Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Teknoloji YAHOO, 450 BİN KULLANICISININ ŞİFRESİNİN ÇALINDIĞINI AÇIKLADI

YAHOO, 450 BİN KULLANICISININ ŞİFRESİNİN ÇALINDIĞINI AÇIKLADI

450 bin Yahoo kullanıcısının bazılarının email adresleri ile şifrelerinin siber saldırı sonucu oluşan güvenlik ihlali nedeniyle çalındığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2012 Cuma 17:43
YAHOO, 450 BİN KULLANICISININ ŞİFRESİNİN ÇALINDIĞINI AÇIKLADI
İnternet şirketi Yahoo yetkililerince, 450 bin Yahoo kullanıcısının bazılarının email adresleri ve şifrelerinin güvenlik ihlali nedeniyle çalındığı, kopyalanan şifrelerin sadece ufak bir kısmının geçerli olduğu bildirildi.


Şirket yetkilileri, saldırının kendi içerik paylaşım platformu olan Yahoo katılımcı ağındaki eski bir dosyaya yapıldığını, çalınan email adresleri ile şifreler arasında diğer internet şirketlerinin üyelerinin de olduğunu ama saldırıdan en çok zararı kendi mail servislerinin gördüğünü kaydetti.



Açıklamada, tespit edilen güvenlik açığının onarım çalışmalarının sürdüğü, bu durumdan etkilenen kendi kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesi gerektiği, diğer kullanıcıların hesabının ele geçirilmiş olabileceği belirtildi.



CNET, Ars Technica, Mashable gibi teknoloji haberleri veren siteler, saldırının ardında kendilerine ''D33D Şirketi'' adını veren bir hacker grubunun olduğunu iddia etti.


İnternet güvenlik uzmanları, depolanmış şifrelerin korunması için Yahoo'nun daha fazla enerji harcaması gerektiğine değinirken, güvenlik şirketi TrustedSec, Yahoo'nun hackerlara karşı ''en üst düzeyde alarma'' geçmediğini öne sürdü.


Yahoo yetkilileri, kullanıcılarından özür dileyerek çalınan şifrelerin sadece yüzde 5'inin geçerli olduğunu, bu nedenle endişelenilecek bir durum olmadığını sözlerine ekledi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık