Ana Sayfa Urfa Haberleri YPG: PEŞMERGE İLE TEK ORDU GİBİ HAREKET EDİYORUZ

YPG: PEŞMERGE İLE TEK ORDU GİBİ HAREKET EDİYORUZ

İmctv haberi göre;Kobani’deki IŞİD saldırları 51. gününde devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Burkan el-Fırat güçleri dün gece kentin batı cephesinde IŞİD’e yönelik eylem düzenledi, eylemde çok sayıda IŞİD üyesi öldürüldü. YPG Komutanı Mahmud Berxwedan, Kobani’de, Peşmerge ile “tek bir ordu gibi” hareket ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2014 Salı 15:51
YPG: PEŞMERGE İLE TEK ORDU GİBİ HAREKET EDİYORUZ

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 15 Eylül’den bu yana Rojava’nın Kobani Kantonu’na yönelik gerçekleştirdiği saldırıları 51. gününde devam ediyor.

Çatışmalar dün akşam Kobani’nin doğu ve güney cephelerinde devam ediyor.

Kentin doğusundaki Kaniya Kurda  ile belediye yakınlarında yoğunlaşan çatışmalar devam ediyor.

IŞİD, Kaniya Kurda bölgesinden kente yönelik 8 havan topu saldırısı  düzenledi. Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri’nin (YPJ) karşılık vermesiyle güney cephesinde çıkan çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Bölgedeki çatışmalar yer yer devam ederken Koalisyon güçleri Kobaninin batısındaki Çolbeg ve Izahe köyüne 2 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Batı cephesinde ise, YPG ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı bazı taburlardan oluşan Burkan el-Gırat güçleri Erbûş, Menazê ve Elî Bilor köylerinde IŞİD’e karşı eylem düzenledi. Eylemde çok sayıda IŞİD üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

Yazılı bir açıklama yapan YPG, Serêkaniyê’nin batısında IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonda 2 köy ve birkaç mezranın kontrolünün yeniden sağlandığı ifade edildi.

YPG: Peşmerge ile tek ordu gibi hareket ediyoruz

YPG Komutanı Mahmud Berxwedan, peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçişi ile birlikte koordinasyondan ziyade tek bir ordu gibi hareket ettiklerini ifade ederek, “Peşmerge kendisinden istenenleri fedakarca yerine getirme çabası içerisinde hareket ediyor” dedi.

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Berxwedan, Kobani’ye geçen peşmege güçlerinin ağır silah biriminden oluştuğu bilgisini veren Berxwedan, peşmerge güçlerinin istenilen yerlerde ağır silahlar ile IŞİD’e etkili vuruşlar yaptığını belirtti.

IŞİD ile savaşta inisiyatifin Ekim ayı sonuna doğru YPG güçlerinin eline geçtiğini belirten Berxwedan, Peşmerge ile birlikte bu inisiyatifin daha sağlam bir pozisyona kavuştuğunu söyledi.

“Peşmerge ile aramızda çok güçlü bir diyalog yakalandı. Koordinasyondan ziyade tek ordu gibi hareket ediyoruz. Ne biz, ne de onlar kendimizi ayrı güçler olarak değerlendirmiyoruz. Peşmergeler Kobani direnişi ve savunması için kendilerinden istenen her şeyi büyük bir fedakarlık içerisinde yerine getiriyor. Türk medyasının ‘Bazı peşmergeler firar etti’ gibi haberleri asılsızdır, karalama amaçlıdır.”

“Kentte sivillerin zor koşullarda yaşadığını vurgulayan YPG Komutanı, IŞİD her gün kent merkezi ve kentin kıyısında ki bölgelerde sivillere saldırıyor. Yine kış mevsimine girdik ve siviller çadırlarda temel yaşam ihtiyaçlarından yoksun yaşamaya çalışıyorlar. Elektrik ve su yok, yaşama koşulları çok ağır.

“ÖSO’yu istemediğimiz yönünde iddialar tamamen asılsız ve yalandır. Kobani’ye gelen Abdulcabbar Egidi’ye bağlı güçleri kabul etmediğimiz yönündeki haberler doğru değildir. Esas olarak bu haber ve iddialar IŞİD çetesi ve ortaklarının oyunudur. Bilakis adım adım biz ittifakımızı daha da güçlendiriyoruz ve güçlendireceğiz. İnanıyorum ki gelen güçler ve 50 gündür direnen YPG güçleri birlikteliklerini etkili bir şekilde geleceğe taşıyacaklardır.”

kaynak:imctv

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star