Ana Sayfa Sağlık YÜZ VE KOL NAKLİNE ÖDEME YAPILACAK

YÜZ VE KOL NAKLİNE ÖDEME YAPILACAK

SGK Başkanı Fatih Acar, yüz ve kol nakli ameliyatlarına kurum olarak 100'er bin liraya yakın bir ödeme yapacaklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2012 Cuma 09:08
YÜZ VE KOL NAKLİNE ÖDEME YAPILACAK
SGK Başkanı Fatih Acar, Risk Odaklı Denetim Modeli hakkında Başkanlık'ta düzenlediği bilgilendirme toplantısında, 2008'den itibaren sağlık alanında önemli açılımlar gerçekleştirildiğini ve 18 yaşına kadar bütün çocukların sınırsız sosyal güvence altına alındığını belirtti.

Son birkaç ayda bazı üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen yüz ve kol nakilleri ameliyatlarına işaret eden Acar, şunları kaydetti:

''10 gün önce toplanan Fiyatlandırma Komisyonu'nda yapılan değerlendirmede yüz nakli ve kol nakli gibi nakil işlemlerini de geri ödeme kapsamına aldık. Yüz nakli için ameliyat ve sonrası 15 gün içinde sunulan hizmetler için paket fiyat olarak 42 bin lira belirledik. Bu, üniversite hastaneleri için yüzde 10 ilave ödemede dahil edildiğinde 46 bin 200 lira oluyor. Bu hastaların 15 günlük tedavi sonrası yaklaşık 2 ay tedavilerinin devam etmesi ve bu işlemlerin de Kurum tarafından ödenecek olması dikkate alındığında yaklaşık 100 bin liraya yakın bir ödeme yapılmış olacak.''

Acar, Akdeniz Üniversitesi tarafından yüz nakli için talep edilen rakamın da 53 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.


Günlük 300 reçete yazan doktor var
Bu suistimallerin önlenmesi için bu yıl risk odaklı denetim modeli kapsamında, e-reçete ve avuç içi damar izi tarama yöntemiyle kimlik doğrulama uygulamalarının hayata geçirileceğini anlattı.
Belirlenen kriterler çerçevesinde denetimlere birkaç gün içinde başlayacaklarına dikkati çeken Acar, şunları şöyle konuştu:

''Yaptığımız çalışma sonucunda günlük ortalama 60 ila 300 arasında reçete yazan 861 hekim bulunduğu tespit edildi. Bu 861 hekim arkadaşımız, 2011 yılı içerisinde hastalarımıza 13 milyon 582 bin 283 reçete yazmışlar. Yazılan bu 13 milyon 582 bin 283 reçetede hastalara 49 milyon 640 bin 342 kutu ilaç yazılmış, bu ilaçlar için Kurum tarafından 635 milyon 345 bin 466 lira ödeme yapılmış.
Günde 150 ve üzeri reçete yazan doktorlarımız var. Günlük 300 reçete yazan doktorlarımız var. Bunu bizim kurum olarak kabul etmemiz mümkün değil.''

Estetik amaçla yapılan bazı ameliyatların hastaların sağlığıyla ilgili zorunlu hallerde SGK tarafından ödenebilmesi için Sağlık Kurulu raporu şartı konduğunu vurgulayan Acar, şunları kaydetti:
''Fakat, bir ilimizde bir hastanede 2011 yılında 502 kişiye toplam 604 bin 954 lira tutarındaki burun şekil bozukluğu ameliyatı yapıldığı tespit edildi. Bütün bunları bu hastanelerden geri alacağız ve bundan sonraki süreçte sözleşmede yazan ceza hükümlerini uygulayacağız.''YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık