Adalet YILDIRIM

ORTA ÖĞRETİM VE SINAVLARI


Adalet YILDIRIM
18 Kasım 2014 Salı 05:20

Bir ülkenin en önemli mekanizmalarından biride eğitimdir. Hata en önemlisi eğitimdir. Neden mi? Çünkü bireyler küçük yaşlardan itibaren aileden sonra hayata bakış açıları, düşünce ve ahlaki yapılarını, hak hukuka riya etmelerinin yanı sıra pozitif bilim derslerin verildiği yer okuldur. İlerde bireylerin nitelikleri ne şekilde değerlendiğini o ülkenin eğitim politikası belirler.

 

    Bir atasözü vardır, ‘’ağaç yaşken eğilir’’ der. Burada çıkaracağımız sonuç şudur, çocukları nasıl yetiştirirsek ilerde de büyük ihtimale öyle olurlar. Bundan dolayı da kreşten tutun liseye kadar süren eğitimin çok önemli olduğu ortaya çıkıyor. Kişilerin hem fizik olarak, hem de düşünce olarak bu zaman aralığında  şekillendikleri bilinmekte. 

 

    Peki, bizde bu süreç nasıl işliyor şöyle bir bakalım.  Öyle çok gerilere gitmeden orta öğretimin sonunda yapılan sınavlara bakarsak az çok durumu anlarız. Öğrenciler lise eğitimine başladığında iyi kötü gelecekte ne meslek seçeceğini kafasında belirlemiştir. Ondan dolayıda lisedeki süreçten başlıyorum.

 

     Bildiğiniz gibi orta öğretimin sonunda başta Fen Liseleri olmak üzere Anadolu, Güzel Sanatlar ve benzeri gibi liselere öğrencilerin girebilmesi için bir takım sınavlara girmeleri gerekli. Bizde çok geriye gitmenden 2004 ve 2014 tarihleri arasında orta öğretimden liselere geçiş için nasıl sınavlar yapıldı, bir bakalım. Ha şunu da belirteyim öyle uzun uzadıya anlatmayacağım bu sınavların sitemlerini zaten isimlerini yazdığımızda bile yoruluyoruz, birde sitemlerine girersek emin olun işin içinden çıkmamız çok zor olacak.

 

    2004’te kadar LGS (Liselere Giriş Sınavı ) iken, değişti 2008 kadar OKS (Orta Öğretim Kurumları Sınavı) oldu. Öğretmenler, veliler ve tabi ki öğrenciler daha bu sistemi anlamaya çalışırken birden oda değişti bu sefer SBS (Seviye Belirleme Sistemi) oldu. Hadi bunu anlayalım derken yine değişiklik. Bu sefer 2013-2014 tarihinde itibarende, Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Sistemi (TEOG) oldu. Bunu da belirteyim bu sitem değişiklikleri yapılırken öyle küçük değişikliler olmadı. Deyim yerindeyse kökten değişim oldu. Buda büyük cesaret ve risk demek.

 

    Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili açıklamasının bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim ‘’ Malumunuz üzere eğitimin doğasında var olan değişim ve gelişime paralel, ortaöğretime geçiş sisteminin sürdürülebilir, dinamik ve esnek bir yapıda güncellenme gerekliliği kaçınılmaz bir durum arz etmekte. Bu doğrultuda öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmek, başarı değerlendirmesini sürece yaymak, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak, ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını sağlamak, öğretmenin meslekî performansını artırmak, öğrencilerin okula devamsızlığını en aza indirmek, okul dışı eğitim kurumlarına yönelik ihtiyacı azaltmak, telafi imkânı sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmak, sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak, öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlemek ve değerlendirmek, orta ve uzun vadede ders dışı sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikleri değerlendirmek amaçlarını gerçekleştirmek için Ortaöğretime geçiş sistemi yenilendi.’’

 

     Evet, eğitimin doğasında değişiklik var. Doğru çünkü biz insanların doğasında değişiklik var. Eğitimde de tabi olacak. Ama bunu yaparken ülkenin iç dinamiklerinde hesaplamamız lazım. Yani toplum yapısına uyması lazım.

 

     Milli Eğitim Bakanlığın yaptığı açıklamada sizlerle paylaştığım yerden söyle bir ifade var ‘’öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak’’, bunun yanında işin içine öğrenci ve velide giriyor. Buda beraberinde çok büyük sorunlar getiriyor. Şöyle ki, gerek veliler olsun, gerekte öğrenciler söz konusu eğitim oldu mu hiç ama hiç realist değiller.

 

     Çünkü veli, öğrencisi SÖZ’elci olsa bile Tıp okumasını istiyor. Adam lisede ‘ben Matematik, Fen yapamam’ demiş, Tarih, Edebiyat ve Coğrafiya gibi derslere yönelmiş. Lise bitmiş sınava girmiş SÖZ’el yapılan sınavlarda bile sıfır çekmiş. Ama yurt dışında bazı ülkeler sınavsız ve istediği bölüme kayıt hakkı tanıdığı için öğrenci ve velide ÖSYM’nin yaptığı sınavda sıfır çeken öğrenci yurt dışında Tıp okumaya gönderiyor. Bunu yaparkende hiç bir tereddüt yaşamıyor. Ben bu bölümü nasıl yaparım, direk insan yaşamıyla ilgili, en ufak bir hatam insan hayatına mal olabilir demiyorlar. 

 

     İşte tam bu noktadan TEOG sınavın yüzde 30 kısmı çok önemli. Bu sınavlar giren öğrenciler yüzde 70 kısmını merkezi sınavlardan alacaklar. Geri kalanı da yani yüzde 30’unda okul belirleyici olacak. Şimdi diye bilirsiniz yüzde 70 merkezi olduktan sonra yüzde 30 çok önemli değil. Hayır, maalesef çok önemli çünkü TEGO’da alınan puandan sonra gelen virgülden sonraki kısmın dört basamağı bile hesaplanıyor. Artık bu durumda sonucu siz düşünün.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık