2012; Sisli Hava ve Virajlı Yol Gibi, Arabanın Hızını Düşürmek Gerek…


2 Ocak 2012 Pazartesi 13:02
2010’da Avrupa’da başlayan kriz yavaş, yavaş tüm Dünya’ya yayılmaktadır. İlk etkilenen Yunanistan daha sonra İtalya, İspanya, Portekiz küçük bir ülke olan İrlanda güçlü ülkelerden Almanya, Fransa ve ABD olmak üzere krizden etkilenen ülkelerdi.

Ortadoğu ülkelere batkımızda Tunus’ta başlayan demokratik referandum ayaklamasının arkasından Mısır daha sonra Yemen, Libya en son Suriye sıçrayan ayaklama ekonomik krizleri iyice derinden derine tüm Dünya’da kendisini his ettirmeye başladığını görmekteyim.

 
Dünya’nın öbür ülkelerine bakıldığında Rusya’da başlayan yönetim ayaklaması ve İran yönetimin savaş hazırlığı yapması Çin’ de işsizlik git gide yükselmesi sıkıntılı günlerin habercisi olarak görünmektedir.

Dünya ekonomisinde bu kadar sorun varken, Türkiye’nin tüm bunları hiç dikkat etmeden ve etkilenmeden çok yüksek bir hızlan büyüme devam etmesi ne mümkün ne doğru olacaktır.

 

Türkiye’de ise durumlar farklı değil. Demokratik açılımla “Kürt sorunu” çözüme kavuşturulmayı planlayan hükümet, başarıyı yakalayamadığı gibi devlet bütçesinden sınır ötesi hareketleriyle bölgeye yatırım yerine silahlı kuvvetlerine harcanan maddi destek Türkiye’de ekonomisini tehlikeye koymuş oldu. Bir taraftan geçmişten gelen “Ermeni Soykırımı” Öbür taraftan “Kıbrıs sorunu” gündemi meşgul etmektedir.


Bütün bunlar yaşanırken Dünya’da 2012 nasıl olur sizce?


Türkiye ekonomisi 2010 ve 2011 krizlerinde fazla etkilenmedi. 2012 Sisli Hava ve Virajlı yol gibi görünmektedir. Piyasalar kapalı, arabanın hızını yavaşlatmak ve dikkatli olmak gerekir.

Örneğin; Uzun vadeli borçlanmalara girmemek Banka kredileri kullanırken daha temkinli olmak, döviz borçlanmaları kesinlikle bulaşmamak, kefil borçlanmaları girmemek gerekir…
Küçük ölçekli firmaların daha az etkileneceği büyük şirketlerin daha çok etkileneceğini düşündüğüm oldu.
İşletmeci firmaların talep olmadığı durumda, üretim yapılmadığında işçi çıkarmaları stok tüketmeleri gibi ciddi sıkıntıları olacağını, dış borçlanmalarına ödeme sıkıntısı yaşayacakları kesindir…
Piyasaların daralacağı dönemlere gireceği görünmektedir. Bu yüzdendir ki; Kemerleri sıkı tutmak yatırımları çok kapsamlı araştırıp pazar payı oluşturmadan yatırım yapmamak gerekir.
Geride bir yıl bırakmanın üzüntüsünde ki; Geleceğe yeni bir yıla girmenin sevincindeyiz. Yeni yılın şehrimize daha sonra ülkemize huzur, bereket, mutluluk ve en önemlisi barışın geleceğimize bu kareleri sağlaması umuduyla sizlere veda ediyorum…
Saygılarımla…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık