Adalet YILDIRIM

25 KASIM


Adalet YILDIRIM
25 Kasım 2014 Salı 11:53

Birleşmiş Milletler tarafından, 1999 yılında 25 Kasım ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’’ ilan edildi. Peki neden 25 Kasım? Dominik Cumhuriyeti’nde 25 Kasım 1960 tarihinde bir uçurumun dibinde üç kadın cesedi bulunur. Ülkenin basınında bir kaza sonucu bu kadınların öldüğü yazılır.

 

Ama gerçek hiçte öyle değildir, bu üç kadın Dominik Cumhuriyeti'ni diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşı gelen Mirabal kardeşlerdir. Bu üç kızkardeş hapishanede bulunan eşlerini ziyaret etikten sonra, sistemin görevliler tarafında arabalarından zorla indirilip, önce çeşitli işkencelere maruz bırakılıp, daha sonra öldürüp kaza süsü vermeye çalışmışlar.

 

1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda, 25 Kasım , "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" kabul edilir. Tüm dünyada kadına yönelik sosyal, ekonomik, psikolojik, fiziki şiddet ve öldürmelerini gündeme taşıyarak, farkındalık yaratıp her türlü şiddeti yok etmek için 25 Kasım ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’’ çeşitli etkinliklere gündem gelir.

 

Burada sizlere yıllara göre işlenmiş şiddet listelerini vermeyi, yasalarımızın yetersizliğinden uzun uzun bahsetmek istemiyorum. Şöyle bir etrafımıza bakmamız yeterli olur.

 

Şiddet denince aklımıza tecavüz, dayak ve öldürmek geliyor. Diğer birçok şiddet sayılabilecek davranışı ise kabul etmişiz sanki. Örneğin kız bebeklere pembe, erke bebeklere mavi kıyafet giydirmek bir şiddet çeşidi değil midir? Bir dayatma değil midir? Bütün kızların pembe sevdiğini kim söylemiş? Ya da bütün erkeklerin mavi sevdiğini… Bunun gibi daha birçok şiddet sayılabilir davranış gündelik hayatımıza girmiş ve ne yazık ki bizde kabul etmişiz.

 

 

Şiddetin önlenmesi için yasalar kadar, bir toplumda bulunan bireylerinde düşünce yapıları değişmesi lazım. Burada da en büyük sorumluluk kadınlara düşüyor, çünkü toplumları yetiştiren annelerdir. Eğer ki çocuklarına öncelikle tüm canlıların haklarına saygılı olamasını gerektiğini öğretirlerse sorunun büyük bir kısmı ortadan kalkar. Erkeklerinde kadınlar gibi insan olduklarını ve kadınlardan daha yüce varlıklar olmadıkların, tıpkı onların yaşamı gibi kadınlarında yaşamlarının kutsal oldukları öğretirlerse zanedersem kadın cinayetleri bir hayli azalır.

 

 ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

 

Bazılarına göre 24 Kasım, bazılarına göre ise 5 Ekim Öğretmenler Günüdür. Aslında tüm günler öğretmenlerin olmalıdır. Her neyse hangi gün olursa olsun, tüm öğretmenlerin gününü kutlarım. Eğitim fakültelerinden mezun olup kadro alamayan birçok öğretmenimiz en kısa zamanda kadro almalarını temenni ederim.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Ucuz Toplu SMS Servisi
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık