Ana Sayfa Siyaset YENİ BİR MÜZAKERE SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?

YENİ BİR MÜZAKERE SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?

Terörle mücadelede yeni bir sürecin ilk adımları atılıyor. Başbakan Erdoğan terörle mücadelede yeni adımların sinyalini verdi. "Önemli gelişmeleri birlikte göreceğiz" dedi. Herkesin merak ettiği gelişmelerin detayları ise Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2012 Cuma 10:33
YENİ BİR MÜZAKERE SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?

YENİ BİR MÜZAKERE SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?

BDP’li milletvekillerinin ekim ayı başında Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve AK Parti Grup Başkanvekili Ünal ile görüştükleri ortaya çıktı. Sürpriz buluşmalar “Yeni bir müzakere süreci mi başlıyor?” sorusunu akıllara getirirken Cumhurbaşkanı “Bu iddiadan olağanüstü yeni bir durum çıkarmak doğru değil ama hatırlatmak isterim ki Türkiye’nin en önemli konusu bu mevzulardır.”

ANKARA - Başbakan Erdoğan’ın “yargının önünü kesmeyiz” açıklamasıyla PKK’lılarla kucaklaşan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılabileceği mesajı vermesinin ardından, Sebahat Tuncel’in milletvekilliğinin de aldığı 8 yıl 9 aylık ceza nedeniyle düşme olasılığının gündeme gelmesi üzerine BDP 19 Eylül’de konuyu TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşeceğini açıklamıştı. Bu çerçevede Çiçek’ten randevu talep eden BDP 9 Ekim’de Meclis Başkanı ile biraraya geldi. Ancak BDP’nin “dokunulmazlık” ekseninde başlattığı bu diyalog arayışının Çiçek ile sınırlı kalmadığı ortaya çıktı.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında Adil Kurt ve Erol Dora’nın da yer aldığı bir heyet önce 4 Ekim’de AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile görüştüler. Çiçek ile biraraya gelinen 9 Ekim’de BDP’den bir başka heyet de Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edildi. Çankaya Köşkü’nde yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeye BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın yanısıra, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk de katıldı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, BDP’li milletvekillerine PKK’lılarla kucaklaşma görüntülerini hatırlatarak, “Önümüzdeki süreçte sorumlu hareket edin” uyarısında bulundu. BDP’liler, “Hükümet ve devlet PKK’yı tanımaz. PKK da hükümeti tanımaz. Ama biz her iki tarafı da tanırız. Yapabileceklerimiz çok” mesajı verdi.

Özellikle Köşk’teki görüşmede Türk’ün de bulunması, Köşk’ün öncülüğünde, AK Parti’nin de dahil edildiği yeni bir “müzakere” sürecine start verildiği yorumlarının yapılmasına yol açarken, Gül konuya ilişkin yaptığı açıklamada “olağanüstü yeni bir durum yok” vurgulaması yaptı.

“Herkes uğraşmalı”

Cumhurbaşkanı Gül, “Kadim Kent Kayseri Tanıtım Günleri” etkinliğine katılmak üzere geldiği ATO Congresium’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. BDP’li milletvekilleriyle görüştüğüne ilişkin haberlerin basına yansıdığının hatırlatılması ve nasıl mesajlar verdiğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Bunlardan olağanüstü yeni bir durum çıkartmak doğru değil ama hatırlatmak isterim ki Türkiye’nin en önemli konusu bu mevzulardır. Türkiye’nin en önemli konusunun, en önemli hayati meselesinin bu meseleler olduğunu görmezsek çok büyük yanlış yaparız. Dolayısıyla Türkiye’nin geleceği açısından bu meseleleri, sorunları sahiplenmemiz ve bunları doğru mecraına sokmamız için herkesin uğraşması gerekir.

Yoksa bu meseleler kendi haline bırakılırsa hiç ummadığınız yollara, çıkmaz sokaklara gider. Bunların da gelecek nesillere maliyeti çok büyük olur. Onun için Türkiye’nin zaten devamlı gündemi budur. Türkiye’nin geleceğini düşünen herkesin de bu mevzulara önem verip, her türlü yapıcı katkıyı, doğru ve kapsamlı çalışmayı yapması gerekir. Bunu bu çerçevede içerisinde görün, daima uğraştığımız konudur.”

BDP: Biz talep ettik

BDP’den yapılan açıklamada ise, “Ülkede gerilimin giderek tırmanması, çatışmaların artarak devam etmesi, Başbakan’ın ‘Gerekirse Osla görüşmelerine yeniden dönülür’ şeklinde açıklamalarda bulunması, diğer yandan Ortadoğu’daki gelişmelerin kaygı verici boyutlara ulaşması ve Türkiye’nin Suriye’yle savaşın eşiğine gelmesi” gibi önemli gelişmeler çerçevesinde görüşmelerin gerçekleştirildiği bildirildi. “Tüm görüşmeler partimizin ve Eş Genel Başkanlarımızın bilgisi dahilinde, bizim randevu talebimiz üzerine gerçekleşmiştir” vurgulaması yapılan açıklamada, şöyle dendi:

“Yapılan görüşmelerde; devletin, hükümetin tutumunu, politikalarını, yaklaşımını anlamaya çalıştık. Partimizin, hem Ortadoğu ve Suriye konusundaki görüşlerini, hem de Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin politikalarını bu görüşmelerde dile getirdik. Görüşmelerin sonucunda kamuoyuyla paylaşılabilecek yeni bir durum sözkonusu olmadığı için yapılan temasların kamuoyuna duyurulması ihtiyacı görülmemiştir.” BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının önemli olduğunu vurguladı. Baluken “Bu mesele tek başına AKP’nin inisiyatifine bırakılacak bir mesele değil. Bu mesele AKP’nin oynayabileceği küçük bir kumar değil. Ülkenin kaderini belirleyecek bir sorun. Herkes bu bilinçle hareket etmeli. BDP milletvekillerinin dokunulmazlığı da Kürt sorunun çözüm ve çözümsüzlüğünü belirleyecek önemli bir başlıktır” dedi.

Bu arada BDP kaynakları, görüşmelerin içeriklerinden çok buluşmaların önemli olduğuna işaret ederek, “Burada asıl amaç diyalogsuzluk ortamını yumuşatmaktır. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama da bu açıdan önemlidir” ifadesini kullandılar.

‘Dokunulmazlıklar’

BDP heyeti ile görüşen AK PartiliMahir Ünal ise, “Talep onlardan geldi. Dokunulmazlık konusunu görüşmek istediklerini söylediler biz de ‘Buyrun gelin’ dedik. Bu sıradışı bir görüşme değil. Partilerin Grup Başkanvekilleri her zaman görüşürüz. Bu görüşmeyi hükümet adına ya da Başbakan adına yapmış değilim. Elbette Sayın Başbakan’ın bilgisi var ama bu grup başkanvekillerinin kendi aralarında yaptığı görüşmedir” dedi. Görüşmede sadece dokunulmazlık konusunun görüşüldüğünü söyleyen Ünal, “Bir yanıt verdiniz mi?” sorusunu da “Not aldık o kadar. Sonuçta orada kendi partimle istişare etmeden dokunulmazlıklar konusunda onlara bir cevap vermem mümkün değildi. ‘Bu konudaki kaygılarınızı aldım not ettim ilgili yerlere ileteceğim’ dedim” diye yanıtladı.

“Benim yaptığım görüşmenin yeni bir müzakere süreciyle falan ilgisi yok” vurgulamasını yapan Ünal, “Böyle bir niyet de mi yok?” sorusuna “Yok” karşılığını verdi.

“Kucaklaşma” dosyası Meclis yolunda

BDP’li milletvekillerinin Ağustos ayında PKK’lı teröristlerle kucaklaşması büyük tepki yaratmış, MHP dokunulmazlıklarının kaldırılması için girişimde bulunurken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Yargıyla konuştuk, gereğini yapacaklar” demişti. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde milletvekilleri hakkında hazırlanacak fezlekenin Ankara’ya gönderilmesinin an meselesi olduğu belirtiliyor. İlk olarak Adalet Bakanlığı’na gönderilecek olan fezleke, oradan Başbakanlığa, Başbakanylık tarafından da TBMM’ye iletilecek. İktidar partisinin kurmayları, fezlekelerin Meclis’e ulaşmasından sonra gündeme alınıp dokunulmazlıkların kaldırılabileceği yolunda ifadeler kullanmıştı. Van Başsavcılığı’nın hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü fezlekede BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın yanısıra, Sabahat Tuncel, Esat Canan, Adil Kurt, Ertuğrul Kürkçü, Nazmi Gür, Halil Aksoy, Hüsamettin Zenderlioğlu ile Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un dokunulmazlıklarının kaldırılmasının istenmesi bekleniyor.

İLK ADIMLAR ATILIYOR MU?

Terörle mücadelede yeni bir sürecin ilk adımları atılıyor. Başbakan Erdoğan terörle mücadelede yeni adımların sinyalini verdi. "Önemli gelişmeleri birlikte göreceğiz" dedi. Herkesin merak ettiği gelişmelerin detayları ise Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.

BAŞKENT'TE BDP TRAFİĞİ

Yeni süreç için BDP ile sürpriz temaslar yapıldı. İlk görüşme Başbakan Erdoğan'ın Meclis'teki odasında gerçekleşti. AK Parti grup başkanvekili Mahir Ünal, Pervin Buldan başkanlığındaki bazı BDP'lilerle görüştü.

DEVLETİN ZİRVESİNDE GÖRÜŞME

İkinci görüşme Çankaya Köşkü'nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Gül, Ahmet Türk, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder ile 9 Ekim'de yaklaşık 1 buçuk saat görüştü.

vatan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star