Adalet YILDIRIM

2014 ÖSYM TERCİH SÜRECİ


Adalet YILDIRIM
4 Kasım 2014 Salı 21:10

31 Ekim DGS Ek tercihlerden sonra 2014 yılı tercihleri bitti. Bundan sonra üniversite adayları artık önümüzdeki yıl için hazırlanacaklar.

2014 yılında üniversite adayları nasıl bir yol izlediler isterseniz şöyle bir hatırlayalım.

23 Mart 2014’de YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) yapıldı. Bu sınavda 140 ve 179 arası puan alan öğrenciler 2 yıllık ön lisan ve özel yetenekle öğrenci alan bölümlere tercih yapma hakkı kazandılar.  Herhangi  bir puan türünden 180 ve daha üzeri  puan alan öğrencilerde LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) girmeye hak kazandılar.

LYS 14 ve 22  Haziran 2014 tarihleri arasında yapıldı. LYS’de 180 ve daha üzeri puan alan öğrenciler, ilgili puan türün de tercih yapma hakkı kazandılar.  Daha sınavın yorgunluğunu üzerinde atamayan öğrenciler ve onlarla birlikte bu sınav maratonundan omuz omuza ön saflarda mücadele eden velilerine ÖSYM güzel bir sürpriz yapıp altı günde sınav sonuçlarını açıkladı. Daha eş dost, arkadaşların, sınavın nasıl geçti sorularına cevap vermeye gerek ve fırsat kalmadan, aldığı puanla nereye yerleş bilirim?,  telaşı başladı.

Böylelikle sınav stresi ve heyecanı yerini doğru tercih yapmaya bıraktı. Tercihler 7-17 Temmuz 2014 tarihlerinde yapıldı. Bu tarihin Ramazan ayına denk gelmesi ve özellikle sıcak olan bölgelerde. Başta öğrenciler olmak üzere, velileri ve eğitim sektöründe görev yapıp tercih tarihinde aktif rol alan kesimi çok kötü etkiledi. Çünkü bir yandan bir çok kişi Ramazan ayı nedeniyle oruçlu olması ve aylardan Temmuz olması ki, bu çok sıcak olan bölgelerde ayrıca her şeyi zorlaştırıyor. En önemlisi de 12 yıl eğitim gören öğrencilere aldıkları puana göre onlara uygun bir bölüm tercih ettirmek.

Tercih sanıldığı gibi kolay değil çünkü; öğrenci puanı alana kadar bir meslek seçmiş değildir. Size geldiğinde elinde aldığı puanla,çoğu kez o puan sonuç kağıdını bile siz internete çıkarmanızı isterler. Buna rağmende sizin onun için en uygun mesleği seçmenizi isterler. Bu uygunluk öyle olacak ki hem okuması kolay olacak. Hem öğrencinin ekonomik gelirine uygun olacak. Hem bitirdiğinde KPSS puanı düşük olacak. Kimse bu öğrencinin yeteneği ne?, Hangi alanda başarılı olur demez. Daha doğrusu da bilmezler ve maalesef öğrencide bunu pek nadir olanları hariç büyük bir kesimi bilmez. Bütün bu koşularda en doğru tercih yapılmaya çalışılır. Burada ÖSYM’ye şunu söylemek isteriz hazır zaman varken 2015’te tercih tarihlerinde Ramazan ayını da düşünerek planlanırsa çok iyi olur.

LYS yerleştirme sonuçları da 23 Temmuzda açıklandı. Yerleşme sonuçların Ramazan Bayramı’ndan bir kaç gün önceye denk gelmesi,üniversiteye yerleşen öğrencilere çifte bayram yaşatırken,üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerde bayramı buruk girmesine neden oldu.

Kayıt tarihide 1-5 Eylül'de yapılması ve yerleşmenin açıklanmasında sonra  çok uzun bir aralığın olması. Öğrenciler üzerinde negatif etki yarattı. Yukarıda da değindiğim gibi bölümler ve meslekler hakkında kesin kararlı olmayan öğrenciler,farklı alternatiflere yöneldiler. Bu yüzdende kazandıkları halde kayıt yapmadılar. Burada da ÖSYM’ye şunu söylemek iyi olur. Yerleşmenin açıklanmasından sonra kayıt tarih arasıdaki zaman çok uzun olması öğrencinin hata yapmasına neden oluyorayrıca, kayıt haftası bir hafta değil iki hafta olursa öğrencinin daha rahat kayıt yapmasını sağlar.

İlk yerleştirmeden bir yere yerleşemeyen öğrenciler ek kontenjan da boş kalan yerleri beklediler. 18-25 Eylül’de LYS Ek yerleştirme yapıldı. Yerleşen öğrenciler 13-15 Ekime tarihlerinde kayıt yapma işlemlerini yaptılar. Bu arada ÖSYM, LYS ilk tercih de üniversiteye yerleşen ve kayıt tarih bazı nedenlerle kaçıran öğrenciler,bir şans verdi. Onlara da 10 Ekime kadar kayıt yapma hakkı verdi. Özelikle özel üniversitelere yerleşen ve çoğu ekonomik sebeplerden dolayı kayıt tarihini kaçıran öğrenciler için büyük bir şans oldu.

19 Temmuz 2014 tarihinde yapılan DGS ve 21 Ağustos’ta da DGS ile üniversiteler yerleşen öğrenciler açıklandı. DGS ile yerleşen öğrenciler için kayıt tarihide 1-12 Eylül’de yapıldı. DGS Ek tercihler ise 24-31 Ekim tarihleri arasında yapıldı.

Bir çok üniversite Eylül ayın ikinci ve üçüncü haftasında resmi açılışını yapıyor. Yani ders başı yapıyorlar. Bu durum da DGS Ek kontenjanla giden öğrenciler yarı yıl sınavlara yakın bir tarih kala gidecekler. Bu durum DGS Ek Kontenjanla giden öğrenciler maalesef aleyhine olacak. DGS ile üniversiteler yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmı meslek ve sanat liselerinden mezun olduktan sonra sınavsız geçiş hakkıyla ön lisans okuyan öğrenciler. Çoğunun alt yapısı yeterli değil. Okudukları ön lisansların çoğuda Mühendislik fakültelerine tekniker eleman yetiştiren bölümler. Yani matematik ağırlıklı bölümler. Bu nedenlerden dolayı önümüzdeki yıl ÖSYM tercih ve kayıt tarihlerini çok uzun zaman yaymaması  herkesin faydasına olur.

AÇIKÖĞRETİM AKADEMİK DANIŞMANLIK DERSLERİ BAŞLIYOR

Burada şunu da paylaşmak istiyorum, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemi dahilinde eğitim ve öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakültelerin öğrencilerine bazı dersleri Güz Döneminde yüz yüze Akademik Danışmanlık yapıyor.

3 Kasım’da başlayan dersler,23 Ocak’a kadar devam edecek. Bu dersler başta  Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampüsleri olmak üzre Türkiye genelinde 96 merkezde yapılacak. Öğrenciler bağlı bulundukları Açık Öğretim bürosuna müracaat ederek bilgi edine bilirler. İlgili derslerin listesi aşağıda veriyorum. Herkese şimdiden başarılar.

Matematik I, Genel Muhasebe I, İktisada Giriş I,Osmanlı Türkçesine Giriş I,Eski Türk Edebiyatı’na Giriş: Biçim ve Ölçü,Mikro İktisat,İstatistik I,MaliyetMuhasebesi, Türk Vergi Sistemi,Denetim,Finansal Yönetim I,İngilizce I.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık