Ana Sayfa Urfa Haberleri 'YILMAZ GÜNEY SİNEMA TARİHİNDEN SİLİNMEK İSTENDİ'

'YILMAZ GÜNEY SİNEMA TARİHİNDEN SİLİNMEK İSTENDİ'

Fatoş Güney, TRT'de halen Yılmaz Güney filmlerinin gösterilmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2011 Cumartesi 13:35
'YILMAZ GÜNEY SİNEMA TARİHİNDEN SİLİNMEK İSTENDİ'
"Filmleri TRT 6'da da yayınlanamıyor. Biz Kürtçe dublajlarını gerçekleştirdik, ama henüz yayınlanmıyor" diye konuştu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 18'ncisi gerçekleştirilen Uluslarası Altın Koza Film Festivali kapsamında 'Adanalı Sanatçılar Gecesi' düzenlendi.

Aqualand Tesisleri'nde Adana şarkılarının seslendirildiği geceye, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Fatoş Güney ve Derya Alabora gibi isimlerle festival konukları katıldı. Geceye katılan konuklara kebap, şırdan, içli köfte ve şalgam gibi yöresel yiyecek ve içicekler ikram edildi. Ali Şenozan'ın şarkılarıyla renk kattığı gecede Altın Koza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Özer de şarkı söyledi.

'YILMAZ GÜNEY SİNEMA TARİHİNDEN SİLİNMEK İSTENDİ'
Etkinlikte Ferhat Çelik ile Aynur Aksoy'un hazırladığı 'Yılmaz Güney Belgeseli' gösterildi. Belgesel gösterimi sırasında duygulanan Fatoş Güney, şöyle konuştu:


"Başbakan'ın sözü beni umutlandırmıştı. 'Yılmaz Güney'in filmlerine eğer kulak verilseydi, Türkiye bugün bu halde olmayabilirdi' demişti. Bundan yola çıkarak Yılmaz Güney'in özgürlüğünü konuştuğunu düşünmüştüm. Bu ne yazık ki hala mümkün değil. Güney'in filmleri TRT 6'da da yayınlanamıyor. Biz Kürtçe dublajlarını gerçekleştirdik, ama henüz yayınlanmıyor. En kısa zamanda devlet televizyonlarında Yılmaz Güney filmlerini görmek istiyoruz.

Yılmaz Güney, Türk sinema tarihinden silinmek istendi. 12 Eylül'de döneminde filmleri toplatıldı. 10 yıl boyunca filmlerinin gösterimi yasaklandı. Yeni kuşak onu hiç tanımadı. Eskiden sansür vardı. Festival filmleri bile baskı altında kalıyordu. Sanat toplum içindir ve sanatçı ülkesinin tanığıdır. Yılmaz Güney öyle bir sanatçıydı. O tüm yaşamını halkın kurtuluş mücadelesine adadı. Bunun herkes göze alamayabilir. Yılmaz Güney'in eserleri hala güncel. Yılmaz Güney, bugün Türkiye'de yapılmak istenen açılımı 30-40 yıl önce yapmak istediği için böyle bir muamaleye tabi tutuldu."


FATOŞ GÜNEY'İ DUYGULANDIRAN BENZERLİK
Güney, gecenin ilerleyen saatlerinde Yılmaz Güney'e benzerliğiyle dikkat çeken Ethem Akpolat'ı karşısında görünce adeta şoke oldu. Akpolat ile yakından ilgilenen Güney, seslendirilen duygusal parçalara Akpolat ile birlikte eşlik edip ona sarıldı.


Oldukça duygulandığı gözlemlenen Güney, yanında oturan Akpolat'a dönerek; "Siyah gömlek, beyaz çeket, siyah pantolon... Tıpkı Yılmaz gibi giyinmişsin. Ona çok benziyorsun" ifadesini kullandı.

Gazetecilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara da yanıtlayan Güney, "Ethem'i ilk defa görüyorum. Onu görünce adeta şoke oldum. Gerçekten çok benziyor. Hatta tıpkısının aynısı diyebilirim. Ethem'i görünce Yılmaz ile olan anılarım yeniden gözümün önünde canlandı. Duruşu, giyim tarzı, bakışları aynı Yılmaz" dedi.

Habertürk

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık