Adalet YILDIRIM

15 GÜNLÜK TELAFİ YETERLİ Mİ?


Adalet YILDIRIM
2 Şubat 2016 Salı 12:57

Bilindiği gibi geçen hafta okul öncesi, ilk ve orta okular da yarıyıl tatili başladı. Doğu ve Güneydoğu’da çatışmaların yaşandığı ve sokağa çıkma yasağının olduğu il ve ilçelerde öğrenciler okula gidemediler. Hatta bazı il ve ilçelerde görev yapan öğretmenler, bakanlıktan cep telefonlarına gelen mesajla bulunduğu yeri terk edip memleketlerine gitmişlerdi. Geçmiş yazılarımda bu konulara değinmiştim.

Hal böyleyken yarıyıl tatilinde bakanlıktan ‘yoğunlaştırılmış telafi eğitimleri’ açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar sebebiyle okullarına devam edemeyen öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek adına ‘yoğunlaştırılmış telafi eğitimleri ’ yapılacağını açıkladı.

Bu ülkede yaşayıp empati yapabilen herkes ‘koca bir dönem nasıl 15 güne sığacak diye düşünürken’ işin aslının çok daha farklı olduğunu ilgili bakanlığın sonraki açıklamalarından öğrendik.

Bu telafi dersleri bölgede yaşayan ve mağdur olan öğrencilerin tamamını kapsamayacak. 

-TEOG, YGS ve LYS’ye hazırlanan öğrencilerin 15 günlük sınavlara hazırlık şeklinde olacak.

-Bu telafi derslerinde sadece gönüllülük esasına dayalı, isteyen öğrencilerin katılabileceği, istemeyenin de katılmayacağı şeklinde olduğunu öğreniyoruz.

- MEB’in telafi dersleriyle ilgili tepkilerde gecikmedi; bu konuyla ilgili Eğitim-Sen yetkilileri,’ 15 günde çocukları sınava hazırlayamazsınız. Ayrıca telafi eğitimi gönüllülük esasına göre yapılmaz’ dedi.

-Bir diğer tepkide CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’dan geldi.

- Tanrıkulu, 10 soruda oluşan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplamasını istediği soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan çatışmalardan dolayı yaklaşık 15 bin öğrenci mağdur oldu. Eğer çatışmalar devam ederse ikinci dönemde mağduriyetin devem edeceği görünüyor. Çünkü bakanlığın ikinci dönem için bir planı yok, olsaydı her halde bir şekilde açıklarlardı.

Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar sonucu mağdur olan öğrenci, veli ve eğitim camiası da başta bölgede bulunan STK’lar olmak üzere konuya duyarsız kalanlara haklı bir tepki gösteriyor.

Eğitimde zaten büyük bir boşluk ve karmaşa vardı. Çatışmalı süreçte bunun tuzu biberi oldu.  Yine de herkesin eşit yaşadığı ve eşit eğitim hakkından faydalanabileceği günler dileğiyle…


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
 • yorum2016-02-05 14:42:20Tekin

  Bizim zamanımızda eğitim böyleymiydi. Şimdi çocuklar hangi gün okula gidiyor, hangi gün tatil, ne giyiyorlar, defter kalem ne götürüyorlar belli değil. Öğrencilerin hal ve hareketleri her şey her şey bozulmuş.

 • yorum2016-02-05 14:39:55Eğitimci

  Eğitimin hali ortada. Amaç düşünen üreten sorgulayan genç yetişmesini engellemektir. Yoksa her anlamda dolu öğrencinin hesap soracağını biliyorlar.

 • yorum2016-02-04 16:44:06Yazık

  Doğru eğitimde kıyafette tek tipi getirdiler. Olan giyiyor olmayan yana yana bakıyor. Birde öğrencilerin hali ortada, ne giydikleri belli, ne yaptıkları. Bu yaşta böyle yaptılar. Ahlak kalmadı.

 • yorum2016-02-04 13:07:41Çetin

  Türkiye'de eğitim var mı yok mu belli değil. Eğitimde dünya sıralamasında bayağı gerideyiz. Ama bu iktidarların işine geliyor sorgulamayan nesil her zaman iyidir.

 • yorum2016-02-04 13:06:21tek tip

  AK Parti en azından eğitimde tek tipliği kaldırdı ve herkes istediği gibi giyinebiliyor.

 • yorum2016-02-02 19:20:21Gülay

  Yarıyıl tatili değil yıl tatili gibi. Ne okul kaldı, ne öğretmen, ne sıra ne masa, hiçbir şey kalmadı. Yazık oluyor ülkeye.

 • yorum2016-02-02 19:17:47Halil ibrahim

  Hiç anmamış değilim. Her şey bir anda ters düz oldu ve seçimlere kurban edildi. Ne güzel huzur vardı, işler yoluna girmişti. Siyasiler tabloyu bir anda değiştirdiler. Bizde bunları konuşuyoruz.

 • yorum2016-02-02 19:15:58Davut

  Bu çocuklara yazık. Bu çocukların eğitim değil yaşam hakları ellerinden alınmış. Her an kör bir kurşunla ölebilirler. Önce yaşatalım sonra eğitimi düşünürüz.

 • yorum2016-02-02 19:14:07Galip

  TEOG, YGS ve LYS’ye öğrencileri için 15 günlük sınava hazırlık kursu deselerdi daha iyi olmaz mıydı? Peki İkinci dönem bu öğrencilerin okula gitme olasılığı nedir?

 • yorum2016-02-02 16:45:54Suna

  Adalet hanım, kaleminiz ve analizleriniz çok güçlü ve objektif yazıyorsunuz. Sizleri okumak zevk veriyor. Kaleminize sağlık.

 • yorum2016-02-02 16:44:22misafir

  Evet ya hani o en küçük şeyde ortalığı ayağa kaldıran sivil toplum kuruluşlarına ne oldu. Çıkarları söz konusu olunca veya yandaşları söz konusu olunca ortaya çıkıp kıyamet koparıyorlardı. Şimdi insanlar ölüyor, çocuklar okula gidemiyor. Hadi çıksalar ya ortaya. Geleceğimiz olan çocuklar önemli değil mi? Ama tabi bir yerlerden çıkar olsaydı hemen çıkıp açıklama yaparlardır.

 • yorum2016-02-02 13:02:26Hakan

  Adalet hanım, yine çok mükemmel tespitlerde bulunmuşsunuz. Kamuoyu çatışmanın olduğu tüm yerlerde öğrencilerin eksikleri telafi edilecek gibi algıladı. Sonra sadece birkaç bin öğrenciye telafi o da 15 gün. Peki bu olaylardan etkilenen yüzbinlerce öğrenciye ne olacak acaba.

 • yorum2016-02-02 12:59:37Duygu

  Tiyatro gibi, şaka gibi yahu 15 günde neyi telafi edecekler. Onca insanın ölümünden şehirlerin yıkılmasından sonra bu neyin telafisi?

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık