Adalet YILDIRIM

2015 LYS MARATONU BİTTİ


Adalet YILDIRIM
24 Haziran 2015 Çarşamba 16:22

Değerli okurlarım; bu yılda LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) bitti. Bu sınavların takvimine ve içeriklerine bir bakarsak.

-İlkin 13 Haziran 2015 tarihinde yapılan, Sosyal Bilimler sınavıydı. Yani LYS-4’tü.

LYS-4 hangi dersleri kapsar? kaç soru sorulur?,  süresi ne kadardır?.

Bu sorulara şu şekilde cevap vere biliriz. Bu sınavda 44 Tarih sorusu, 14 Coğrafya-2 sorusu, 8 Psikoloji sorusu, 8 Sosyoloji sorusu, 8 Mantık sorusu ve 8 Din Kültürü sorusu olmak üzere toplam 90 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise 135 dakika, yani 2 saat 15 dakikaydı.

-Peki bu yıl LYS-4’tün zorluk derecesi nasıldı?

Tarih ve Coğrafya-2 hem yoruma, hem de bilgiye dayalı sorulardan oluşmuştu. Yani yıl içinde biraz gayret eden adayların çok rahat yapabilecekleri bir sınavdı.

Ama Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık soruları baya zordu. LYS’den ziyada KPSS’yi anımsatan nitelikte sorulardı.

Din Kültürü soruları da Tarih ve Coğrafya-2 seviyesinde sorulardı.

-İkinci sınavımız; 14 Haziran 2015’ta yapılan LYS-1  (Matematik-Geometri ) ve LYS-5 (Yabancı dil) sınavıydı.

Yukarıda sorduğumuz soruları bu sınav içinde değerlendirmemiz gerekirse.

LYS-1’de Matematik ve Geometri soruları sorulmaktadır. Matematik dersinden 50 soru, Geometri dersinden de 30 soru olmak üzere toplam 80 soru soruldu. LYS-1 sınav süresi ise 135 dakika yani 2 saat 15 dakikaydı.

Ve Matematik’te Geometri’de çok zordu. Hem bilgi, hem de yorum gerektiren sorulardı. Bu sınava giren öğrencilerin yıl içinde baya çalışmış olmaları gerekiyordu.

-LYS-5 kimler gire bilir?

Ortaöğretim yani, lisede yabancı dil bölümü/alanından mezun olduysanız, YGS’den 180 puan almak koşuluyla LYS-5 sınavına girmeniz gerekiyor.

Yabancı Dil sınavında 20 soru Sözcük Bilgisi ve Dil Bilgisinden, 12 soru Çeviriden ve 48 soru da Okuduğunu Anlama’dan olmak üzere toplam 80 soru soruldu. Sınav süresi ise 120 dakika yani 2 saatti.

-Üçüncü sınavlarımızda 20 Haziran 2015’te yapılan LYS-2 (Fen Bilimleri).

LYS-2 içinde aynı soruları cevaplarsak.

LYS-2 sınavında Fizik dersinde 30, Kimya dersinden 30 ve Biyoloji dersinden de 30 olmak üzere toplamda 90 soru soruldu. Sınav için verilen süre ise her test için 45 dakikaydı.  Yani toplam süre 135 dakikaydı.

Peki bu sınavın zorluk derecesi nasıldı?

Fen Bilimleri sınavı Matematik-Geometri sınavına göre daha kolaydı. Özelikle Fizik ve Biyoloji soruları daha çok yoruma dayalıydı. Kimya soruları geçen yılki kadar zor olmasa da kolayda değildi.

-Son sınavımızda 21 Haziran 2015’te yapılan LYS-3 (Edebiyat ve Coğrafya-1) sınavları oldu.

Bu sınav içinde ilgili sorulara cevap vermemiz gerekirse.

Bu sınavda Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 56 soru, Coğrafya-1 dersinden ise 24 soru olmak üzere toplam 80 soru soruldu. Sınav için verilen süre ise 120 dakikaydı. Yani 2 saatti.

Bu sınav içinde değerlendirme yaparsak; hem bilgi, hem de yorum gerektiren sorular vardı. Ayrıca Edebiyat bölümünde bir kaç soruda ALES düzeyinde sorular vardı. Genel anlamda LYS-3 çok zor değildi.

Yapılan tüm sınavlar için şunu diyebiliriz. Bilgiye dayalı sorular soruldu. Buda şunu gösteriyor sevgili öğrenciler. Derslerimize yıl içinde günü gününe çalışacağız. ’Yok bu yıl zor oldu seneye kolay sorarlar’, ‘çalışmasak da olur, sınava bir-iki ay kala çalışırız yaparız’.

Böyle risklere girmek yok. Dilerim sınava giren tüm adaylar istedikleri yerlere yerleşirler.


YORUMLAR
  • yorum2015-06-24 16:23:57Hasan Kaya

    Adalet hocam gerçekten zorlu ve sıkıntılı bir maratonu geride bıraktık. İnşallah istediğim yeri kazanırım. Yıl boyunca yazılarınızla bize yol gösterdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık