Ahin GÜNEŞ

3 SANİYE


Ahin GÜNEŞ
5 Nisan 2014 Cumartesi 17:12

Aslında aşağıda okuyacağınız öykü bundan 24 Yıl önce bu gün yaşanmıştı. Eski Jitem tetikçisi Ayhan Çarkın'ın Radikal Gazetesinde ki "1000 den fazla kişiyi öldürdüm" açıklaması sonrasında, bu topraklarda bir yılı aşkın süredir süren barışın bozulmaması adına noktası virgülüne dokunmadan paylaşmak hasıl oldu.

 

Gerçekten yaşanmış öykümüzün adı 3 Saniye...

22 yaşındaki bir delikanlı, haftalık gazeteleri abonelerine dağıtmış, bir bahar akşamının serinliğinde evine dönüyordu. Evlerine varmadan her zaman kestirme diye kullandığı dar sokaktan eve doğru yürüyordu.  İçindekilere dikkat etmediği, Beyaz renkli Renault marka bir araba kendisini yavaşça geçti. Sokağın diğer başında durdu.

Sokağın diğer başında duran arabanın yanına geldiğinde arabanın ön koltuğunda oturan tanımadığı bir kişi yarıya kadar indirdiği camdan o delikanlıya seslendi. “Hey. Bak hele. İsmi ile hitap ederek  …. sen misin” dedi. “Evet. Niye sordunuz” diye cevap verdi.

Ne olduğunu anlamadan, arabanın arka kısmında sonradan fark ettiği iri yarı iki kişi ani bir hareketle inip onu kollarından tutup duvara yasladılar. O esnada ne olduğunu anlamaya çalışan delikanlı, arabanın direksiyonunda ki kişiyle göz göze geldi. Soğuk kanlı birşekilde oturmuş pis pis sırıtarak ona bakıyordu.

Derken ön koltukta oturan ve kendisine ismini soran adam arabadan inip yanlarına geldi. Onu tutanlardan birine gözü ile bir işaret yaptı. Onu tutanlardan biri belinden bir silah çıkardı. Delikanlının kafasına dayadı. Elinde silah olan, arabanın ön koltuğundan inip gelen o kişiye “Sıkayım mı reis” dedi.

Yanlarına gelen 3. Şahıs “Dur hele” dedikten sonra işaret parmağını delikanlının alnına dayadı. “Gençsin. Ama p..oğlu p..sin. Şimdi senin ağzına s... Sana bu gazeteyi satma. Dağıtma demediler mi?” dedi.

Delikanlı neyle karşı karşıya olduğunu anlamıştı. Dağıtımını yaptığı gazeteyi dağıtırken adından, faili meçhul cinayetler nedeni ile ismini duymuştu bunların. Jitem’cilerdi.

Birden dedesinin bir sözü geldi aklına. “Baktın ölüm kaçınılmaz erkek gibi davran. Korkma. Çünkü korkaklıkla cesaretin arasında 3 saniye oynar. Korksan da 3 saniyedir,  Cesur davransan da, Bu yüzden tüm dedelerin cesurca öldüler. Sende cesur olmak zorundasın”

Tüm korkusunu yenerek avazı çıktığı kadar bağırdı “Sıkın ulan. Sıkın o… çocukları. Ne sizden ne de ölümden korkmuyorum.” Dedi. Gözlerini kapadı.

Sonra o daracık sokağı inleten, üç el silah sesi duyuldu. Gözleri kapalı, olduğu yere yığılırken, hızla kapanan arabanın kapı sesini, az evvel kendisine hakaret eden adamın “Gazla çabuk. Gazla” dediğini duydu.

Olduğu yere usulca yığılırken daha önce duymuştu,  “Vurulan insanlar ilk an da kurşunu hissetmezler, kurşunun değdiği yerde sonra yavaş yavaş bir sıcaklık his ederler”

Derken gözlerini araladı kendini yokladı. Hiçbir yerinde bir kurşun izi, yara yoktu. Ayağa kalktı. Olanlara anlam vermeye çalışırken, karşısında elinde büyükçe boş bir teneke sopa ile hemen hemen her gün gazoz ısmarladığı kendisi ile aynı yaştaki mahallenin delisi duruyordu.

Deli, delikanlıya bakıyor bir yandan da kahkahalarla gülüyordu. Deli ona “Davulumdan korktular. Hahahaha Boş tenekeden korktular. Hadi gazoz ısmarla“ dedi. Birkaç defa daha tenekeye vurdu. Tenekeden çıkan sesin silah sesinden farkı yoktu…

O gün yaşadıklarını beyaz Renault marka arabadaki dört kişi, mahallenin delisi bir de kendisi görmüştü.

Her zaman ki gibi Deliye gazozunu ısmarladı. Hiç kimseye söz etmediği o olaydan ve o günden sonra artık ne ölümden korkuyordu. Ne de karşısına çıkacaklardan.

Çünkü dedesinden öğrenmiş, o gün de yaşayarak görmüştü. Korkaklıkla, cesaretin arasında sadece üç saniye fark olduğunu..

 

Hayatınızdaki korkulardan sonsuza değin kurtulmanız, güzel ve barış dolu bir Dünya da mutlu, huzurlu bir ömür geçirmeniz dileği ile herkese saygılarla..

 

 

Ahin GÜNEŞ
5 Nisan 2014 / ANKARA


YORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık