Ana Sayfa Dünya YUNANİSTAN RESMEN İFLAS ETTİ

YUNANİSTAN RESMEN İFLAS ETTİ

Yunanistan, IMF'ye 1.6 milyar euro'luk borcunu ödeyemeyip temerrüde düşen ilk gelişmiş ülke olarak kayıtlara geçti. Bu şekilde Atina resmen iflas bayrağını göndere çekmiş oldu.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2015 Çarşamba 04:09
YUNANİSTAN RESMEN İFLAS ETTİ

RADİKAL - Yunanistan, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödemesi gereken 1.6 milyar euro’luk borç taksidini ödeyemedi. IMF, TSİ saat 00.00’dan hemen sonra, Yunanistan’ın borç taksidini ödemediğini teyit etti. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın dün sunduğu kurtarma programını uzatma teklifine Eurogroup'tan 'hayır' cevabı geldi. Eurogroup, bugün12.30'da yeniden toplanacak. Ancak Eurogroup Başkanı, yeni bir kurtarma programı için 5 Temmuz'daki referandumun bekleneceğini belirtti.

'MODERN SİYASİ TARİHİN YENİ SAYFASI'

Bununla birlikte Atina'da herkes 5 Temmuz'daki referanduma odaklandı. ‘evetçiler’ ve ‘hayırcıların’ kıran kırana mücadele edeceği konuşulurken, Sputnik’te yer alan habere göre, Atina’nın siyasi gündeminde iki farklı bakış açısı hakim. 'Ülkenin modern siyasi tarihine yeni bir sayfa' olarak geçen bugünün ilk saatlerinde, SYRIZA-ANEL koalisyonu içerisinde açılması muhtemel yeni bir ‘isyan bayrağının’ ilk öncü sarsıntıları hissedilmeye başladı.

REFERANDUMDAN SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

Atina'nın önerisinde Yunanistan'a üçüncü bir kurtarma paketi verilmesi ve mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak daha uzun vadeye yayılması teklif ediliyordu. 2 yıl süreli 29,1 milyar euro'luk yeni kurtarma paketinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak adlandırılan kuruluş tarafından yönetilmesi de teklifte yer alan başlıklar arasındaydı.

kaynak:radikal

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık