Ana Sayfa Güncel YSK ERKEN SEÇİM TARİHİ KONUSUNDA KARARINI VERDİ

YSK ERKEN SEÇİM TARİHİ KONUSUNDA KARARINI VERDİ

YSK'nın 1 Kasım'da erken seçim yapılmasına ilişkin taslağı partilerin görüşüne sundu.

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2015 Perşembe 11:20
YSK ERKEN SEÇİM TARİHİ KONUSUNDA KARARINI VERDİ

RADİKAL -  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi 30 gün (1 ay) kısaltarak, 1 Kasım’da seçimleri yapmayı planlıyor. YSK, 1 Kasım'da erken seçim yapılmasına ilişkin taslağı partilerin görüşüne sundu. Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine göre YSK’nın 1 Kasım’a endeksli seçim takvimi ile tüm hazırlıklarının da hazır olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın kararıyla erken seçime gidilmesi ihtimalinin ağırlık kazanmasının hemen ardından, olası erken seçim tarihi tartışılmaya başlandı. Bu kapsamda YSK, milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna oy birliği ile karar vermişti. YSK’nın bu kararının “kesin” olduğu ve itirazın mümkün bulunmadığı öğrenilirken, kararın da Meclis’te temsil edilen Ak Parti, CHP , MHPve HDP YSK temsilcilerinin de olumlu görüşleri alındıktan sonra oy birliğiyle alındığına vurgu yapıldı.

60 GÜNE ÇEKİLİYOR

Cumhurbaşkanı tarafından 45 günlük sürede hükümet kurulamadığı için erken seçim kararı alınması halinde, 90 gün sonra ilk pazar günü seçimin yapılması gerekiyor. YSK kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan’ın erken seçim kararının ardından 90 günlük süre 60 güne çekilecek ve seçim takvimi 30 gün (1 ay) kısaltacak. Bu durumda, erken seçim Kasım ayı başında yapılabilecek.
YSK kaynakları, erken seçim kararı alınması halinde, seçimlerin 1 Kasım’da yapılması için takvimin hazır olduğunu ve bütün çalışmaların da bu tarih üzerinden yapıldığını söyledi.

TASLAĞI PARTİLERE YOLLADI 

Öte yandan YSK, 1 Kasım'da erken seçim yapılmasına ilişkin taslağı partilerin görüşüne sundu.

kaynak: Radikal

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star