Ana Sayfa Urfa Haberleri YAYA GEÇİDİNDE ÖNCELİK YAYANINDIR(VİDEOLU)

YAYA GEÇİDİNDE ÖNCELİK YAYANINDIR(VİDEOLU)

Şehrin bir çok yerinde bulunan yaya geçitleri ne anlama geliyor. Araç sahipleri yaya geçitlerini kullanan yayalara ne kadar saygılı?.görüntüler gösteriyor ki yaya geçitlerini pek te hesaba alan yok.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2014 Pazar 06:52
YAYA GEÇİDİNDE ÖNCELİK YAYANINDIR(VİDEOLU)

Gelişmiş ülkelerde, özellikle insan haklarının ön planda olduğu ülkelerde yay geçidi çök önemlidir. Araçlar yaya geçidine bir kaç metre kala dururlar ve yayalar geçtikten sonra geçiş yaparlar. Yani yaya daima önceliklidir. Maalesef bizde ise bu kural resmiyette olmasına rağmen uyan sayısı ise bir hayli az. Hatta bizde araçların geçiş hakkı yayanınkinden daha bir öncelikli.

Bunun böyle olduğunu göstermek ise pekte zor değil. Bakın şehrin en önemli caddesi konumunda olan Atatürk caddesinde yayalar karşıdan karşıya geçerken nasıl zorlanıyor.

Emniyetin "öncelikli yaya" tabelalarına ise uyan pek yok. Yaya, yolun karşı tarafına neredeyse araçların önünden kaçarak geçiyor. Hatta biraz daha ileri gidecek olursak, yayayı yolun ortasında bulunan geçitten geçerken gören araç sahiplerinden bazıları gaza daha da bir yükleniyor.

Bu da yolun bir çok noktasına koyulan tabelaların pek te bir işe yaramadığını konunun daha iyi kavratılması açısından farklı bir yolun devreye konması gerektiğini açıkça gözler önüne seriyor

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık