Ana Sayfa Ekonomi Yatırım için kaçırılmaz fırsat!

Yatırım için kaçırılmaz fırsat!

Türkiye’de tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik yatırımları destekleme amacıyla Avrupa Birliği’nin sağladığı fonların kullanılması amacıyla kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, üst limiti 3 milyon Euro’ya kadar olan yatırımlara yüzde 50-65 oranında hibe desteği veriyor.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2013 Çarşamba 15:48
Yatırım için kaçırılmaz fırsat!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen yatırım hibe programının 11. Başvuru çağrısı 26 Ağustos 2013 tarihinde ilana çıktı.
30 Eylül 2013 tarihinden itibaren yatırım projelerini kabul etmeye başladıklarını ifade eden TKDK İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, kurum olarak gelen her projeye destek sağlamak için azami gayret sarfettiklerini söyledi.

512 MİLYON EURO YATIRIMCIYA AKTARILACAK
Şu anda açık bulunan 11 başvuru kapsamında 512 Milyon Euro’luk kamu kaynağını gelecek projelere aktaracaklarını kaydeden Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer desteklerinden ayrı olarak bugüne kadar Şanlıurfa Koordinatörlüğü’ne 198 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 79’u ile hibe sözleşmesi imzalandığını söyledi.
Sözleşme imzalanan projelerin toplam yatırım tutarının 91 milyon TL civarında olduğunu, 2013 yılı sonuna kadar 37 milyon TL hibe desteğinin yatırımcıların hesabına geçeceğini ifade eden Ekinci, desteklenen projeler sayesinde sadece istihdama değil, aynı zamanda üretilen ürünlerin ilimizde işlenmesinden dolayı çok ciddi katma değer sağlanacağını hatırlattı.


BAŞVURULAR ALINMAYA BAŞLADI
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen yatırım hibe programının 11. Başvuru çağrısı 26 Ağustos 2013 tarihinde ilana çıktı. 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren yatırım projelerini kabul etmeye başladıklarını ifade eden TKDK İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, kurum olarak gelen her projeye destek sağlamak için ellerinden gelen imkânı sağladıklarını belirterek, “Klasik hibe programlarında gelen projeler eleme usulü ile belirlenir. Eksiği olanlar desteklenmez. Ama TKDK İl Koordinatörlüğü olarak proje ofisimizdeki uzman personeller, potansiyel yatırımcılarımıza bu desteği sağlamak için azami gayret göstermektedirler. Yatırımcılarımızın hazırladıkları projede eksiklik olsa bile biz bu eksikliklerin giderilmesi için yol gösteriyor, bu desteklerin Şanlıurfamıza kazandırılması için katkı sağlıyoruz” dedi.


ŞANLIURFALI YATIRIMCILARA ÇAĞRI
Süt üretimi, et üretimi, sütün işlenmesi, etin işlenmesi, meyve-sebzelerin paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında süs bitkileri yetiştiriciliği ile ilgili hem açık alan hem seracılığa, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı projelerine destek verdiklerini ifade eden TKDK İl Koordinatörü Mehmet Ekinci, “Şu anda çağrıda bulunan 11 başvuru ilanı kapsamında 512 milyon Euro’luk bir kaynak kullandıracağız. Yani, 1 milyon TL’lik bir yatırımın en az yüzde 50’si bu program kapsamında hibe yoluyla desteklenecektir. Yatırımcılarımızı, çiftçilerimizi bu büyük fırsattan faydalanmaları için ofislerimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star