Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'lı Biçerdöverciler Urfa'da hasat bekliyor

Yozgat'lı Biçerdöverciler Urfa'da hasat bekliyor

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bulunan yaklaşık bin 500 biçerdöver, hasat için trenlerle Şanlıurfa’ya gelmeye başladılar.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2011 Cumartesi 13:12
Yozgat'lı Biçerdöverciler Urfa'da hasat bekliyor
Türkiye'de en çok biçerdöver makinesinin bulunduğu ilçelerden Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bulunan yaklaşık bin 500 biçerdöver, hasat için trenlerle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gelmeye başladı.

Biçerdöverciler, her geçen yıl hububat ekim alanlarının daraldığını, dolayısıyla işlerinin de azaldığını ifade ediyor, bu nedenle Türkiye'nin yanı sıra Suriye, Rusya, İran ve Irak gibi ülkelerde de hasat yaptıklarını söylüyorlar. Biçerdöver sahipleri, "Çukurova yöresinde pamuk ekiminin teşvik edilmesiyle hububat ekim alanları daralmaktadır. Ayrıca maliyetlerin yükselmesi de kazancımızı sürekli düşürüyor. İç Anadolu Bölgesi'nde hasat mevsimi temmuz ayı başlarında başlıyor. O zamana kadar beklemek yerine hasadın erken başladığı Çukurova ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine giderek çalışıyoruz. Oraların hasadı bittikten sonra İç Anadolu Bölgesi'nin hasadına başlıyoruz" dediler.

Yozgat'ın Yerköy ilçesinden Şanlıurfa'ya hasat mevsimi için gelen Ekrem Bozkurt, bu yılın hububat açısından bereketli ve bol yağışlı geçtiğini söyledi. Bozkurt, "Bu yıl pek fazla kar yağmasa da bol yağmur yağdı. Suruç'taki ekinlere bakıyoruz geçen yıllara göre daha verimlidir. Geçen yıl Suruç ilçesi kurak geçti. Bu yıl daha verimlidir. İnşallah bu sene bereketli olur. Her yıl mart ayından itibaren biçerdöverlerimizin son bakımını yaparak hasat yapmaya hazır hale getiririz. Sanayi sitesinde biçerdöver bakımının sadece parça ücreti 5 bin lira tutuyor.


Bunun yanı sıra el emeği de eklersek 6 ile 7 bin civarında bir bakım ücreti ödüyoruz. Ayrıca 10 bin lira da tuttuğum şoföre vereceğim. Kalan kazancımız ne olursa onla döneceğim. Her biçerdöver sahibi, gideceği ile ya kamyonlarla ya da trenle gidiyor" diye konuştu. (Şanlıurfa Olay)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star