgilendiren tüm bilgilerin, şirket yöneticilerine ödenen tüm paraların, temsil ve seyahat giderlerinin, tazminatların, sigorta primleri gibi. ödemelerin de yer almak zorunda olduğunu kaydetti. Bu bilgilerin internet sitelerinde yer almaması halinde herhangi bir internet kullanıcısının şirket aleyhine dava açabileceğini dile getiren Prof. Dr. Yongalık, bu durumda şirketin yönetim kurulu üyelerinin, müdürlerin ve yönetici olan komandite ortakların 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezası ile internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne göre koymama durumunda ise 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabileceklerini ifade etti. Yongalık, yasadaki bu düzenlemenin mevcut haliyle sakıncalar içerdiğini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'DE BAĞIMSIZ İDARİ OTORİTE DÖNEMİ KAPANDI

'Sermaye Şirketlerinde Finansal Raporlama ve Denetim' konulu bir sunum yapan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Özkorkut ise 2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin birçok açıdan ucube bir düzenleme olduğunu söyledi. Doç. Dr. Özkorkut, sözkonusu KHK’de bağımsız bir kurum ve bunun içinde de bir kurul yapısının bulunduğunu ancak 643 sayılı KHK ile bu 3046 sayılı kanun 19/A maddesi nedeniyle bağımsızlık gibi bir durumun ortadan kalktığını öne sürdü. Doç. Dr. Öztorkut, “Maddede ‘ilgili, ilişkili, alakalı bakanlık’ ifadeleri kullanılıyorsa ilgili bakan adı geçen kurumu her zaman her türlü denetler demektir. Denetime tabidir. Yani artık bağımsız idari otorite dediğimiz dönem Türkiye’de kapanmıştır. Aklınıza gelen SPK, EPDK, BDDK gibi yapıların hepsi artık ilgili bakanın vesayeti altındadır. Türkiye’de artık bağımsız idari otorite dönemi sonlanmış bulunmaktadır haziran ayından itibaren” şeklinde konuştu.

Konferansa Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ahmet Coşar, BPW Adana-Türkiye Kulübü Başkanı Filiz Yaldız, ADSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ADSİAD üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.(haberx.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık