Ana Sayfa Ekonomi Yeni teşvik adımları açıklanacak

Yeni teşvik adımları açıklanacak

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, teşviklerle ilgili yeni bir adımın önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2012 Cumartesi 11:02
Yeni teşvik adımları açıklanacak
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Hilton Otel'de düzenlenen Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (ORAN) 2011 Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, 14 Ağustos 2001'de yola çıktıklarında 3 tane esas belirlediklerini, dil milliyetçiliğine, etnik milliyetçiliğe ve bölge milliyetçiliğine ''hayır'' dediklerini belirtti.

O dönem Türkiye'nin bölgeleri ve illeri arasında çok büyük kalkınma farkları olduğunu, bu durumun, ülkenin yönetilmesinde, kaynakların paylaşılmasında ve pek çok şeyin daha adaletli yapılmasında olumsuz sonuçlar doğurduğunu ifade eden Bozdağ, ''O nedenle bölgecilik yapmayan ama Türkiye'nin bütün bölgeleri, illeri, ilçeleri, beldeleri ve köylerini kucaklayan bir anlayışla hizmet etme esasını belirledik'' dedi.


Yeni teşvikler geliyor
Teşviklerle ilgili hükümetin yeni bir çalışma yaptığını da hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Teşviklerle ilgili yeni bir adımı hükümetimiz önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacak. Bu adımın esasları belirlendi. Son çalışmalar, rötuşlar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakanımız bunu Türkiye kamuoyuyla paylaşacak. Yeni teşvikler, illerimizi daha ileriye götürmek için umarım herkesin memnun olacağı sonuçları ortaya koyacaktır. Şimdiden yeni teşviklerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.


Maaşlar enflasyon üzerinden arttırılıyor
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı konuşmada, ülkeyi kalkındırmak için hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimlerin birbirleriyle uyum ve işbirliği içinde çalışması gerektiğini söyledi.
''Dünya bir krizden çıkmaya çalışırken, biz bu kriz ortamında vatandaşımıza nasıl daha iyi hizmet verebiliriz diye çalışıyoruz'' diyen Yılmaz, şöyle devam etti:
''Diğer ülkelerde memur ve emekli maaşları düşürülürken bizim ülkemizde enflasyon üzerinden artış yapılıyor. Her ülkede memurlar işten çıkarılırken, biz 2012 yılında 100 bin memuru nasıl alırız diye düşünüyoruz. Sağlık harcamaları her ülkede düşürülüyor, bizim ülkemizde ise devrim sayılacak çalışmalara imza atıyoruz. Dış ülkelerde eğitime ayrılan kaynak azaltılırken, biz FATİH projesiyle evlatlarımızı 21. yüzyıla nasıl hazırlarız diye düşünüyoruz. Çalışana, üretene ve ihtiyaç sahiplerine kaynaklarımızı ayırıyoruz. Üreten bizim baş taşıcımız.''

Enerji sektörünün takip edilmesi lazım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da kalkınmanın en önemli lokomotiflerinden biri olan enerji sektöründe, jeotermal ve madencilikle alakalı, özellikle bu bölgede çok önemli teşvikler verildiğini belirtti.

ORAN'ın bölgede 16 projeye yaklaşık 5 milyon lira desteklediğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
''Yerli üretimi teşvik açısından enerji sektörünün çok iyi takip edilmesi lazım. Aynı zamanda enerji verimliliğiyle alakalı projelerin hem kalkınma ajansları tarafından hem de bakanlığımız tarafından çok ciddi şekilde teşvik edildiğini bilmelisiniz. Bakın, herhangi bir yatırım 7-8 yılda, 10 yılda kendini döndüren bir yatırım, sanayicilerimiz tarafından fizıbıl bulunabiliyor.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON'dan Dolar Promosyonu

ASKON'dan Dolar Promosyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık