Ana Sayfa Urfa Haberleri Yaşlılarımıza Yapılan, Yazıktır, Günahtır!

Yaşlılarımıza Yapılan, Yazıktır, Günahtır!

Üç ayda bir dağıtılan maaşlarını alabilmek için 5 Aralık’tan beri sabahın erken saatlerinde PTT şubelerine gelen engelliler ile yaşlılar, soğuk havada uzun kuyrukta beklerken içler acısı görüntüler oluşturdu.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2011 Cumartesi 23:18
Yaşlılarımıza Yapılan, Yazıktır, Günahtır!
Soğuk havada içler acısı durumda görünen yaşlılardan 347 TL çekmek için günlerce bekleyenler bile var. Yaşanan mağduriyet sonrası ilgili kurumların bu konuda yeterince duyuru yapmadığı ortaya çıktıYAZIN SICAKTA KIŞIN SOĞUKTA ÇEKİLEN ÇİLE

Üç ayda bir dağıtılan maaşlarını alabilmek için 5 Aralık’tan beri sabahın erken saatlerinde PTT şubelerine gelen engelliler ile 65 yaş üzerindeki yaşlılar, soğuk havada uzun kuyrukta beklerken içler acısı görüntüler oluşturdu. Mesai saatinin başlamasıyla açılan kapıdan hep birlikte içeri girmeye çalışan yaşlılar zaman zaman izdihama da neden oldu. Yaz aylarında sıcağın altında kuyruk çilesi çeken bu insanlar, şimdi de üşüyerek aldıkları maaş sıkıntılarının sona erdirilmesini bekliyor.GÜNLERCE BEKLEYEN VAR

Devlet tarafından engelliler ile 65 yaş üzerindeki yaşlılara ödenen 347 ile 600 lira arasında değişen maaşlar bu insanları adeta çileden çıkarıyor. Yaz aylarında 50 dereceye varan sıcaklığın altında beklerken hastalanan engelli ve yaşlılar, şimdi de soğuk olduğu için rahatsızlanıyor. Bekledikleri koşulların iyi olmaması ve bekleme sürelerinin bazen günlerce uzaması zaten sağlık durumları iyi olmayan bu insanları daha da mağdur ediyor.

Urfa’nın alışık olduğu bu görüntülerden sonuncusu Eyyübiye Mahallesi’ndeki PTT Şubesi’nden. Kalabalık nedeniyle izdiham yaşanan ve polise de bildirilen kuyruk çilesini, her üç ayda bir yaklaşık 11 bin kişi yaşıyor. ‘Konutta Ödeme’ uygulamasından haberleri olmadığını belirten yaşlılar çektikleri sıkıntıyı İpekyol’a anlattılar.

PTT şubesi önünde sırada bekleyenlerden 76 yaşındaki Ömer Yetim, "Her 3 ayda bir aynı sorunu yaşıyoruz. 320 lira almaya geliyorum, hastalanıyorum. Buna bir çare bulsunlar" diye konuştu.

Yaşı sorulunca ‘Ömrê Mezin’ şeklinde yanıtlayan ve görme engelli olan Hafle Küçük, ayakta beklemekten yorulduğu için kaldırımda oturmak zorunda kaldığını ve hastalandığını anlattı.

Kalçasındaki bir kemiğin kırık olduğunu belirten 70 yaşındaki Akup Kendirci ise, rahatsız olduğu için kendisinin getirildiği motosikletin sepetinde, damadının kuyrukta beklediğini söyledi.

Yürüyemeyen 33 yaşındaki Keziban Ese de yerine kocası sıraya girenlerden. 5 Aralık’ta yatan maaşını aradan 4 gün geçtikten sonra çekmeye gelmesine rağmen uzun kuyrukla karşılaşan Keziban Ese, kendisi otomobilde, kocası da kuyrukta çile çekiyor.

Eskisine göre mağduriyetlerin pek fazla yaşanmadığını kaydeden PTT yetkilileri, TC kimlik numarasının son numarasına göre başlatılan ödemeler ile kuyruğun azaltıldığını, bunun yanı sıra engelli ve yaşlı hak sahipleri için başlatılan evden ödeme uygulamasından bu ay 210 kişinin yararlandığını kaydetti. 11 bin kişiden sadece 210 kişinin müracaat ettiği kentte, birçok engelli ve yaşlının bu uygulamadan haberdar dahi olmadığı ortaya çıktı.NEREYE, NASIL BAŞVURULUR:

2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlara yaşlı aylığı bağlama işlemleri, defterdarlık (Valilik) aracılığıyla vatandaşlardan alınan başvuru evrakının, il idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşmasının ve yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından evrak geliş sırasına göre yapılıyor.KİMLER BAŞVURABİLİR:

•   65 yaşını doldurmuş olan,

•   Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı,Bağ-Kur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

•   Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemeyen,

•   2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce tespit edilen kişileri kapsamaktadır. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star