Ana Sayfa Urfa Haberleri YEŞİLAY OYUNCULARI DÖRT DİLDE SİGARAYI YARGILADI

YEŞİLAY OYUNCULARI DÖRT DİLDE SİGARAYI YARGILADI

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa şubesi tarafından 31 Mayıs dünya tütünsüz günü münasebetiyle Şanlıurfa Balıklı göl yerleşkesinden düzenlediği basın toplantısı ve kara sigara duruşmada etkinliği gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 17:59
YEŞİLAY OYUNCULARI DÖRT DİLDE SİGARAYI YARGILADI

Yoğun ilgi gören skeç oyununda sigara mahkemeye getirilip yargılandı. Kürt, Türk, Arap, İngiliz dillerinde konuşan şikâyetçi konumunda olan kadınlar sigaradan niçin şikâyetçi olduklarını onlara ve ailelerine verdiği zararlarını anlattı. Sakat öğrenci üçkâğıtçı yetim rollerinde sahnelendiği oyunda da kelebek papatya ve ağaçlarda mahkemeden sigaradan şikâyetçi olduklarını anlattılar.

Hâkim şikâyetçileri haklı bularak sigaranın topluma ekonomiye bitkilere hayvanlara verdiği zarardan dolayı siyaha boyatma kararını verdiğinde oyuncular zılgıt çalıp sanatçı Ali Toprak eşliğinde sigarayı atalım üstüne basalım, sigara çok zararlı şarkısını okuyup topluma sigaraya verilen paralarla eğitime kitap almaya yatırım yap çağrısında bulundular. Program esnasında Yeşilay başkanı Muharrem Çelik tarafından Türkiye Yazarlar Birliği ve Yenişehir halk eğitimi işbirliğinden verilen resim kursu kursiyerlerinin resim ve bez bebeklerin sergisinin açılışı yapıldı. Çelik gençlerimize sahip çıkmadığımız zaman onlar yanlış ortamlara giderler. Bende bu amaçla hem kültürümüze sahip çıkmak hem de genç kızlara mesleki açıdan bez bebek fikrini vermek adına bu çalışmaları yaptırdım dedi.

Yeşilay etkinliği esnasında Yeşilay yönetim kurulu adına basın açıklaması yapan İbrahim Culfa dünyada yaydığı hastalıkları ve topluma ekonomik yönden verdiği zararları anlatarak şuan biz bu açıklamayı yaparken dünyada bir saniyede 5 kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir ve sigara kullanma yaşı 12 yaşlara indiğini vurgulayarak bunun için büyüklerin küçüklere örnek olması için sigarayı kullanmamasına bugünden itibaren sigarayı terk etmeye davet ediyorum dedi. Program esnasında çocuklara teşekkür belgesi dağıtıldı, vatandaşlar ada sigaranın zararını anlatan broşürler dağıtıldı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star