Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Yılın Başarılı Gazetecileri

Yılın Başarılı Gazetecileri

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) tarafından düzenlenen 'Yılın Başarılı Gazetecileri' ödül töreni GGC'nin Diyarbakır Sümerpark'taki merkezinde düzenlendi.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 02:18
Yılın Başarılı Gazetecileri
Bu yıl Şanlıurfa'dan 4 gazeteci bölgede yılın gazetecisi seçildi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği geleneksel 'Yılın Başarılı Gazeteciler' ödülleri sahiplerini buldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, son günlerde kendisi üzerinden baskıların arttığını öne sürerek, 'Teslim olmayacağım' dedi.
Her Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) tarafından düzenlenen 'Yılın Başarılı Gazetecileri' ödül töreni GGC'nin Diyarbakır Sümerpark'taki merkezinde düzenlendi. Geceye, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Serter ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, GGC Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balıkçı, GGC 2. Başkanı Ekrem Sunar, Yönetim Kurulu üyeleri Ercan Akkar, Fahrettin Kanat, Yılmaz Akıncı, Murat Çöküreten, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını GGC Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balıkçı yaptı. Balıkçı, demokrasilerin vazgeçilmez unsurunun medya olduğunu, son süreçte medya üzerindeki baskıların, tutuklama boyutuna ulaştığını belirtti. Balıkçı, bölgede çalışan gazetecilerin çok zor şartlar altında görev yaptığını, buna karşın emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alamadıklarını söyledi. GGC'nin, geleneksel olarak düzenlediği ödül töreninin, bölgede görev yapan gazetecilerin emeklerini ödüllendirmek olduğunu ve bu yıl ki katılımın rekor düzeyde olmasının kendilerini sevindirdiğini kaydetti.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Serter de, GGC'nin düzenlediği ödül töreninde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bulunmaktan büyük bir onur duyduklarını söyledi. Serter, gazetecilerin özellikle de bölgede görev yapan meslektaşlarının büyük özveri ve hatta yaşam tehlikesi altında görev yaptığını belirterek, son dönemde medyada gelişen dilin barış ve kardeşliğe hizmet etmediğini ifade etti.
ÖDÜL ALAN GAZETECİLER
GGC'nin Ramazan Yavuz, Nizamettin Kaplan, Özgür Ayaydın, İrfan Uçar ve Vecdi Erbay'dan oluşan jürisinin belirlediği ödül alan gazetecileri şu isimlerden oluştu. Şanlıurfa'dan gazeteci Ali Leylak, Hasan Atmaca, Müslüm Abacı, Tv. Haber Programında Kadriye Devir yılın başarılı gazetecisi seçilirken, diğer başarılı gazeteciler ise şunlar; Ferhat Malgir, İlyas Akengin,Umut Kardaş, Ahmet Yukuş, Ayhan Demiray, Kadriye Devir, Serdar Sunar, İsmet Mikailoğulları, Ümit Özdal, Mücahit Ceylan Jüri Özel Ödülü, "Toplumu kucaklayacak yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu, bunun için de siyasi partilerle toplumu temsil eden kurum ve kuruluşlar arasında mutabakatın sağlanması yolundaki uyarıları ve cesur açıklamalarıyla ülke genelinde barışın sağlanmasında önemli katkılar sağladığı gerekçesiyle TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'e verildi.
BAYDEMİR: POLİS SERVİS ETTİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Osman Baydemir ise, Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen gazetelerin yayınladığı haberle ilgili açıklamalarda bulundu. Zor ve zahmetli bir dönemden geçildiğini belirten Baydemir bunun basın alanına da yansıdığı söyledi. Özellikle kaotik dönemlerde medyanın tutumunun toplumsal barışa giden yolda ışık olması gerektiğini belirten Baydemir, “Hükümet kendine biat etmeyen herkesi bir şekilde cezalandırıyor. Bu cezalandırma; kolluğuyla, yargısıyla, medyasıyla ve bütün kurum ve kuruluşların eş güdümüyle yapılıyorödedi.
KENDİMİ KULLANDIRTMAM'
Zaman, Yeni Şafak, Bugün ve benzeri gazetelerin manşetlerinde kendisi ile ilgili çıkan haberlere değinen Baydemir, “Benim üzerimden KCK operasyonları meşru ve haklı gösterilmeye çalışıyor. Kusura bakmayın ama beni lime lime de etseniz kendimi kullandırtmam. Cumhuriyet savcıları tarafından bugüne kadar belki bin tane soruşturma açıldı. Mahkemelerde yüzlerce kez yargılandım. O zaman da seçilmiş belediye başkanıydım. Birçok belediye başkanı arkadaşım, meclis üyesi arkadaşım tutuklu bulunuyor. Bugüne kadar halkın iradesine hürmet göstermediniz. Yaptığınız iki yüzlü politikadır. Basın ilkeleri ve ahlakı çerçevesinde bu iki yüzlü politika ve manşetler ders kitaplarında kötü haber örnekleri olarak yerini alacaktır. Yakın gelecekte üniversite öğrencileri bu örnekleri okuyarak meslek hayatlarına başlayacağı inancını taşıyorum.
ŞAHSIMA YÖNELİK TEHDİTTİR
Servis edilen bu haberlerle halkın kendilerine olan güveninde zedeleme hedeflendiğini belirten Baydemir, “Toplumdaki itibarımız zayıflatılarak tutuklamanın psikolojik alt yapısı hazırlanıyor. Bu aynı zamanda şahsıma yönelik bir tehdittir. Şahsıma yönelik tehdit; tutuklama ve görevden almayla da sınırlı değildir. İki yıl içinde 6 kez şahsıma suikast yapılacağına dair resmi tebligatlar aldım. Adeta her gece uyurken “Bu gece evden alınacak mıyım?ö; sabah belediyeye giderken “Bugün suikasta uğrayacak mıyım?ö duygusu yaşatılmaya çalışılıyor. Bununla teslim alınmaya çalışılıyor. Teslim olmayacağım.ö
ZALİME TESLİM OLMAYACAĞIM
Baydemir konuşmasını şöyle sürdürdü: Rabbim ve halkımın huzurunda yeminler olsun ki; Zulüm kimden gelirse gelsin zalime teslim olmayacağım. Halkıma ve halkımın özgürlük, eşitlik, adalet, onurlu barış ve birlikte yaşam değerlerine asla sırtımı dönmeyeceğim. Her şart ve koşulda savunucusu olacağım.
POLİSİN KALEMİNDEN ÇIKTI
Bugünkü AKP medyasında yer alan “servis haberö tek kalemden çıkmıştır. Polisin yazdığı metne her gazete kendi muhabirinin imzasını kullanmıştır. Bu boyutunun tartışmasını iletişim fakültelerine, araştırmacılara, basın meslek örgütlerine ve sizlere bırakıyorum.
ZULÜM ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR
Bu haberlerle Türkiye kamuoyunun vicdanı ve duyarlılığı hedefleniyor. Bu şekilde Kürt seçilmiş ve legal siyaset yapan aktörlerine uygulanan zulüm örtülmeye çalışılıyor. Gerçeklerle Türkiye kamuoyu vicdanı arasında duvar örülüyor.
KİRLENMEDİK VE KİRLENMEYECEĞİZ
Herkes çok iyi bilsin ki bu coğrafyadaki her belediye başkanı ve idareci çatışma ortamının kendine münhasır ağırlığını ve zorluğunu yaşar. Bunun yanısıra bizler; kolluk, cumhuriyet savcıları ve mülkiye müfettişlerinin kıskacı içerisinde halkına karşı mahcup olmamanın, hizmet üretmenin, 'onurlu bir barış olsun, insanlar yaşamını yitirmesin', 'sorunlar müzakere ile çözülsün' çabasını sürdürüyoruz. Evet bu çaba zorludur ama onurludur. Her şeye rağmen kirlenmedik ve kirlenmeyeceğiz.
KİRLENMEYİN, KİRLETMEYİN
Söz konusu manşetleri atan gazetelere ve medyaya çağrım; vicdanınızın kirlenmesine ve kirletilmesine izin vermeyin. Kirlenmeyin, kirletmeyin... Tam da bu noktada iyi örneklerin ödüllendirildiği bu töreni önemsiyor, büyük değer biçiyorum. Kentimizin konuğu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan ve yöneticilerini, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetimizi, ödül alan gazeteci arkadaşlarımı tebrik ediyorum.ö
Ödül töreni daha sonra müzik eşliğinde düzenlenen programla son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık