Ana Sayfa Türkiye Yeni Bir Sınav Rezaleti Daha

Yeni Bir Sınav Rezaleti Daha

YGS’de, KPSS’de yaşanan kopya skandallarına bu defa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bir yenisini ekledi. Bir iş bulmak için umutlanan ve sınav için yüzlerce lira harcayarak Ankara’ya gelenler ise bir kez daha skandalın kurbanı oldu.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2011 Pazartesi 17:54
Yeni Bir Sınav Rezaleti Daha
Bir süre önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) uzman ve destek personel almak için bir sınav ilan verdi. 20 bin kişinin başvurduğu kadrolar için ön eleme sonunda 4000 kişi yazılı sınava girmek için hak kazandı. Bundan sonrası ise yine bir sınav skandalı ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Bir süre önce TC Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından “Uzman Ve Destek Personel Alımı Seçme Sınav İlanı” yayınlandı. Yayınlanan ilanda, 144’ü kamudan, 844’ü açıktan olmak üzere 988 kişilik uzman ve destek personel alınacağı ve bunun için gerekli koşullar duyuruldu. İlan için yaklaşık 20 bin kişinin başvurduğu belirtilirken, yapılan ön değerlendirme sonucunda 6580 kişinin yazılı sınava girmeye hak kazandığı açıklandı. Sınavın 19 Kasım 2011 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusunde yapılacağı açıklanırken, yüzlerce işsiz insan koşullarını zorlayarak bu sınav için Ankara’ya geldi. Sınav için gelen adaylar 10.00’da yapılacak sınav için hazırlığını yaparken, sınav saatinin gelmesiyle skandallar zinciri de başladı.

Sınavın kaçta başladığı belirsiz!
Önce saat 10.00’da başlayacağı belirtilen sınavın saat 10.30’da başlatılacağı söylenirken, birçok sınıfta sınav bu saatte de başlayamadı. Sınavın uygulandığı bazı sınıflarda sınav ancak saat 11.30’da başlayabilirken, kimi sınıflarda ise 12.00 gibi başlayabildi. Çeşitli forumlarda sınava katılmak için Türkiye’nin birçok farklı ilinden Ankara’ya gelen birçok adayın ifadelerine göre ise soru kitapçıklarının matbaadan gelmemesi nedeniyle birçok aday sınavı dahi göremedi. Kimya Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği binasında yapılacak sınavların kitapçıkları gelmediği ifade edilirken, yine birçok adaya da eksik ya da yanlış basılmış kitapçık geldiği kaydediliyor.

Kurumdan acı itiraf
Sınava ilişkin adayların bir diğer iddiası ise sınavda açıkça kopya çekildiği. Sınava giren adaylar birçok kişinin istediği sınıfta sınava girdiğini ve çeşitli tanıdık kişilerin aynı sınıfta birbirinden kopya çektiğini kaydediyor. Ayrıca sınav kitapçığında da kitapçığın hangi adaya ait olduğunun bilgileri yer almıyor. Cumartesi günü yaşanan bu skandalların ardından, akşam saatlerinde kurumdan gelen duyuru da adeta bu yaşananları kabullenir nitelikte. 19 Kasım 2011 Tarihinde Gerçekleştirilen Sınav Hakkında Duyuru başlığında gönderilen metinde, “19.11.2011 tarihinde yapılan "Uzman ve Destek Personeli Seçme" sınavında elimizde olmayan teknik nedenlerle bazı sınav salonlarında sınava başlama saati anlamında aksaklık yaşanmıştır. Bu sebeple mezkur sınav iptal edilmiş olup 2011 Aralık ayı içerisinde aynı sınav tekrar edilecektir. 19 Kasım 2011 tarihli sınava başvuran adaylardan sadece dilekçe alınacak olup başkaca bir evrak ve sınav ücreti alınmayacaktır. Saygılarımızla. TKDK Başkanlığı” ifadelerine yer veriliyor.

Bu ilk değil
TKDK adaylardan sadece sınav ücreti almayacağını açıklarken, sınav için Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce lira yol ücreti ve başka masrafları karşılayacak işsiz insanların bu mağduriyetlerinin nasıl giderileceğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sınava giren adaylar çeşitli forumlarda yüzlerce sayfada tepkilerini dile getirirken, TKDK’nın sınav skandallarının da ilk olmadığı kaydediliyor. Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) daha önce de kurum tarafından 17.05.2009 tarihli “Uzman ve Mütercim Personel Sınavının” iptaline yönelik bir dava açmış durumda. Toç Bir-Sen yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı davanın dilkeçesinde, “ İlgili sınav, gerek sınav öncesindeki aşamalar, gerekse sınavın içeriği ve sınav sonrasındaki uygulamalar açısından hukuka aykırılıklarla dolu olup, bu sebeple sınavın iptalini talep zarureti doğmuştur” ifadelerine yer veriyor. Bu sınav da 17 Mayıs 2009 Pazar günü Hacettepe Üniversitesi’nde yapılmıştı.(sol)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık