Ana Sayfa Urfa Haberleri Yağışlar, GAP Çiftçisini Umutlandırdı

Yağışlar, GAP Çiftçisini Umutlandırdı

-Türkiye'nin hububat ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı GAP illerinde etkili olan yağışlar bölge çiftçisini sevindiriyor -ŞTB Başkanı Kaya: ''Bu yıl yağışın fazla olmasının hububat rekoltesini de yükselteceğini düşünüyoruz'' -Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Öztürkmen: -''Hububat tarımı için bu yağışlar çok güzel, çünkü yüzey akışına geçmeyen yağışlar, toprağı doyurdu''

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2012 Perşembe 11:33
Yağışlar, GAP Çiftçisini Umutlandırdı
Türkiye'nin hububat ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı GAP illerinde, etkili olan yağışlar, bölge çiftçisini umutlandırdı.
Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) Başkanı Mehmet Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede son haftalarda etkili olan yağışların, hububat ekimini tamamlayan çiftçiyi sevindirdiğini söyledi.
Önceki yıllara göre bölgeye daha fazla yağışın düştüğünün tespit edildiğini belirten Kaya, yağışların bu yıl hububat rekoltesini yükseltmesini beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bu yağışlar ürünün gelişimine olumlu yönde etki ettiği gibi aynı zamanda da hububat ürünlerinde oluşabilecek hastalıkları da önleyecektir. Bu yıl ki yağışların fazla oluşu, bölge çiftçisinin yüzünü güldürecek gibi görünüyor. Geçen sezon pamuk fiyatlarının düşük olması nedeniyle bölge çiftçisi, bu yıl hububat ekimine yöneldi. Özellikle bu yıl yağışın fazla olmasının hububat rekoltesini de yükselteceğini düşünüyoruz. Ekim sonrasındaki yağışlar ürünün rekoltesini yükseltiyor. Bölgemizde yoğun yaşanan yağışların çiftçilerimize bol kazançlar getirmesini umuyorum.''

-''Toprak, suya doydu''

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de bölgede son haftalarda metrekaraye günlük ortalama 30 kilogram civarında yağışın düştüğünü ifade etti.
Öztürkmen, bölgede yağışların bir müddet daha aynı seyirde devam etmesinin tahmin edildiğini ancak aşırı yağışın da çiftçiyi zor duruma düşürebileceğini söyledi.
Toprağın son yağışlarla dolgun bir hale geldiğini belirten Öztürkmen, şöyle devam etti:
''Hububat tarımı için, bu yağışlar çok güzel, çünkü yüzey akışına geçmeyen yağışlar, toprağı doyurdu. 'Toprağın, tarla kapasitesine geldiği' yağışlardır bunlar. Topraktaki hububatın daha rahat gelişmesini sağlayan iyi bir yağıştır. Yeni sezonun mahsulü için toprağı dolgun hale getiriyor. Bundan sonraki dönemde 30 kilogramı aşmayacak yağışlar toprağı besler, tarla kapasitesini artırır.''
Doç. Dr. Öztürkmen, bölgede yoğun olarak üretimi yapılan ve ''beyaz altın'' olarak adlandırılan pamuk ekim mevsiminin yaklaştığını da belirterek, bu yağışların pamuk için de olumlu etki yapacağını kaydetti.
Bu arada, Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Ramazan Sağır da, bölgede başta Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin olmak üzere son 15 yılın en yağışlı ocak ayının geçirildiğini bildirdi.
Sağır, Güneydoğu'da son haftalarda sürekli yağışlı havanın etkili olduğunu, bir süre daha devam etmesi beklenen yağışların bölgenin yüksek kesimlerinde kar şeklinde görüldüğünü aktardı.
Sağır, Ocak ayında son yılların en yağışlı döneminin geçirildiğini ifade ederek, özellikle Şanlıurfa'nın, son yılların en yağışlı ocak ayını geçirdiğini, 1-31 Ocak tarihleri arasında metrekareye toplam 170,9 kilogram yağış alındığına dikkati çekti.
Sağır, ''Mevsim normallerimize göre 72 kilogram olan yağışın 2 katından fazlasını aldık. Ekim, kasım, aralık ve ocak ayını kapsayan 4 aylık periyotta da metrekareye ortalama 219 kilogram olan ortalamayı aşarak, bu yıl 4 ayın ortalaması şu an itibarıyla 292 kilogram civarındadır. Yine burada da yüzde 20'nin üzerinde bir yağış fazlalığımız var. Bölgemizde başta Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin olmak üzere, son 15 yılın en yağışlı ocak ayı geçirildi'' şeklinde konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star