Ahin GÜNEŞ

Adaylar Açıklanmadan Önce!


Ahin GÜNEŞ
11 Nisan 2011 Pazartesi 01:45
Çocukluğumuzda Urfa fiziki anlamda bu kadar büyük değildi. Dolayısı ile sokaklar, mahalleler bir birine çok yakın olduğundan, insanlarda yakın ve evlerin briket duvarları gibi birbirilerine bağlıydılar.
 
Çocukluğumun o güzelim yıllarında, şimdi derme çatma kurulmuş lunaparklardan daha güzel daha doğal bayram alanları vardı. Mahallenin en geniş boş alanına tahtadan yapılmış,  dönme dolaplar, salıncaklar vardı.
 
Bayramdan bayrama evlerin önlerinde istiflenmiş olan, tahta salıncaklar, dönme dolaplar bayram arifesi öncesi bir gecede kurulur,  bayram sabahının ilk ışıkları ile çocuk müşterilerini beklemeye başlardı.
 
Bizler geceden başucumuza koyduğumuz bayramlıkları, uyku girmeyen gözlerimizle sabahın çabuk gelmesini dua eder, bayram harçlıklarının toplanacağı saati hayal ederdik.
 
Sonra geçmeyen saat geçerdi. Gelmeyen sabah gelirdi. Bayramlıklar özenle giyilir, el öpmelerle başlayan harçlık toplama faslı, tahta salıncak ve dönme dolap ta son bulurdu.
 
Tahta dönme dolabın önünde oluşan en az 348(!) kişilik sırada herkes sabırsızlıkla sırasını bekler, sıra kendine geldiğinde zaman kaybetmemek için parasını önceden hazırlardı. Sıra gelir, sizden önce binmiş olanlar, bindikleri gibi indirilir, siz binerdiniz.
 
Dönme dolap ta yerinizi almış, dünyalar sizin olmuştur artık. Gıcırdayarak dönmeye başlayan dolap, sizden önce inenleri ve sırada bekleyenleri aşağıda bırakarak yavaş yavaş sizi yükseğe çıkarırdı.  Sonra en yükseğe çıkardınız herkes size küçük görünürdü. Birkaç tur böyle attıktan sonra, siz zamanı unuturdunuz.
 
Dönme dolabı çeviren ve aynı zamanda mahallenin hem kabadayısı hem de ağabeyisi olan dolap sahibi dolabın hızını yavaşlatır, sizin oturduğunuz koltuk en alta geldiğinde yüksek sesle “ Haydiiiiii. Tamam. Vakit doldu. Babanız geldi” der. Kolunuzdan tutar indirir, sizden sonra sırada bekleyeni alırdı. “Bi daha bineyim, parasını vereyim” diye teklif ettiğinizde, “ Sıraya geç, açıkgözlük etme. Bura da Hem parayla, hem sırayla” der az önce 348 kişinin sıralandığı uzayıp giden sırayı işaret ederdi.
 
Ve tıpkı dönme dolap gibi, sıra da bir başa, bir sona şeklinde devinir dururdu. Ta ki, parası biten çocuklar saf dışı kalana kadar…
Evet.
 
Zaman da dönme dolap gibidir. Sabah güneş yavaş yavaş doğar, öğlen en tepeye varır. En aydınlık ve sıcak dolu ışınları ile dünyayı aydınlatır, akşama doğru da yavaş yavaş batar. Gözden kaybolur, dünya karanlığa gömülür. Bir sonra ki gün aynı şey yine aynı şekilde başlar, zaman devinir durur.
 
Şimdi, dönme dolap ve güneşin doğuşu gibi, siyasi arenada aynı şekilde düze iner, yeni yolcularını dönme dolap gibi almaya çalışır, yükseğe taşır. Kısaca zamanı geldiğin de kimileri iner, kimileri biner…
 
Siyasi arenanın kızıştığı şu günlerde biz de, kafamızdan geçenleri, gördüklerimizi, sağlam kaynaklardan duyduklarımı tarafsızlık ve objektiflik anlayışının en tepe noktasında sizlerle paylaşmaya çalıştım.
Yeri geldi, yüreğinizde en üst yerde yer aldık, yeri geldi maillerime özel gönderilen mesajlarınızda ayaklarınızın altında yer aldık. Yeri geldi, işi parayla çözeceğini sanan bazı kimselerin en ahlaksız teklifleri ile karşılaştık…
 
Bu da 25 yıldır yapmaya çalıştığımız işimizin, yazarlığın, gazeteciliğin zaman içinde, utanç verici boyutu ile evirilmesinin son noktasın da olduğumuzu gösterdi. Utandık. Ar ettik, Lanet okuduk.
 
Yaklaşık 24 saat sonra, Urfa’nın aslında tartışılabilir durumda olan Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası sayılan 11 Nisan Kurtuluş Bayramı ile siyasi anlamda yolu kesişen başka bir önemli olayı yaşacağız.
Urfa’da  AK Parti’den 348 milletvekili aday adayının yanı sıra bütün Urfa coğrafyasının merakla beklediği  12 adayın ismini başbakan Erdoğan’ın altında imzası ile öğreneceğiz.
Gerçi diğer partilerde de liste merakla bekleniyordu. Bu partilerden biri olan BDP ( Barış ve Demokrasi Partisi ) Listesini açıkladı. Şanlıurfa’dan mevcut milletvekili İbrahim Binici ve KCK davasından tutuklu bulunan BDP eski İl Başkanı İbrahim Ayhan olarak duyurdu. Bakalım diğer partilerde isimler kim olacak.
 
Şimdi;
Yaklaşık 24 saat sonra açıklanacak olan 348 aday adayı içinden 12 aday isminin aslında hiçbir önemi yok. Önemli olan, asli aday olarak açıklanacak olanların, bir önce ki yazılarımda da dediğim gibi  “Aynaya tarafsız bir şekilde baktıklarında kendileri ile ne kadar dürüst, ne kadar samimi, ne kadar hazır  ve bu göreve kendilerini ne derece layık gördükleridir” ve bu cümlenin yanında daha da önemlisi  seçilip meclise gittiklerinde Namusları ve şerefleri üzerine ettikleri yemine ne derece bağlı kalacaklarıdır.
Sonuç olarak, bu güne kadar biz ne söyledikse söyleyelim. Yukarıda sonuç olarak söylemeye çalıştığımız “Özlemini duyduğumuz vekil anlayışı ve hasreti” dışında kalan her şey sadece teferruattır…
Özlemini duyduğumuz vekil anlayışı ve hasretinin hiç olmazsa bu seçimde son bulması dileği ile bütün Urfalı hemşerilerimizin 11 Nisan Kurtuluş Bayramı’nı tebrik ediyor, bu bayramı bize yaşatan tarihteki aziz şehitlerimizin hatıratları önünde saygı ile eğiliyorum.
 
Hayatı doğruları ve Urfa’yı  dosdoğru, özünde seven herkese saygılarımla

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star