Ercan AKKAR

1 MAYIS’A ‘BOMBA’ GÖLGESİ…


Ercan AKKAR
2 Mayıs 2016 Pazartesi 11:57

1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı… Aslında insanoğlu var olduğundan beri emek sömürüsü hep oldu ve kapitalizmin bu kadar güçlü olduğu bir dünyada da emek sömürüsü ve buna karşı yürütülen mücadelelerin var olmaya devam edeceğinden hiç kuşkumuz bulunmamaktadır.

 1 Mayıs’ı doğuran sebeplerin insanoğlunun var oluşundan bu yana varlığından şüphemiz olmazsa bile, ilk resmi tarihi 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde inşaat ve taş işçilerinin günlük çalışma süresinin 8 saate indirilmesi amacıyla Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar yürüyüş düzenlemesiyle bilinmektedir.

 1 Mayıs’ın işçinin emekçinin bayramı olmasının temeli ise kapitalizmin beşiği olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nde 1886 yılında Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun öncülüğünde günde 12 saat ve haftada 6 gün olan zor çalışma koşullarına karşı yüzbinlerce kişinin yürümesiyle atıldı. Bu yürüyüşün önemli kılan nedenlerden biri de farklı kentlerdeki eylemlerde binlerce beyaz ve siyahın ilk kez birlikte yürümesidir.

 Dünde, bugünde işçi eylemlerinin çoğu baskılar ve kanla bastırıldı. Birçok işçinin ölümüyle sonuçlandı. Tıpkı Türkiye’de 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’nda olduğu gibi…

Tarihe kanlı 1 Mayıs olarak geçen ve halende iktidarlar tarafından Taksim Meydanı’nın işçi ve emekçiye kapatılmasına neden olarak gösterilen o kanlı 1 Mayıs’ta, resmi rakamlara göre 34 kişi yaşamını yitirdi, 136 kişi ise yaralandı. Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı olayda ilk ateşi kimin açtığı halen karanlıkta kalırken, birçok kesim tarafından ise bu olayın kontrgerilla tarafından darbe hazırlığı için yapıldığı yönündeki güçlü kanaat mevcuttur.

1 Mayıs’ın dünyada işçi bayramı olması ise, 1889’da 2’nci Enternasyonal toplantısında bir Fransız işçi temsilcisinin teklifi ile kabul gördü ve ‘Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanmasına karar verildi.

Türkiye’de ilk kez 1923’de kutlanan 1 Mayıs, dünyanın birçok ülkesinde tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de 2008 Nisan ayında ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kabul edilen 1 Mayıs, 22 Nisan 2009’da ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

 Yine 1 Mayıs’tayız.

 -Dünya’da işçilerin-emekçilerin hakları halen kapitalist sistemler tarafından sömürülüyor.

 -İşçilerin-emekçilerin örgütlenmesinin önüne setler çekiliyor.

 -Yandaş sendikalar ve sendika baronları türetiliyor.

 -Emek sömürüsünde taşeronlaşma alabildiğince artıyor.

-Taksim Meydanı’nda sadece birkaç kişinin sembolik girişine izin veriliyor.

 -Halen ülkemizde en fazla vergiyi işveren değil, işçiler ödüyor.

 -İşçi ve emekçi hakları çıkartılan torba yasalarla her geçen gün karmaşıklaştırılarak, tırpanlanıyor. (Kıdem tazminatının kaldırılması, mesai ücreti gibi)

-Kadrosuz işçi ve emekçiler, kadro vaadiyle her seçim dönemi umutlandırılıyor.

-Adaletsiz gelir dağılımı nedeniyle zaten zor koşullarda yaşayan işçi-emekçi ve emeklilerin yaşam koşulları her geçen gün daha da zorlaşıyor.

 Bugün 1 Mayıs…

İşçinin emekçinin bayramı… Dünyanın birçok ülkesinde gerçekten bayram gibi kutlanan 1 Mayıs, ülkemizde ise maalesef sokağa çıkma yasaklarının gölgesinde ve de Gaziantep’te IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırı nedeniyle ilk bilgilere göre 2 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirmesi ve çoğu güvenlik görevlisi 22 kişinin yaralanması nedeniyle 1 Mayıs kutlamalarının bombalı saldırının gölge düştü.

Yazıyı kaleme aldığım sırada ‘canlı bomba’ ihbarları nedeniyle Adana ve Şanlıurfa’da kutlamalar iptal edilirken, yine ‘canlı bomba’ korkusu nedeniyle birçok yerdeki kutlamalar etkilendi.

Kutlamalara ‘bomba gölgesi’ düşmesine rağmen işçiler-emekçiler yine de Diyarbakır’dan İstanbul’a, Van’dan Aydın’a kadar meydanlarda emek sömürüsüne karşı tek yürek olup haykırdı.

 Sevgiyle kalın.    


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
 • yorum2016-05-06 16:24:14Bahadır

  Etnik, dini ve mezhepsel olarak çok farklı guruplar yaşıyor. Bazı guruplar tüm özel günlerini diledikleri gibi kutlarken, büyük bir gurupta yılda sadece bir günü kutlamak isterken ‘BOMBALAR’ patlatılır, işte bu kadar adil ve eşitlikçi bir ülkeyiz.

 • yorum2016-05-06 16:12:14Güneş


  ‘’1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı…’’ evet tüm dünyada bu gün kutlanır işlerin emekçilerin bayramıdır. Ama geri ülkelerde bu günün anılmasına dahi tahammül edilemez. Bir kısım işçi emekçi günlerini kutlamak için sokağa çıktıklarında yine ne yazık ki bir gurup işçi emekçi tarafında tartaklanır, biber gazına maruz kalınır. Ne büyük çelişki, dram…

 • yorum2016-05-06 16:07:03Eylem

  Tüm dünyada içi-emekçilerin yasal hakları artarken ve yaşam standartları yükselirken bizim ülkemizde zaten çok kısıtlı olan haklarda bir bir geri alınıyor.

 • yorum2016-05-06 16:04:46Zeliha

  Yazınızda 1 Mayıs’ın tarihsel gelişmelerine çok yerinde ve doğru tespitlerle yer vermişsiniz. Sizin yazılarınız gerçekte güzel analizler ve tepsilerle okura çok şey katıyor.

 • yorum2016-05-05 23:17:31halil

  Sayın yazar yazınız tek kelimeyle enfes, bir solukta okudum

 • yorum2016-05-05 23:15:45HALE

  Bu ülkede yaşayanların %80 ni işçi emekçi ama işçilerimizin emekçilerimizin hayat standartları çok gerisinde. Her gün iş kazalarında işçiler ölüyor ama bir önlem yok. Bu konuya dikkat çektiğiniz için size çok teşekkürler.

 • yorum2016-05-05 23:10:12Canan

  Ercan bey, yazınız çok güzel ve anlamlı olmuş. Diğer yazılarınızı da okudum her konuda yaptığınız analizler çok yerinde.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık