Ana Sayfa Güncel Yargıtayda 200 bin çek dosyası var

Yargıtayda 200 bin çek dosyası var

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, ''Bu çalışma temposunda, bu performansla biz bir sene içerisinde hukuk dairelerindeki dosya sayısını bitirmek planındayız'' dedi.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2012 Cuma 07:00
Yargıtayda 200 bin çek dosyası var
Kaynak, Rixos Otel'de düzenlenen ''Hukuk Muhakemeler Kanunu Tanıtım Semineri'' öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine Kaynak, bugün katıldığı toplantının konusunun Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile ilgili tanıtım toplantısı olduğunu hatırlatarak, ''Mahalli mahkemelerin çalışma tarzlarıyla ilgili olarak şu safhada yargılaması devam eden bir hususta herhangi bir beyanda bulunmamız doğru olmayacaktır'' açıklamasını yaptı.

Kaynak, Yargıtayda biriken dosyaların ne kadarının 2012 yılında tamamlanacağına yönelik soruya da şöyle yanıt verdi:

''Göreve başladığımız mayıs ayından sonra yapmış olduğumuz plan doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz, yılbaşı itibarıyla da sonuçları aldık. Gerçekten de yılbaşı itibarıyla aldığımız sonuçlarda Yargıtayda ayda ortalama 60 bin civarında bir fazlalıkla gidiyoruz. Bu sebeple bu çalışma temposunda bu performansla biz bir sene içerisinde hukuk dairelerindeki dosya sayısını bitirmek planındayız. Ceza dairelerindeki dosyalara gelince; Onun da iki sene içerisinde biteceğini tahmin ediyoruz. Ama bu arada yargıyı hızlandırma projelerinden örneğin Çek Kanunu ile ilgili yapılacak değişiklik, bizim bu dosyaları eritme ve sona erdirmede bize daha yardımcı olacaktır. Çek ile ilgili olarak Yargıtayda 200 bin civarında dosya var. Yerel mahkemelerde de 1,5 milyon dolayında dosya var. Bu dosyaların hepsi çıkacak olan kanundan sonra hakimlerin verecekleri karar sonucu mahkemelerin gündeminden düşecektir.''

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, ''Bölge Adliye Mahkemelerinin açılması düşünülüyor mu'' sorusunu da ''Bölge Adliye Mahkemelerinin açılması Adalet Bakanlığı ve HSYK'nın çalışmaları arasında devam etmektedir. Onlar kurulduğu takdirde yargının hızlanması daha bir ileri gidecek. Bu arada Yargıtayın işi daha hafifleyecek ve Yargıtay tam bir içtihat mahkemesi hüviyetini alacak'' şeklinde yanıtladı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyarbakır Belediye Başkanı Kışanak Gözaltına Alındı

Diyarbakır Belediye Başkanı Kışanak Gözaltına Alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık