Ana Sayfa Eğitim YURT MÜDÜRÜ MAHKEMEDEN HIZLI!

YURT MÜDÜRÜ MAHKEMEDEN HIZLI!

Harran Üniversitesi 1. sınıf Biyoloji öğrencisi Nimet Acar, Uludere saldırısını protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle yargılanması yeni başlarken, yurt idaresi tarafından "Örgüte üye olmak" ve "Örgüt veya kuruluşlarına yarar sağlayıcı etkinliklerde bulunmak" suçlarından yurttan atıldı.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2012 Salı 13:54
YURT MÜDÜRÜ MAHKEMEDEN HIZLI!
Harran Üniversitesi 1. sınıf Biyoloji öğrencisi Nimet Acar, Uludere saldırısını protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle yargılanması yeni başlarken, yurt idaresi tarafından "Örgüte üye olmak" ve "Örgüt veya kuruluşlarına yarar sağlayıcı etkinliklerde bulunmak" suçlarından yurttan atıldı. Acar, savcılığın dahi yurt müdürü kadar suçlayıcı yaklaşımda bulunmadığını söyledi.ULUDERE PROTESTOSUNDA OLAYLAR ÇIKMIŞTI

Şanlıurfa Demokrasi Platformu üyesi 500 kişilik grup, Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde 34 sivil vatandaşın savaş uçakları tarafından katledilmesini protesto amaçlı 2011 yılının son günü, Ali Şelli Parkı'nda toplandı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçmek isteyen kalabalığa polis izin vermedi. Gruplar halinde 1 kilometre uzaklıktaki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne gelen kalabalık, burada oturma eylemi yaptı. Kalabalık, kendilerine yapılan eylemin yasal olmadığı uyarısında bulunan polise olumsuz yanıt verdikten sonra polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. Çıkan olaylarda aralarında polislerin de bulunduğu çok sayıda yaralı hastanelere sevk edildi. Kalabalığa cop ve biber gazı ile müdahale eden polis, 43 kişiyi gözaltına aldı. İfadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 12'si tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olaydan 15 gün sonra Şanlıurfa ile ilçeleri Viranşehir ve Halfeti’de, yine aynı eyleme katılıp olay çıkardıkları için 7'si Üniversite öğrencisi toplam 17 kişi gözaltına alındı.YURT MÜDÜRÜ SAVCIDAN BETER!

Harran Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü 1. sınıf öğrencisi olan Nimet Acar’ın da aralarında bulunduğu öğrenciler hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma henüz sonuçlanmazken, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Harran Yurt Müdürlüğü başlattığı soruşturmayı 15 günde tamamladı. Acar, "Yasadışı örgütlere üye olmak" ve "Örgüt veya kuruluşlarına yarar sağlayıcı etkinliklerde bulunmak" iddiasıyla yurttan süresiz uzaklaştırma cezası aldı. Hakkında, eyleme katılarak taş attığına dair görüntülerin bulunduğunun iddia edildiğini kaydeden Acar, savcılığın dahi yurt müdürü kadar suçlayıcı yaklaşımda bulunmadığını belirtti.DAVA DAHA YENİ BAŞLADI

Avukatının yaptığı itiraz sonucu "Süresiz uzaklaştırma" cezası kararının geri çekildiğini ancak tekrar soruşturma başlatıldığını anlatan Acar, Yurt Müdürü Mahmut Bağmancı'nın kendisine yeniden aynı gerekçeler ile süresiz uzaklaştırma cezası verdiğini söyledi. Hakkında başlatılan soruşturmanın yeni tamamlanıp dava aşamasına geldiğini belirten Acar, “Hakkımda açılan dava daha yeni başlıyor. Suçlu olup olmadığım bu davanın sonucunda belli olacak. Ama yurt müdürlüğü daha önce davranarak beni suçlu ilan etti. Yurt müdürlüğünün biz Kürt öğrencilere yönelik ciddi baskıları var. Kürtçe müzik bile dinleyemiyoruz. Amaç Kürt öğrencileri sindirmektir" dedi. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star