Ana Sayfa Teknoloji Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Destek Geliyor

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Destek Geliyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Güneydoğu'da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek verecek.

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2013 Çarşamba 07:14
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Destek Geliyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, Güneydoğu'da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek vereceklerini söyledi.

Karakoyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalkınma ajanslarının bölgelere göre farklı sektörlere destek verdiğini anımsattı.

Daha önce tarım ve tarıma dayalı sektörler ile turizme yönelik projelere katkı sağladıklarını ifade eden Karakoyun, son yıllarda yenilebilir enerji yatırımların ön plana çıktığını dile getirdi.

Güneydoğu'da güneş enerjisinin büyük potansiyel olduğuna işaret eden Karakoyun, şunları kaydetti:

"Bu yıl yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek vereceğiz. Bunu da ilk kez uygulayacağız. Çünkü bölgede güneş enerjisi potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen kullanımı neredeyse yok denilebilecek kadar az. Burası Türkiye'nin en fazla güneş alan bölgesi. Potansiyel var ama şimdiye kadar pek kullanılamamış. Bu noktada da hem KOBİ'lerin başvurusu hem de kurumların başvurusunu değerlendireceğiz."

Karakoyun, bölgede güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşması halinde şebekelerden elde edilen elektrik enerjisi kullanımında da ciddi oranda azalma görülebileceğine dikkat çekti.

Özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır'da elektrik enerjisi problemlerinin sıkça yaşandığını hatırlatan Karakoyun, bölge sanayicisine verecekleri teşvikin yaşanan sorunları azaltacağını sözlerine ekledi.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık