Şanlıurfa

Ana Sayfa Urfa Haberleri YSK’dan İkizce Köylülerine Veto

YSK’dan İkizce Köylülerine Veto

Akçakale İlçesi’ne bağlı İkizce Köyü’nde ikamet eden ve bölgenin büyük ailelerinden birisi olan Akay Ailesi’nin vatandaşlıkları çıkar sağlamak amacıyla askıya alındı.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 16:59
YSK’dan İkizce Köylülerine Veto
Şanlıurfa’nın tanınmış ailelerinden birisi olan Akay Ailesi ikamet ettikleri Akçakale İlçesi’ne bağlı İkizce Köyü’nde oy kullanmaya hazırlanırken, seçmenlerinin bir bölümünün dondurulduğunu öğrenince şok oldular. Bölgenin en büyük ailelerinden olan Akay Ailesi aynı zamanda da bölgenin en büyük çiftçilerinden olmaları onları bölgedeki siyasi gücün bir parçası durumuna getirmiş ve yıllardır siyasette aktif olarak yer almaktalar. Ailenin son yıllarda kirli siyaset karşısında sürekli oyları donduruluyordu. Akay Ailesi Şanlıurfa il merkezinde ve Akçakale İlçe merkezinde mevsimsel olarak ikamet etmektedirler. Ailenin bu durumunu fırsat bilen karşı görüşlü siyasi partililer bu olaydan dolayı sürekli oylarını donduruyorlardı. Aile en son çareyi kendi köylerinde oy kullanmakta bulsalar da kendi köylerinde yaşamadıkları gerekçesiyle bu kez de köylerindeki oyları da sorgusuz sualsiz donduruldu.
S.S İkizce ve Aşağıderen Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akay yaptığı açıklamada “Biz yıllardır İkizce Köyü’nde zirai üretim yaparak ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamak adına gayret sarf ediyoruz. Yaklaşık 3 Bin Dekar Sulu Tarım yaparak en az yıllık 20 aileye iş imkânı sunuyoruz. 2010 yılı Mart ayından itibaren 300 büyükbaş süt sığırcılığı projesinin temelini attık. Bu yıl itibari ile inşaat ve makine teçhizat noktasında tesisimizin tamamı bitirilmiş olup faal durumdadır. Yaklaşık 2 ay içerisinde de canlı demirbaşlarımız tesisimizde olacaktır. Fizibilite raporlarımıza göre günlük en az 6000 litre süt üretilecek ve piyasaya sürülecektir. Ve bunun yanında yine en az 20 aileye iş imkânı sağlanacaktır. Kooperatifimiz İkizce Köyü ve Aşağı Deren Köyü Çiftçilerinin birleşmesi ile kurulmuştur. Biz aile olarak Şanlıurfa, Akçakale ve İkizce Köyü’nde ikamet ederiz. Kışın ailede okul okuyan çocuklar ve özel sektördeki işlerimiz dolayısıyla genelde ilçemiz ve ilimizde de ikamet ederiz. Ancak yaz aylarında pamuk işçiliğinin başlamasıyla 3 Bin dönüm arazimiz olan İkizce Köyü’nde ikamet ediyoruz. Reform Bölge Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğü kayıtlarında söz konusu iddiamız sabittir ve nettir. Kaldı ki bölgemizin çoğunluğu birden fazla yerde ikamet etmektedir. Hatta bazı köy muhtarları bile kendi köylerinde değil şehirlerde ve benzeri yerlerde ikamet etmektedirler. Biz bu noktada şikâyeti acziyet sayar, vicdanen de kabul etmeyiz. Çünkü köy halkının oyuyla gelmiş ve orada çiftçilik yaptığından dolayı hakkı olarak görüyoruz. Akçakale İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yapılan şikâyette bizlerin İkizce Köyü’nde ikamet etmediğimiz öne sürülerek siyasi çıkarlar nedeni ile oylarımızın yani vatandaşlık hakkımızın dondurulması istenmiştir. Bizler oylarımızın hangi gerekçelerden dolayı dondurulduğunu öğrenmek için Akçakale İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na resmi dilekçemizi verdik. Söz konusu müşteki işlerin olmadığı, tadilatların da başlamasını fırsat bilerek siyasi amaçlarla vatandaşlık haklarımızı oy verme yükümlülüğümüzü elimizden almaya kalkmışlardır. Yıllardan beri husumet ve hamasetle yapılan tezgâhlara bir yenisini de eklemişlerdir. Hukukta savunma hakkı kutsaldır, ancak bize savunma hakkı verilmediği gibi sorgusuz sualsiz onurumuz çiğnenmiştir. Çünkü biz oy verme görevini onur telaki ederiz. Bizler oylarımızın dondurulması ile vatandaşlığımızın iptalini bir saymaktayız ve sonuna kadar bu işin takipçisi olamaya kararlıyız.” Şeklinde konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star