Ana Sayfa Ekonomi YAYLADA GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ

YAYLADA GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ

Aksaray’ın Ortaköy ilçesi Balcı Köyü Yaylası’nda hayvancılıkla uğraşan Murat Öztürk, çiftliğinde güneş paneli ve rüzgar tribününden elde ettiği enerji kullanmanın keyfini yaşıyor.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2015 Cumartesi 05:09
YAYLADA GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİSİ

Ortaköy'e yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Balcı Köyü Yaylası’nda hayvancılıkla uğraşan Murat Öztürk, çiftliğine kuruduğu güneş paneli ve rüzgar tribününden elde ettiği enerjiyi kullanıyor. Kurulan sistem sayesinde kısa bir süre güneş alan panellerde üretilen elektrik enerjisi akülerde uzun süre depolanıp enerji ihtiyacı karşılanıyor. Güneşsiz geçen günlerde ise hemen yanına kurulan rüzgar tribünü devreye giriyor. Çiftliğinde güneş ve rüzgar enerjisi kullanan Öztürk, dağın başında televizyon izlemenin, buzdolabı kullanmanın keyfini çıkarıyor.
Murat Öztürk, kaldıkları yerin en yakın yerleşim yerine 10 kilometre uzakta olması nedeniyle enerji problemi yaşadıklarını ve güneş panelleri ve rüzgar tribünü kurarak sorunu çözdüklerini söyledi. Öztürk, “Burası Ortaköy Balcı Köyü yaylası. Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Burada daha önce elektrik ihtiyacımızı önceden jeneratör ile gidermeye kalktık yüksek maliyet içerdiği için güneş paneli sistemi kurduk. Güneşli günlerde elektrik ihtiyacımızı gideriyoruz ama güneş olmadığı zaman yetersiz gelmeye başlayınca rüzgar tribünü kurma gereği duyduk. Yerleşim yerine uzak olduğumuz için elektrik sıkıntısı doğuyordu o yüzden şimdi o anda içeride elektronik eşyalarımızı televizyon, buzdolabı, telefon, lamba gibi şeyleri rüzgar tribünü ile gideriyoruz çokta memnunuz" dedi.


Güneş enerjisi paneli ve rüzgar tribünü kurulmadan önce benzinli jeneratör kullanan Öztürk, yüksek maliyetten dolayı oldukça sıkıntı çekmiş. Murat Öztürk, "Jeneratörü gün boyu kullandığımız zaman 15-20 litre gibi benzin masrafı oluyordu. Bunu güneş enerjisine dönüştürünce maliyetimiz sıfıra düştü. Rüzgar tribünü de eklenince çok memnunuz. Hiç güneş olmadığımız zaman rüzgardan da elektriğimizi üretiyoruz memnunuz" şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık