Ana Sayfa Ekonomi Yeni yılda elektrik ve doğalgaza ZAM yok

Yeni yılda elektrik ve doğalgaza ZAM yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan vatandaşın yüreğine su serpecek açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2014 Salı 14:00
Yeni yılda elektrik ve doğalgaza ZAM yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan vatandaşın yüreğine su serpecek açıklama geldi. Yıldız, "Elektrik ve doğalgazda herhangi bir fiyat düzenlemesi düşünmüyoruz.” dedi.

Bakanlığının 2014 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni yılda elektrik ve doğalgaz fiyatlarında herhangi bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığı söyledi. Yıldız, Vatandaşımız elektrik ve doğalgazı 1 Ocak’tan itibaren aralık ayında kullandığı fiyatlardan kullanmaya devam edecek.”dedi.

Basın mensuplarının Bakan Yıldız’a yönelttiği sorulardan biri de son günlerde kamuoyunda çokça konuşulan kayıp kaçak bedeli oldu.

Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun 2008'deki özelleştirmelerden sonra muhasebe ayrıştırmasını hedefleyen bir çalışma yaptığını vurgulayarak, vatandaşın 100 liralık faturasında herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Yalnızca muhasebe ayrıştırmasının böyle bir davaya konu olmasını açıkçası doğru bulmuyorum. Önceki uygulama neyse o devam ediyor. Mahkemenin verdiği kararlar esastır. Verilmiş yargı ve tüketici hakem heyeti kararları var.  

Türkiye'de 21 dağıtım şirketi bölgesi var. 3 dağıtım şirketi bölgesini çıkardığımızda kayıp-kaçak oranın Ab ortalamasından daha düşük olduğunu söylemem lazım, yüzde 9,4. Ama Türkiye'deki kayıp-kaçakların tamamı yalnızca Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da, Van'da olmuyor. Türkiye'deki kayıp-kaçağın yarısı bu 3 bölgede diğer yarısı da 18 bölgede. Bu üç bölgeyi çıktıktan sonra en fazla İstanbul, Ankara ve İzmir'de kayıp-kaçağın olduğunu görüyoruz. Yalnızca bir bölgeye isimlendirerek 'Ben doğuda ödemeyenin parasını batıda ödüyorum' demek tek başına doğru bir yaklaşım değil. Miktar olarak İstanbul'daki kaçağın miktarı daha az değil."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star