Mehmet FARAÇ

27 yıl sonra 27. kez!..


Mehmet FARAÇ
24 Ekim 2011 Pazartesi 06:25
Bundan 27 yıl önce Türkiye ve Irak arasında imzalanan “Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması”, PKK’ya ait terör üslerinin vurulması amacına dayanıyordu. Artık teröre yönelik “sıcak takip” yapılacaktı!..
PKK hücrelerinin Irak-İran sınırında hareketlenmeye başladığı 1983’ten bu yana, “Balyoz”, “Sandviç”, “Çekiç” “Murat” adı verilen tam 26 kara herakatı yapıldı.
PKK’nın eylemlere başladığı 1984 yılından itibaren sınır ötesinde yoğunlaştırılan operasyonlarda ise kimi zaman 450 teröristin öldürüldüğü bile açıklandı!..
Askeri güçler, terörist grupların sınırdan geçmesini önlemek için bazı dönemlerde aylarca Kuzey Irak topraklarında barınmak zorunda kaldı...
Genelkurmay’dan dün yapılan açıklamaya bakılırsa, teröristlere karşı 27. Kara operasyonu da başlatılmış!.. Üstelik bu operasyonlara tam 22 tabur asker katılıyormuş...
Irak’la sınır güvenliği anlaşmasının yapıldığı tarihten 27 yıl sonra 27. kez kara herakatı!.. Bu arada ne mi olmuş?..
Tam 70 bin kişi... İçlerinde asker, polis, korucu, memur; bebek, çocuk, kadın ve yaşlı vatandaşların da bulunduğu tam 70 bin kişi ya doğrudan ya dolaylı olarak terörün şiddetinden etkilenmiş!..
Ölenler, yaralananlar... Sakat kalanlar...
Belki onlarca şehrin nüfusuna denk gelen bir korkunç ve de ürkütücü rakam!.. 70 bin!..
Binlerce hedef, yüzlerce bomba!..
Peki ya hava operasyonları?.. Bakınız, son 4 yıldır bu konuda medyaya hangi haberler ve açıklamalar yansımış:
19 Aralık 2007: “Genelkurmay, Kuzey Irak’a düzenlenen hava harekatında, terör örgütüne alt yapı ve insan kaynakları olarak ağır bir darbe indirildiğini açıkladı. Genelkurmay ayrıca 17-18 Aralık gecesi sınırı geçmeye çalışan terörist grubun ağır zayiata uğratıldığını bildirdi.”
2 Mayıs 2008: “Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, 1 Mayıs 2008 günü saat 23.00’den itibaren etkili bir hava harekatı ile vurulmuştur. Son bilançoya göre 43 hedef vuruldu. 29 barınak yerle bir edildi.”
5 Ekim 2008: “Irak’ın kuzeyindeki Avaşin Basyan bölgesinde iki ayrı noktada tespit edilen teröristler ateş altına alınmıştır. Diğer bir terörist gruba yönelik olarak ise 6 Ekim 2008 günü sabah saatlerinde hava operasyonu icra edilmiştir.”
28 Ekim 2008: “Irak’ın kuzeyinde tespit edilen hedefler, savaş uçakları ve kara ateş destek vasıtalarınca etkili bir şekilde ateş altına alınmıştır. Taarruz edilen hedefler tam isabetle vurulmuştur.”
20 Mayıs 2010: “Hakurk ve Zap bölgelerindeki PKK kamplarında 50’den fazla hedefi bombalayan 20 savaş uçağı, PKK’lı teröristlere ağır zayiat verdirdi.”
18 Aralık 2011: “Terör örgütü PKK’ya ait 60 hedef savaş uçakları tarafından başarılı bir operasyonla vuruldu. Ayrıca hava harekatı öncesinde 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alındı.”
21 Eylül 2011: “17 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütünün barınma alanlarına, 58 sorti hava keşfi icra edilmiştir. Yapılan hedef analizleri sonucunda 152 hedefe hava harekâtı icra edilmiştir. Tüm hedefler tam isabetle vurulmuş ve tahrip edilmiştir.”
Ne yazık ki geç kalındı!..
Üstteki iki yazıda, tüm bu bilgileri niçin mi alt alta sıraladım?..
Her defasında yüzlerce hedefin yerle bir edildiğine yönelik açıklamalara niçin ısrarla dikkat çektim?..
Genelkurmay’dan dün yapılan açıklamaya bakılırsa dün başlatılan 27. kara harekatında; tam 22 tabur asker sınırı geçmiş ve teröristlerin peşine düşmüş!..
Evet, yukarıdaki iki yazıda dikkat çekilen operasyonlar elbette ki PKK’ya büyük darbeler vurmuş olabilir!..
Peki, ya dün başlatılan kara harekatı?.. “Bu saatten sonra yapılacak operasyon neye yarar” demek de istemiyorum!.. Elbette ki bu harekat da, en azından şiddetin geri püskürtülmesinde etkili olabilir…
Ancak açıkça yazmak zorundayım; devlet sınır ötesi operasyonu başlatmakta bu kez çok geç kalmıştır!..
Bu operasyon niçin Hakkari’ye 30 km mesafedeki Kavaklı Kampı’nın “yerle bir” edilmesinin hemen ardından yapılmadı?..
Burada barınan 500 kadar terörist niçin sınır ötesinde takip edilmedi?..
Yürek yakan şu soruyu de ne yazık ki sormak zorundayım; Kato Dağı’na yönelik 5 bin askerle yapılan ve 7 gün süren operasyon sınır ötesinde devam ettirilseydi PKK 24 askeri şehit edebilir miydi?..
Düşünebiliyor musunuz, PKK’nın en az Kandil Dağı kadar önemli bir kampının “yerle bir” edildiği açıklanıyor ancak  buradan sınır ötesine kaçan teröristlere yönelik bir kara harekatı yapılmıyor!..

10 günün acı bedeli!..
PKK, göz göre göre Kavaklı Kampı baskınına Çukurca misillemesiyle ağır bir yanıt verdi!..
Üstelik PKK’yı birazcık tanıyan herkesin, böylesi ağır bir yanıtın geleceğini tahmin edebilmesine rağmen!..
Çünkü PKK, Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesi ve KCK’ya yönelik operasyonlar nedeniyle böylesi bir saldırıyla, tabanına “güçlüyüz” mesajı vereceğini zaten tehdit mesajlarıyla duyuruyordu!..
Devlet sınır ötesi kara harekatını dün değil, Kato Dağı’na yönelik 3-10 Ekim tarihlerindeki operasyonun hemen ardından yapsaydı belki de 24 asker şehit olmayacaktı!..
10 günlük ihmal yüreklerimizde ağır bir yara açtı?..
Türkiye, davul-zurna ile kara harekatının tartışıldığı tek ülke olarak literatüre geçerken; terörün kara kitabında kanlı bir sayfa açılmasını da önleyemedi!..
Ya gafletten, ya ihmalden ya da istihbarat zaafiyetinden!..
Neden, niçin, nasıl ve de yazık!..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık