Ana Sayfa Urfa Haberleri Yılın İlk Pamuğu Satıldı

Yılın İlk Pamuğu Satıldı

Türkiyenin Kütlü pamuk üretiminin büyük bir bölümünün karşılandığı Ş.Urfada yılın ilk pamuğunun kilosu 3 TL den satıldı.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2011 Çarşamba 07:54
Yılın İlk Pamuğu Satıldı
Bayram öncesinde topladığı ürünü bugün Ticaret Borsasına getiren  Pamuk üreticisi Halil Ata ürününü yapılan açık artıma sonunda kilosunu 3 TL den Ferhat Tekstile sattı.

Polatoğlu Tekstil, Baraj Pamuklu , Ferat , Yıldızteks  firmalarının iştirak ettikleri açık artırmada kilosu 3 TL den satılan kütlü Pamuk  fiyatıyla bu bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya  açık artırma sonrası yaptığı açıklamda  yeni sezonun hem üreticilere hemde sanayiciler için hayırlı olmasını temenni ederek bölgede yetiştirilen kaliteli ürününü toplanırken temiz toplanılmaması yüzünden deger kaybettiğini vurgulayarak çiftçilerden ürünlerini temiz toplamalarını istedi.

Türkiyenin yaklaşık % 40 oranında kütlü  Pamuk üretimini karşılayan Ş.Urfa da üreticilerin ürünü temiz toplamamalarından ürün değeri kayboluyor bu konuda çiftçilere seslene Ticaret Borsası Başkanı :Mehmet Kaya  bizim pamuğumuzun kalitesi ege pamugundan geri kalan yanı yok sadce toplaırken temiz toplanamamsından dolayı deger kaybediyor bu durumda doğal olarak rekaabeti düşürdüğü gibi üretici içinde fiyat kaybına neden oluyor çiftçilerimiz uzun emekler verip  yetiştirdikleri ürünlerini toplarkan heba etmemeleri gerekir bu anlamda çiftçilerimizi duyarlı olmaya çağırıyorum dedi.

Sezonun ilk kütlü pamuk üreticisini Ticaret borsası adına altınla ödüllendiren Kaya çiftçiye gösterdiği gayret verdiği emekler için teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Mehmetçik köyü aslanlı mezrasında yetiştirdiği ürünü kilosunu 3 TL den satma sevincini yaşayan çiftçi Halil Ata bir sonraki yılın ürününü yine kendisinin yetiştirmeye çalışacağını aktararak  kendisi gibi çiftçi olan meslektaşlarına seslendi Ata ürünlerin temiz toplanmasını istedi.
(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık