Tahir COŞANDAL

ŞANLIURFA TURİZM PLATFORMU SAHA RAPORU


Tahir COŞANDAL
20 Ocak 2014 Pazartesi 13:51

Şanlıurfa Turizm platformu saha raporunu açıklandı. Saha raporu kalabalık bir katılım ile Ticaret odasında gerçekleştirildi.

Saha raporu oluşturulurken, tüm turistik noktalara gidilerek, sorunların yerinde tespit edilmesi ve  çözüm önerilerinin sunulması çok güzel bir teşebbüs.

Takdirler karşılıyor ve tebrik ediyorum.

Keşke;

Bu sorunların çözüm merkezleri ; Turizm Bakanlığı (il kültür müdürlüğü), Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Büyükşehir belediyesidir.

Bu rapor açıklanırken, Turizm Bakanımızın ilimize geldiği bir güne denk getirilseydi ,  yeni belediye başkanı ve Şanlıurfa Valisi ataması yapıldıktan sonra gündeme taşınsaydı, bu sorunlar ve çözüm önerilerinin bir sahibi olurdu…

 

Sorunlar derlenirken basın arşivleri taransaydı ve basın mensubu arkadaşlarla bir toplantı yapılarak görüşleri alınsaydı, çok daha  güzel olurdu.

Bu konuda benim yapmış olduğum sorun ve tespitler , hazırlanan slaytta olmadığı için buradan ilgili arkadaşlara yazıyorum.

NEMRUD TAHTI

  1. Adıyaman Nemrudun tahtı ile çok büyük bir turizm potansiyeli yakalamıştır.

Bizde de Nemrudun tahtı vardır ve defalarca yazmama, gündeme getirmeme, ikili görüşmeler yapmama rağmen bozuk olan  yolu yapılmamıştır.

Nemrudun tahtından; Şanlıurfa’nın çok güzel kuşbakışı görünüşü, mağaralar, kiliseler ve antik kalıntılar mevcuttur. Bir an önce turizme kazanılması gerekmektedir. Şanlıurfalı hemşerilerimizin büyük bölümü dahi, Nemrut tahtını yolu olmadığı için görmemiştir.

 

EYÜP PEYGAMBER MAKAMI

 

  1. Eyüp peygamber makamında en önemli sorun. Sabır mağarasıdır. Dergah makamında bulunan  Hz. İbrahim Peygamberimizin, doğduğu mağarada olduğu gibi genişletilerek ,bayanlar ve bayların aynı  anda ziyarete açılması acilen gerekmektedir.

Eyüp peygamber mağarasının önünde, çok büyük bir kalabalık  ve izdiham oluşmaktadır. Halilürrahman’da  bulunan taziye evleri kapatılıyor. Eyüp peygamber makamına taziye evleri yapılarak bu ihtiyaca cevap verilmesi gerekmektedir. Halilürrahman makamı ve Hz. Eyüp makamını karşılaştırırsak ,Hz. Eyüp makamına üvey muamelesi yapılmaktadır. Halliürrahmanda olduğu gibi, Hz.Eyüp makamına çim ve bahçe çalışmaları yapılmalı , o bölge komple ele alınarak cazibe merkezi haline getirilerek turizme kazandırılması gerekmektedir.

 

ÇİFT MAĞARA

  1. Çift Mağara’nın olduğu bölge istimlak edilerek , o bölgeye sosyal tesisler yapılması ,Şanlıurfa’mıza  gelen turistlerin şehrimizi kuşbakışı izlemesini sağlayacaktır. Çift Mağara’ya araç ile çıkmak mümkündür. Bu büyük bir imkandır ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

KARAALİ TESİSLERİ

  1. Karaali tesisimiz var. O bölge sit alanı olduğu için yeni tesis yapılamıyorum.

Karaali tek tesis olduğu, rekabet olmadığı için sıkıntılı hizmet veriyor.

Şanlıurfalı yaz aylarında ,Kahramanmaraş zeytinlik kaplıcalarını ,ekonomik durumu iyi olanlar ise, Bursa Termallerini tercih ediyor.

Peki kendi hemşerimizin gitmediği Karaali tesisine yabancı turist beklememiz ne kadar doğru ilgililere sesleniyorum.

ŞANLIURFA'MIZI TANITAN KİTAPLAR

Mahmut Karakaş,Mahmut Dörtbudak,Mehmet Kurtoğlu,Ahmet Kaya,, Fotoğraf sanatçısı Yasin Küçük,Mahmut Kaya, Mehmet Akbaş,Şanlıurfa Yazarlar Birliği üyeleri ve aklıma şuan için gelmemiş bir çok yazar ve fotoğraf sanatçısı arkadaşlar,Şanlıurfanın tanıtımına katkı sağlayacak eserleri bastıramıyorlar. Bu konuda ciddi bir sıkıntı var bu eserlerin basılması için gerekli şartlar oluşturulmalı.

 

Büyükşehir olan ilimizin projelerininde büyükşehir olması dileğiyle

.19.1.2014


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star