Ana Sayfa Güncel Yalova Halkı İsyan Etti!

Yalova Halkı İsyan Etti!

Yalovalılar kurulacak olan kimyasal depolama tesisine karşı tepkili!

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2011 Perşembe 08:59
Yalova Halkı İsyan Etti!
KiMYASAL DEPOLAMA TESİSİ İSTEMİYORUZ"

Şaban Beşli/
Yalova Ziraat Od. Bşk. "Bu sadece Yalova'nın sorunu değil. Bu tepkiyi verirken bu Marmara'nın sorunu olduğunu söyledik. Buraya 150 tank kurmaktan bahsediyorlar, burada bu tesisi kurmak Marmara'nın bölgesine atom bombası koymak gibi bir şey. Bu tesis Marmara'nın yok olmasına neden olacak. Atom bombası belki de bu tesisten daha zararsız. Fay hattını üzerine bu tesisi kuruyorlar böyle bir tehlikenin önüne geçilmesi imkansız. Bu tehlikenin önüne geçilmesi gerekir. Yalova en çok balıkçılık yapılan bir bölge. ÇED raporunda bu depolamayı yaparken sızıntının olacağı söyleniyor ve bu sızıntıdan dolayı canlı yaşamayacaktır deniyor. Burası balık yumurtlama bölgesidir. En kaliteli balıkların yetiştiği bir bölgedir burası. Buralar altın topraklar. Bu depolardaki kimsayasallar tabi ki ticaret amacıyla buraya geitiriliyor. Her tarafa bu bölgenin kolu var. Onlar içinYalova'dan çıkan tankerlerin sevkiyatı çok kolay olacak. Bu tamamen para kazanmak amaçlı bir iştir. Koskoca Marmara'yı feda etmek istiyorlar. Bu hatalı bir yapıdır. Çöktüüğünü düşünün en az 20 milyon insan burada ölebilir. Bunun altına kim imza atıyorsa sonuna kadar bu vebalin altında kalacaktır."İZİN ALINMADI"


İl Genel Meclis Kurulu Üyesi Bahar Doğan

"ÇED raporunda bu tesisin yakın halkı etkileyeceğini söylüyorlar. Yerleşim alanları bu tesise çok yakın. Çoğu ilin tehlikeden haberi bile yok. Kimden söz almışlarsa bilemiyorum, yeri almışlar ancak alınan bir izin yok. Önümüze ÇED raporuyla geldiler. ÇED toplantısında tepkilerimizi ortaya koyduk. Devletin yasası vardır. ÇED dosyasını arkadaşlar detaylı inceleselerdi kimyasal atığın fazlalığıın göreceklerdi. İlgili arkadaşlar bu itirazları değerlendirirken fay hattı üzerinde olduğuna dikkat etsinler. Herhangi bir depremde kaçma ihtimalimiz olabilecek mi?

Endişelerimiz var. Deniz yaşamı üzerinde yıkıcı bir etki olacaktır. Peyzaj ve insan üzerine etkili olacaklarını kendileri söylüyor. Kuzey Anadolu fay hattı buradan geçmektedir. Alınan bir izin yok. Sadece söz almışlar. Yasal henüz net bir şey yok. Biz bu tehlikeleri gerekse 99'da yaşadığımız için tüm Marmara Bölgesi açısından tahmin ettiğimiz için İl Genel Meclisi'nde kimyasal depolama tesisi yapılamaz diye karar aldık. Bizim planımıza uymak zorundalar, ama uymuyorlar. İtirazlar yapıldı. Bu plan askıya çıktı. Kanunu veya yasayı değiştirmeleri gerekir."

"ISRARLA BU TESİSİ KURMAK İSTİYORLAR"


Yalova Çevre Platformu Üyesi Avukat Ayşe Aydemir

"Bu tesisin izni hala şüphelidir. Yalova'nın il genel meclisi toplandılar ve bu bölgeye bu tür kimyasal ürünün yerleştirileceyeğine dair karar aldılar. Halka inatlaştılar, ÇED topaltısında tüm Yalova halkı bu tesisi istemediklerini anlattı.

Bu bölgeye kimyasal ve fosil yakıtlı bir tesisin yerleştirilmeyeceğine dair bir karar alındı. Tüm Yalova İl Genel Meclisi üzerine düşenleri yaptıkları halde ısrarla buraya bu tesisi kurmak istiyorlar"(HABERTÜRK)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık