Ana Sayfa Güncel Yavuz: Darbe Girişimiyle Yüzleşmek Gerekiyor

Yavuz: Darbe Girişimiyle Yüzleşmek Gerekiyor

HÜDA - PAR Eski Genel Sekreteri ve Siyasi İşler Genel Başkanı Mehmet Yavuz, Urfa’daki gazetecilerle bir araya geldi. Yavuz,” Şu süreçte Türkiye’nin hatalarıyla yüzleşmesinin doğru olacağını belirtiyoruz. Şu aşamada söz sırası siyasi mekanizmanın elindedir. Vesayetçi sistemlerden kurtulmamız gerekiyor.”dedi.

Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2016 Çarşamba 08:03
Yavuz: Darbe Girişimiyle Yüzleşmek Gerekiyor

Hüda Par Siyasi İşler Genel Başkanı Mehmet Yavuz, Türkiye ve Şanlıurfa gündemine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda, gazetecilere açıklama yapan Yavuz, şöyle konuştu:‘Suriye meselesi ve terör noktasında Türkiye Cumhuriyetinin, hükümet kurumunun üzerine düşüne yapması gerekiyor.’ Diyen Yavuz, şöyle konuştu:”Cerablus, Suriye meselesinin sonucudur. Şu süreçte Türkiye’nin hatalarıyla yüzleşmesinin doğru olacağını belirtiyoruz. Ortadoğu’daki yürütülen politikalar dikkat etmek gerekiyor. Terör ve PKK çözümünde silah çözüm olmamalıdır. İçteki dış sorunların yabancı güçlere (Emperyalizim) sevk edilmemesi gerekiyor.

‘SİYASİ ÇÖZÜM DEVREYE GİRMELİ’

Terör, PKK sorununu kendimiz çözmemiz gerekiyor. ABD’nin, İngilizlerin sorunu değil. Suriye sorununda hatalarımız oldu. Suriye, örgütlerin merkezi konumuna gelmiştir. Sorunu çözümü için İran, Suriye ve Türkiye’nin yan yana gelmesi gerekiyor. Öncelikle ateşkes olması gerekiyor. Siyasi çözüm devreye girmeli. Türkiye’ye sığınan 3 milyon Suriyelinin vatanlarına dönmesi için. Suriye, tehlikelere açık durumda bulunuyor. Sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerekiyor.

‘DARBE GİRİŞİMİYLE YÜZLEŞMESİ GEREKİYOR’

 15 Temmuz, ‘Emperyalist İşbirlikçilerinin Darbe Girişimidir’. Darbe girişimini vatanın asil evlatları önledi. Halkın zaferidir. Darbenin püskürtülmesi ‘Ümmeti Muhammed’in zaferidir. Toyyekün halkın zaferidir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Şu aşamada söz sırası siyasi mekanizmanın elindedir. Vesayetçi sistemlerden kurtulmamız gerekiyor. Allah’ın adıyla kimsenin kandırılmaması gerekiyor. FETO operasyonları kapsamında cemaatlere yönelik yürütülen olumsuz algıları doğru bulmuyoruz. En büyük kötülüktür. FET֒cü hakim ve savcıların aldıkları kararlarla mağdur edilmiş birçok kişi bulunuyor. Dindar insanlar yüzyıllardan beri mağdur edilmiş durumda bulunuyorlar. FET֒cü hakimlerin ve savcıların kararları yok hükmünde sayılması gerekiyor. Darbe girişimiyle yüzleşmesi gerekiyor. Akıl tutulmaması gerekiyor. Devlet meselenin sebepleriyle uğraşmıyor, yüzleşmiyor. (Anadil). Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Yasakçı anlayışların kaldırılması gerekiyor. Sivil, özgürlükçü bir Anayasa’nın yapılması gerekiyor.”

‘BAŞIMIZA NE GELİYORSA SURİYE MESELESİNDEN KAYNAKLIYOR’

Cerablus operasyonunun Suriye meselesinden bağımsız olmadığını belirten Yavuz, “Suriye meselesinin tabii sonuçlarından bir tanesidir. Biz meselenin sonuçlarına odaklanmak yerine sonuçları da göz önünde bulundurarak, sebepleri gözden ırak tutmamak meselelere yaklaşmak zorundayız. Suriye’de Sayın Numan Kurtulmuş’un tabiriyle ‘Herkesin hatası var. Türkiye’nin de hatası vardır. Bizim başımıza ne geliyorsa Suriye meselesinden dolayı geliyor’ sözünü önemsiyoruz.”şeklinde konuştu.

‘BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARI KENDİ SORUNLARINI KENDİLERİ ÇÖZER’

HÜDA PAR’ın Suriye meselesine bakışına değinen Yavuz, şöyle devam etti:“Birinci kırmızıçizgimizin şu olması lazım sorun ne kadar büyük olursa olsun çözüm silah olmaması gerekiyor ikincisi ise sorunlarımız yabancı göçlere emperyalizme havale dilmemesi gerekiyor. Biz bu topraklarda organik yerleşik olan insanlar olarak kişi ya da kurumlar olarak parti veya örgütler olarak kendi aramızdaki sorunları halledebilme becerisini gösterebilmeliyiz. Bu toprakların çocukları kendi sorunlarını kendileri çözer. Bu sorunları çözmek için Amerika’yı, Rusya’yı ve İngiltere’yi davet edersek bölgemiz ateş topuna döner.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık