Ana Sayfa Urfa Haberleri Yahlizade: Şanlıurfa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projelerinde sınıfta kalmıştır

Yahlizade: Şanlıurfa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projelerinde sınıfta kalmıştır

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı, İnşaat Yüksek Mühendisi ve İşletmeci Enver Sedat Yahlizade Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm projeleriyle ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2013 Perşembe 09:23
Yahlizade: Şanlıurfa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projelerinde sınıfta kalmıştır

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 14. yıldönümü sebebiyle deprem hakkında teknik bilgiler veren Yahlizade,  deprem öncesi ve sonrası tedbirlerin alınmasının şart olduğunu söyledi.
Şanlıurfa Belediyesi’nin son yirmi yıllık çalışmalarını değerlendiren Yahlizade,  İçmesuyu Arıtma Tesisi, Şair Nabi Kültür Merkezi gibi önemli projelerin yapıldığını ama Karakoyun deresinin üzerinin kapatılmasının çok yanlış olduğunu ifade etti.  Yapılan iş merkezinin estetiği olmamakla birlikte bir ucube gibi görselliği bozduğunu dile getiren Yahlizade, 2004 yıllından sonra ise belediyenin rutin olarak yapması gereken temizlik, yol, kaldırım, refüj yeşillendirmeleriyle şehir büyük bir köy görünümünden kurtulduğunu, ŞUTİM, yeni otogar, Katı Atık Arıtma Tesisi gibi önemli projelerin yapıldığını ama daha sonraki dönemde herhangi bir ciddi çalışma görülmediğini belirterek, Kentsel Dönüşüm Projelerinde Şanlıurfa Belediyesinin sınıfta kaldığını söyledi.
Bahçelievler, Bamyasuyu, Paşabağı, Meteoroloji caddesiyla eski otogar arası gibi daha bir çok yerlerde çok eski ve depreme dayanıksız yapıların yer aldığını ve özellikle de çarpık yapılaşma olduğu için kentsel dönüşüm projelerinin başlamamış olmasını eleştiren Yahlizade, 1997 ve daha sonra da 2007 Deprem yönetmeliği çıktığı için en azından 1997 yılından daha eski yapılarda oturan bina sakinlerinin Projeci İnşaat Mühendislerine veya yapı denetim firmalarına müracaat ederek binalarını kontrol ettirmelerini istedi.
Deprem öncesi için mühendislik hizmeti görmemiş ve projesi olmayan yapılardan uzak durulması gerektiğini belirterek, deprem sonrası olarak da 2009 yılında 81 İlde kurulan Valiliklere bağlı Afet ve Acil Müdahale Müdürlüklerinin (AFAD)önemine dikkat çeken Yahlizade, bu müdürlüklere bağlı ekip ve ekipmanların yeterli ve uzman olmalarının gerekliliğini dile getirdi.
Üç hafta önce İspanya’da yaşanan tren kazası sonrası ülkede ulusal yas ilan edilmesi örneğini de veren Yahlizade, 17 Ağustos Marmara depreminde resmi rakamlara göre 17 bin 500 kişi, resmi olmayan rakamlara göre ise 50.000 kişinin yaşamını yitirdiği, 100.000 kişinin yaralandığını, 140 bin yapının yıkıldığını ve ülkeye de milyarlarca ekonomik zarar vermesine rağmen ulusal yas ilan edilmemesini eleştirdi. O dönemde ülke halkının böyle bir karar beklediğini, üstelik ülkenin başında çok deneyimli Cumhurbaşkanı ve Başbakanı  olmasına rağmen ulusal yas ilan edilmemesine anlam veremediğini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık