Ana Sayfa Spor YILDIZ'DAN SARAÇOĞLU'NA BASIN AÇIKLAMALI YANIT

YILDIZ'DAN SARAÇOĞLU'NA BASIN AÇIKLAMALI YANIT

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız, telefonla katıldığı bir tv programında karşı karşıya geldiği Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Kemal Saraçoğlu'nun açıklamalarını basın açıklaması ile yalanladı.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2012 Salı 15:15
YILDIZ'DAN SARAÇOĞLU'NA BASIN AÇIKLAMALI YANIT

Basın mensupları ile biraraya gelen Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız, yaptığı basın açıklaması ile, Şanlıurfa Kulüp Başkanı Kemal Saraçoğlu'nun Tv programındaki açıklamalarını eleştirdi. Açıklamaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

 

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız, yaptığı basın açıklamasında :

‘’Şanlıurfasporun 2. Ligden ptt 1. Ligine çıkmasında büyük emeği geçen şanlıurfaspor yöneticileri ve şanlıurfaspor başkanını yaptığı çalışmalarından dolayı her zaman takdir ettim ve yanlarında oldum. Takımımızın PTT 1. Liginde de başarılı olacağına yürekten inanıyor ve bu noktada üzerimize düşen ne var ise bir Şanlıurfalı olarak, sonuna kadar, Şanlıurfasporun yanında olacağımın bilinmesini isterim.

 


Dün gece Şanlıurfa’da yayın yapan bir televizyon proğramında Şanlıurfaspor Başkanı Sayın Kemal Saraçoğlu’nun talihsiz ve yanıltıcı bilgilerle Şanlıurfa kamuoyunda şahsım ve kurumumuzu hedef alan açıklamalarından dolayı, siz saygıdeğer basın mensuplarına ve tüm Şanlıurfa kamuoyuna böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldığımı belirtmek isterim.

 

3 Ekim 2011 tarihinde Şanlıurfa da İl Müdürü olarak göreve başladım. Başladıktan sonra yaptığım ilk iş Gap Arena Stadı içerisinde Şanlıurfa’mıza ve Şanlıurfasporumuza yakışır bir takım iyileştirmede bulunmak oldu. Şanlıurfasporun geçen sene birinci lige yükselmesinde binde bir payımız olduysa ne mutlu bize…!

 

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada Şanlıurfa’mızın ve Şanlıurfasporumuzun kanun ve yönetmelikler çerçevesinde sonuna kadar emrindeyim Şanlıurfaya ve Şanlıurfaspora hizmet etmek benim görevim. Bu görevi ifa etmekten şeref duyuyorum.

 

Sayın Kemal Saraçoğlu televizyon programında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bu yılki reklam ihalesini en üst seviyeden istemiştir. Bir önceki İl Müdürü döneminde 9 milyar liraya biz bu ihaleyi aldık. Daha sonra başka bir yere biz sattık kulübümüze gelir elde ettik diyerek sanki bu yıl yaptığımız uygulamada bir yanlışlık varmış gibi kamuoyunu yanıltan bir tavır içerisine girmiştir. Benden önceki dönemde reklam ihalesi açık arttırma şekli ile ihale edilerek 9.250 TL’na Şanlıurfaspor Kulübü Derneği Vakfına verilmiştir.

 

Bu yıl bana da geçen sene yapılan uygulamanın aynısıyla Şanlıurfaspora tekrar verilmesi teklifinde bulunulmuş fakat yönetmelikler gereği ihaleye çıkmak zorunda olduğumu kendilerinin de diğer şirketler gibi ihaleye katılabileceklerini defalarca belirtmişimdir.

 

Yani burada kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapmış olduğumuz bir işlemin sanki suç işliyormuşuz gibi Şanlıurfa kamuoyuna lanse edilmesinin bizleri ziyadesiyle üzdüğünü belirtmek isterim.

 

İkinci bir konu ise Şanlıurfasporun forma ve reklam gelirlerinden Spor Genel Müdürlüğümüzün 05/04/2001 tarih ve 24364 sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Mülkiyet ve Kullanımında Bulunan Spor Tesislerinde Yapılacak Spor Faaliyetleri ile Genel Müdürlüğün Gözetim ve Denetiminde Düzenlenecek Olan Spor Organizasyonlarına Katılan Kulüp ve Kişilerin Her türlü Spor Malzemeleri İle Araç ve Gereçlerini Reklam Konulmasına Dair Yönetmeliğin 9. Maddesi spor kulüpleri ve sporcular ile reklam veren müşteriler arasında yapılan sözleşmelere göre ödenecek reklam bedellerinin %5’i reklam sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 3 iş günü içinde spor kulüplerini ve sporcuların tescilli bulunduğu İl Müdürlüğü hesabına makbuz karşılığı ödenerek sözleşmenin 1 nüshasıyla birlikte İl Müdürlüğüne teslim edilir denilmektedir. İl Müdürlüklerince tahsil edilen %5 paylar amatör sporun geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan her türlü spor, araç gereç ve malzeme alımlarında kullanılır (madde11) denilmektedir.

 

Ayrıca ilgili maddeye istinaden kurumumuzu denetleyen Sayıştay Denetçisi tarafından bu pay hem Şanlıurfaspordan resmi olarak istenmiştir hemde aynı konuyla ilgili Sayıştay Denetçisi il müdürlüğümüzede bu ve benzeri konularla ilgili tahsil noktasında yazılı ve sözlü bir takım uyarılarda bulunulmuştur. Yani sayıştay denetçisinin denetleme öncesi ve denetleme esnasında bizden istemiş olduğu reklam payının tahsil edilmesi ile ilgili talebine istinaden bizde şanlıurfaspora bir yazı yazarak % 5 lik payın hesabımıza yatırılmasını istedik. Ve akabinde sayıştay denetçisi Şanlıurfaspora bir yazı yazarak aynı talebi dile getirmiştir. Sayın Başkan katıldığı TV programında, PTT 1. Ligdeki 17 spor kulübünün hiçbirisinden %5’lik pay alınmamıştır diyerek kamuoyunu yine yanıltmıştır.Örnek olması bakımından PTT 1. Ligde yer alan Karşıyaka Spor Kulübüyle Göztepespor Kulübünün müsabaka esnasında giymiş olduğu forma reklamlarına istinaden yatırılan %5’lik paya ait makbuz belgeleri açıklamamız ekinde sunulmuştur. Yine Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğünün Gaziantep Büyükşehir Belediyesporla aynı konuyla ilgili yapmış olduğu yazışmalarda açıklamamız ekinde mevcuttur. Şanlıurfaspor yönetim kurulu toplantısına katılarak bu konuyla ilgili bilgi vermeme rağmen anlaşılmaz bir şekilde bu konu devamlı gündemde tutulmaya çalışılmıştır. İl Müdürü olarak burada benim görevim Kanun ve Yönetmelikler Çerçevesinde, ilgili mevzuatlara göre hareket etmekti.

14/11/2012 tarihinde 1461Trabzonspor – Şanlıurfaspor maçında yaşanan olaylardan sonra Şanlıurfaspor başkanı sayın Kemal Saraçoğlu; Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız’ın yerinde ben olsaydım hakemin yanına gider orta sahaya geçmesini ister ve anons yaptıracağımı dile getirirdim demektedir.

Öncelikle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürünün yönetmelikler gereği hakem ile böyle bir diyalog içine girmesi mümkün değildir. Ayrıca İl Müdürünün maçlarda anons yaptırma yetkisi yoktur.

Şanlıurfaspor 3 Ekim 2012 tarihinde göreve geldiğimden beri hiçbir saha ücretini normal prosedürler içerisinde ödememiştir. Genel Müdürlüğümüz avukatı, icra yoluyla saha ücretlerini tahsil etmek yoluna gitmek zorunda kalmıştır. Genel Müdürlüğün saha ücretleri ile ilgili işlemini dahi İl Müdürü bizi icraya verdi, Şanlıurfaspor kulübü hiçbir dönemde icraya verilmedi diye tepki göstermişlerdir. Öncelikle Genel Müdürlük tarafından Kulüp icra işlemi 25 Mart 2012 tarihinde yani geçen sezon başlatılmıştır.Yani bu süreç il müdürlüğümüz tarafından başlatılan bir süreç değildir. Şanlıurfa Valimiz sayın Celalettin Güvenç’ in yaptığı görüşmeler sonucunda borç tahsil işlemi geçen sezonun son 4 maçına kadar ertelenmiştir. Sayın Valimizin Genel Müdürümüzü ve bizzat icrayı başlatan avukatı arayarak Şanlıurfasporun şampiyonluğa oynadığını ve şu an böyle bir işlemin yapılmasının Şanlıurfaspora ciddi bir zarar vereceğini belirterek ricada bulunmuş ve icra sürecini geciktirmiştir.

Şanlıurfasporun yaptığı transferlerle çok büyük bir ekonomik yükün altına girdiğinin farkındayım. İl Müdürü olarak bir nebzede olsa ekonomik olarak sunulacak her türlü katkı için Şanlıurfasporumuzun emrinde olduğumu belirtmek isterim. Zaten geçen sezon Sayın Valimiz, İl Genel Meclis Başkanımız, İl Özel İdare Sekreterimiz, Ticaret Sanayi odası başkanı, şehrimizin ileri gelenleri, ayrıca Şanlıurfaspor Başkanımız ve şahsım, Şanlıurfaspora yardım kampanyasına bizzat katılarak para topladık ve bugünden sonrada Şanlıurfasporun yararına ve menfaatine düzenlenecek faaliyetlere önceden olduğu gibi bundan sonraki süreçtede katılacağımı tüm kamuoyunun bilmesini isterim.

Şanlıurfa nüfusunun %73’ü 29 yaş altındaki genç nüfustan teşekkül etmektedir.
İl Müdürlüğü olarak spora ve sporcuya her platformda destek verdik, vermeyede devam edeceğiz. Şanlıurfa Şu an sayın bakanımız ve sayın valimizin desteğiyle spor tesisleşmesinde altın yılını yaşamaktadır. 6 ilçemizde sentetik çim saha yapılmaktadır. Siverek Gençlik merkezimiz bitmiştir. Yakında hizmete açılacaktır. Viranşehirde Gençlik Merkezi ihalesini yaptık. Karaköprüde Gençlik Merkezi yapmak için çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizde 7 adet yüzme havuzu yapmak için il özel idare bünyesinde çalışmalara başlanmıştır. Yenice Spor tesislerinde 1 adet sentetik halı sahanın çimleri değiştirilmektedir. Gap Arena Spor kompleksi içerisinde 2 adet sentetik çim saha, 2 adet tenis kortu bitirilmiştir. 5000 kişilik spor salonunun yapımı son hızla devam etmektedir. Gap arena stadımıza bir adet Özürlü tribünüyapılmıştır, protokol yerlerinin hem koltukları hem de zeminleri değiştirilmiştir. Harrana spor salonu yapmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Şehrimizde spor adına yapılan yapılan projeleri ve spor tesislerini takip ediyoruz. İnşallah Şanlıurfamız spor tesisleri noktasında en üst düzeye emin adımlarla ilerlemektedir.
.

Bugüne kadar hiç hak etmediğim halde hakkımda çıkan birçok yanıltıcı ve yanlış habere Şanlıurfasporumuzun menfaatleri uğruna hep sessiz kaldım. Sessiz kalmamızın sebebi Şanlıurfaspora olan sevgimizden dolayıdır. Yapılan birçok yanlışlıklara alçak gönüllülükle sabrettim. Fakat sessiz kalışımız bu yanlış bilgilerin daha da çoğalmasına yol açtı. Yumuşak başlıyız ama haksızlıkları da kaldıracak değiliz.

 

Bundan sonra yapılacak olan şahsım ve kurumum adına her yanıltıcı ve yanlış habere anında karşılık vereceğimi gerektiği taktirde hukuki olarak haklarımı arayacağımı tüm kamuoyu önünde belirtmek isterim.

Şanlıurfadaki tüm Görsel ve yazılı basın mensuplarına kamuoyunu objektif bir şekilde bilgilendirme noktasındaki duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bu bağlamda bir Şanlıurfalı olarak ta Şanlıurfasporumuzun sonuna kadar destekçisi ve neferi olacağımı bir kez daha buradan belirtmek isterim." dedi

Görünen o ki Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız'ın bu açıklamalarından sonra Şanlıurfaspor cephesinden nasıl bir yanıt geleceği merak konusu olacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık