Ana Sayfa Siyaset Yeni Türkiye bu seçimde kurulacak

Yeni Türkiye bu seçimde kurulacak

Kürt aydını Turan Sarıtemur, seçimlerin Yeni Türkiye’yi oluşturacak Kurucu Meclis’i belirleyeceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2011 Cuma 22:33
Yeni Türkiye bu seçimde kurulacak
KÜRT Aydınları Oluşumu sözcüsü ve düşünce kuruluşu Ekopolitik’in çekirdek kadrosunda yer alan Turan Sarıtemur, 12 Haziran seçimlerinin çok kritik olduğunu söyledi. Sarıtemur, “Çünkü bu seçim yeni Türkiye’nin kurucu meclisini oluşturacak. Tabiiri caizse ikinci Cumhuriyet gerçekleşiyor. AK Parti değişimin tek temsilcisi olarak görünüyor” dedi.  Bir kardeşi PKK saflarında öldürülen, diğer kardeşi ise PKK’ya yardım ettiği iddiasıyla infaz edilen Turan Sarıtemur, Hizbullah’ın 21 kişilik ölüm listesinden hayatta kalan iki kişiden biri. Sarıtemur, STAR’ın sorularını yanıtladı.

 TRT Şeş açıldı, çatışma yok... Bunlar Kürt sorununda çözüme yaklaştırıyor mu?

Kürt meselesinin bu kadar çok konuşuluyor olması Kürt açılımı sayesinde oldu. Konuşuldukça ülkenin bölünmediği görülüyor. TRT Şeş açıldı ülke bölünmedi. Demek ki demokratik açılımlar kimseyi rahatsız etmiyor. TRT Şeş lütuf değil, ertelenmiş bir hakkın verilmesidir.

 Kürt seçmenlerin seçimden beklentileri nedir?

Bu seçim çok kritik. Çünkü bu seçim yeni Türkiye’nin kurucu meclisini oluşturacak. AK Parti toplumun çok çeşitli kesimlerini içine alarak daha da büyümeli. Böylece yeni Türkiye’nin kurucu meclisi olur. Tabiiri caizse ikinci Cumhuriyet gerçekleşiyor. AK Parti değişimin tek temsilcisi olarak görünüyor.Türkçe’si BDP, Kürtçe’si PKK’dIr


Neden değişmiyoruz diye sorgulamalıyız

8 BDP statükocu mu sizce?

Belki bu seçimde BDP için çantada keklik olmayı kabul etmem. Ancak BDP’ye oy vermezsem başka partiye de vermem. Kürt tabanında “yeter” diyen çok. Ben referandumda “yetmez ama evet” dedim. Bunu diyen Kürtler aslında BDP’ye, “Beni artık çantada keklik görme” ihtarı verdiler. Türkçesi BDP, Kürtçesi PKK’dir. Bu bir realite. “Neden değişmiyorsunuz” diye BDP’lilere sormalı. Biz kendi çapımızda sorguluyoruz. BDP de değişmeli, çağa ayak uydurmalı. Kürt halkının DNA’sına, toplumsal yapısına ve ruhuna uygun adaylar olmalı. Değişimi en iyi Öcalan görüyor. İlk günden içeri konulması yanlış. Eğer Öcalan giriyorsa yan hücrelerinde Demirel, Çiller, Doğan Güreş ve Mehmet Ağar da olmalıdır. Bu haksızlıktır.

(Star Gazete.com)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Parti Urfa İl Başkanı belli oldu

AK Parti Urfa İl Başkanı belli oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık