Ana Sayfa Güncel Yunan Çukuru Türklere Alay Konusu Oldu

Yunan Çukuru Türklere Alay Konusu Oldu

Alman Der Tagesspiegel gazetesinden, Yunanistan'ın kaçak göçmen sorununa bulduğu çözüme sert eleştiri

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2011 Cumartesi 14:31
Yunan Çukuru Türklere Alay Konusu Oldu
Alman "Der Tagesspiegel" gazetesi, Türk hükümetinin, Yunanistan'ın, yasa dışı yollardan ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı Türkiye sınırında nehir yatağı kazma projesine tepki gösterdiğini yazdı.

Gazetenin internet sayfasında "Yunanistan'ın sınır planlarına Türkiye'den eleştiri ve alay" başlığıyla verilen haberde, Türk hükümetinin, Yunanistan'ın söz konusu planlarına karşı olduğu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, çukur kazanların, sonuçta çukura kendilerinin düşebileceği şeklinde açıklama yaptığı belirtildi.

Bakan Bağış'ın, ekonomik kriz içinde bulunan Yunanistan'ın böyle bir proje için bu kadar çok para harcamasının garip ve endişe verici olduğunu söylediği ifade edilen haberde, bu projenin, Türkiye tarafından Avrupa'dan dışlandığı şeklinde algılanabileceği için de yanlış olduğu görüşüne yer verildi.

Uzmanların da mültecilerin böyle bir projeyle durdurulabileceğine inanmadığı belirtilen haberde, iki ülke arasında projeyle ilgili olarak hükümet görüşmelerinin yapılmakta olduğu kaydedildi.

Türkiye ve Yunanistan arasında geçmişte yaşanan büyük sorunlara işaret edilen haberde, günümüzde durumun çok değiştiği, iki ülkenin sorunlarını görüşme yoluyla çözmeye çalıştığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile çok yakın ilişkisi olduğu ifade edildi.

Haberde, Bakan Bağış'ın, Türkiye'nin söz konusu projeden memnun olmadığını dile getirerek, bu projeyle Yunanistan'ın, ülke içindeki sorunlardan dolayı dikkatleri başka yöne çekmek için bir dış politik kriz yaratmaya çalışmamasını ümit ettiğini söylediği kaydedildi.

Bu konuda siyasi bir çözüme ulaşılmasının çok zor olduğuna da dikkat çekilen haberde, bir kaç ay önce Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında, Türkiye üzerinden Avrupa'ya yasa dışı yollardan giren mültecilerin Türkiye'ye gönderilmesi konusunda bir anlaşma imzalandığı, ancak Türkiye'nin buna karşılık, Türk vatandaşları için Avrupa seyahatlerinde vize kolaylığı sağlanması talebinde bulunduğu için bu anlaşmanın uygulanamadığı belirtildi.8HABERTÜRK)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star