Ana Sayfa Urfa Haberleri Yerel basın BİK'in denetimini bekliyor

Yerel basın BİK'in denetimini bekliyor

Şanlıurfa'da yayın yapan yerel gazeteler, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) kentte şube açmasının ardından kendilerinden istenen yeni düzenlemeler için belirlenen bir yıllık uyum süreci tamamladı.

Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2013 Perşembe 16:06
Yerel basın BİK'in denetimini bekliyor

Şanlıurfa'da yayın yapan yerel gazeteler, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) kentte şube açmasının ardından kendilerinden istenen yeni düzenlemeler için belirlenen bir yıllık uyum süreci tamamladı. Ancak tanınan sürenin üzerinden bir ay geçmesine rağmen BİK gazetelerde denetim yapmadı. Bu durumdan en çok BİK'in belirlediği yasal düzenlemeleri yerine getiren gazeteler etkilendi.

BİK'in 16 Haziran 2012'de kentte şube açması ile umutlanan yerel gazeteler hayal kırıklığı yaşıyor. BİK'in kentte göreve başlaması ile gazetelerde kalite artışı beklentileri ile gazetelerin eksikliklerini tamamlamaları için tanınan bir yıllık uyum süreci tamamlandı. Ancak BİK'in henüz denetim yapmaması yasal mevzuata göre yapılanan ve düzenlemeye giden yerel gazeteleri zor durumda bıraktı. Daha önce Valilik kontrolünde bulunan 26 yerel gazete sayısının BİK'in kentte şube açmasının ardından 16'ya inmesi sevindirici bir gelişme olarak karşılanırken, gazete sayısının azaltılamaması nedeniyle yapılanan gazeteler BİK'İn denetim mekanizmasını işletmesini bekliyor.
Gazete sayısı anlaşmalarla azalsın talebi
Uyum sürecinde gazetelerin satın alınarak ya da birleşmeleri ile sayının azaltılması gerektiğini belirten BİK'in bu çağrısına 16 gazetenin henüz olumlu yanıt vermemesi de Şanlıurfa yerel basınını zorlayan bir diğer etmen olarak göze çarpıyor. Biten uyum süreci öncesi BİK'in öngördüğü koşulların birçoğunu yerine getiren önemli adım atan gazeteler ise denetimlerin yapılmaması nedeniyle ciddi sıkıntılara maruz kaldı. Öte yandan bir ya da iki çalışanı ile ajans odaklı yayın hayatını sürdüren gazeteler ise basın sektörünü zorasokan bir diğer etmen olarak değerlendiriliyor.
Şanlıurfa'da yerel gazetelerin durumlarını yakından takip eden Basın ilan Kurumu böylesi bir durumda sessizliğini bozmaması düşündürürken, naylon gazeteler bu durumdan faydalanmaya devam ediyor. kaynak: yeniurfagazetesi.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık