Ana Sayfa Urfa Haberleri YAHUDİ MAHALLESİ TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

YAHUDİ MAHALLESİ TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

Şanlıurfa farklı dinlere mensup birçok topluma ev sahipliği yapmış tarihi bir şehir.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2015 Cuma 11:49
YAHUDİ MAHALLESİ TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

Şanlıurfa farklı dinlere mensup birçok topluma ev sahipliği yapmış tarihi bir şehir. Bu nedenle Şanlıurfa’nın farklı mahalleleri o dönemde yaşamış toplumlarla anılır. Bu mahallelerden biri de Harran kapı, Arap meydanı arasında kalan Yahudi mahallesi. Eski yapıların bulunduğu bu alanda yaşayan mahalle sakini sit alanı ilan edilen yerde restorasyon çalışması yapılmasını bekliyor.

Şanlıurfa 3 semavi dine ev sahipliği yapmış bir şehir. Bunu şehrin eski yerleşim yerlerinde yapılan evlerden görebilmek mümkün.

Kendi dillerinde duvara yazılan yazılar, evdeki pencerelerin dışa değil de içe doğru olması, tavanın kalaslarla yapılması bu dediklerimize işaret.

Mahalleli ise bu denli her tarafı tarih kokan bu yerin tadilat yapılmamasından şikayetçi.

Sit alanı olarak ilan edilen mahallede duvara çivi dahi çakamadıklarını ifade eden mahalleli, evimize tadilat yapamıyoruz. Sit alanı diyorlar. Madem sit alanı ise 58 meydanı, büyük yol’da yaptıkları gibi evlerimizi restore etsinler diyerek yetkililere bir öneride bulunuyorlar.

Şanlıurfa’nın en eski mahallelerinden biri olan bu mahallenin sokak duvarlarında ise şişme ve çatlaklar meydana gelmiş yâda bir diğer deyişle duvar öne çıkmış. Bu da ilerleyen zamanlarda çökebileceği ihtimalini doğuruyor.

Öte yandan bu mahalle ciddi anlamda bir turizm potansiyeline sahip. Mahalle dar sokakları, kabaltıları ve yıllara meydan okuyan eski evleri ile turizmde beni görmezden gelemeyin diyerek yetkililere göz kırpıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık