Tahir COŞANDAL

112 ACİL SERVİS VE 155 POLİS İMDAT NEDEN TEKNOLOJİYİ KULLANMIYOR


Tahir COŞANDAL
2 Ekim 2016 Pazar 21:22

Akıllı telefonlar günlük hayatımızın bir parçası oldu. Bu telefonlarda bulunan bazı uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor.

Vatandaşlar tarafından ,WhatsApp ile çekilen video, fotoğraf bilgi notları, haber merkezlerinin WhatsApp telefon numaralarına gönderilerek ,haber merkezlerinin daha zengin haber yapmalarına yardımcı oluyorlar.

Sağlık Bakanlığı 112 acil servisi ve İçişleri Bakanlığı 155 polis imdat ihbar hattını arayarak yardım isteyen, kaza ve olay bildiren vatandaşlar ;bulundukları konumu ifade edemiyor. Ambulanslar ve polis mevcut konumu bulmakta zorlanıyor .Konumun geç bulunması da zaman kaybına neden oluyor. Olay yerinde bulunan suçlular kaçabiliyor veya yaralıların vefat etmesine yol açıyor.

Sağlık bakanlığı , 112 acil telefon numarasına; İçişleri Bakanlığı 155 polis imdat acil yardım numarasına WhatsApp'ın konum gönderme özelliğinden faydalanması için teknik çalışmalar yaparak kaza ve asayiş vakalarına hızlı erişim sağlanabilir.

Kaza veya herhangi bir olayı gören vatandaş, mahkemelere çağrılarak uzun bir süre mesaisini bu olayı gördüğü için harcamak istemediği için ben görmedim ,diyerek adli makamlara yardımcı olmamaktadır.

WhatsApp’ın video ve fotoğraf çekme ve gönderme özelliği kullanma şansı elde edilirse , aranan birinin fotosu ve kaza olayları kaydedilerek adli makamların olayı delileri ile çözüme kavuşturmasına katkı sağlayacaktır.

Ambulanslara uzun bir ışıklı bayrak asılırsa; siren çaldığında dikiz aynasından bakan sürücünün ambulansın nerede olduğunu görerek , yol vermesini kolaylaştıracaktır.

Olaysız ve kazasız günler dileğiyle

Selam ve Dua ile


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
  • yorum2016-10-06 15:57:57mehmet

    urfanın sokaklarından haberınız yok galıba uzun bir ısıklı bayrak için.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık