Ana Sayfa Urfa Haberleri Yerfıstığı Gap Topraklarında Hayat Bulacak

Yerfıstığı Gap Topraklarında Hayat Bulacak

GAP topraklarında deneme amaçlı 2 bin 500 dönümlük alanda ekimi yapılan verdi. stığı başarılı sonuç verdi.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2011 Cuma 02:32
Yerfıstığı Gap Topraklarında Hayat Bulacak
GAP topraklarında deneme amaçlı 2 bin 500 dönümlük alanda ekimi yapılan yerfıstığı başarılı sonuç verdi. Yaklaşık 15 gün sonra biçimi yapılacak olan yerfıstığında yüksek rekolte bekleniyor.

Kırmızı mercimeğin en çok üretildiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi, aynı iklim yapısında yetişen yerfıstığına göz dikti. ŞanlıUrfa'nın Siverek ilçesine bağlı Aşağıkaracaören köyünde 2 bin 500 dönümde bu yıl deneme amaçlı ekimi yapılan yerfıstığında başarılı sonuç elde edildi. Üretimde beklenen sonucun üstünde verim elde eden üretici, yerfıstığının işletilmesi için sanayiye de adım atmaya hazırlandığını söyledi. Yerfıstığının merkezi kabul edilen Osmaniye'den daha yüksek ürün hedeflediğini kaydeden üretici, GAP çiftçisinin yerfıstığı üretimine yönelmesini öneriyor. 15 yıl Osmaniye'de yerfıstığı ekimi yaparak alanında uzmanlaşan Eyüp Ateş, ortaklık usulü ile Siverek'te bir tanıdığının arazisine Yerfıstığı ekti. Yerfıstığını GAP bölgesinde yaygınlaştırmak amacıyla 2 bin 500 dönümlük araziye ekim yapan Çiftçi Eyüp Ateş, yüksek rekolte beklediğini söyledi.

Gelecek yıl ekim alanını genişletmeyi düşünen Çiftçi Ateş, fıstık kalitesinde oldukça iddialı. İşletmeyi kurmak için girişimde bulunacağını aktaran Ateş, şunları söyledi: "Bir sonraki hedefimiz toplan ekim alanını 5 bin dönüme çıkarmaktır. Buraya fıstık işleme fabrikası kurarak fıstığımızı da kendimiz işleyeceğiz. Yer fıstığın iklim istekleri bölgede yetişen kırmızı mercimek ile aynıdır. Bizde meteorolojik ve tarımsal verileri takip ettik. Bu coğrafyanın yerfıstığı yetiştirmeye elverişli olduğunu tespit ederek yerfıstığı yetiştirmeye karar verdik. Şu anda Türkiye'nin en iyi yerfıstığını yetiştirmişiz bulunuyoruz. Yerfıstığın üst kapsamı da hayvan yemi olarak kullanacağımız için hayvancılığın gelişimine de katkı sağlamış olacağız."

"Son yıllardaki rekolteye baktığımızda yer fıstığının merkezi olarak kabul edilen Osmaniye'de dönümden ortalama 250–300 kilogram ürün elde ediliyor." diyen çiftçi Salih Yabansu ise Dönümde 550 ile 650 kilogram ürün elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

TOPRAĞA OLDUKÇA FAYDALI

Öte yandan Yerfıstığının toprak açısından oldukça faydalı olduğu belirtiliyor. Fıstığın toprağa azot bıraktığını ve havalandırdığını kaydeden Ziraat Mühendisi Hasan Akbaş, "Baklagil bitkilerinden olan yerfıstığı toprağı azotça zenginleştirir ve kendisinden önceki bitkiye verilen gübreden iyi bir şekilde faydalanır. İyi bir münavebe bitkisi olup, sonraki bitkilere otsuz, kabartılmış ve havalanmış bir toprak bırakır. Yerfıstığı tropik ve ılıman iklim bölgelerinin sıcak kuşaklarında yetiştirilip ısı ve güneş isteği fazladır." dedi.

Baklagillerden olan yerfıstığının meyvelerini toprak altında meydana getirmesiyle diğer bitkilerden farklılık gösterdiğini ifade eden Akbaş, fıstığın kullanım alanının oldukça zengin olduğuna dikkat çekti.

Akbaş, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Birçok alanda Yerfıstığı yağı yemeklik olarak katı ve sıvı halde kullanıldığı gibi Ballık konserveciliğinde, bisküvi, pasta, şekerleme ve sabun yapımında da kullanılır. Daneleri ezilmek suretiyle fıstık ezmesi yapılır. Yerfıstığının hayvan beslenmesinde de önemi büyüktür." (HABERLER.COM)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık