Mustafa GÜNEŞ

ADAYLAR, ÖNSEÇİM VE URFA


Mustafa GÜNEŞ
2 Aralık 2013 Pazartesi 09:58

Bu köşeyi izleyenler bilir ki elimden geldiğince mahalli konular ve mahalli siyaset hakkında yazmamaya çalışırım. Ancak bazen konu o çok kadar gündemdedir ki, hiç değinmemek insanın toplum sorunlarına karşı “aldırmaz “ ve “ilgisiz” gibi algılanmasına sebep oluyor.

Seçim atmosferine girildiğinden beri Urfa’nın gündemi AKP’nin aday adayları ve nihayet kimin aday olacağı konusuna odaklanmış durumda.

Bir yandan adaylar furyası ve enflasyonu, diğer yandan yerli–yabancı aday tartışması pek çok insanı bıktırmış, illallah dedirtme noktasına getirmiştir.

Nereye gitsen tek sıcak tartışma var. Hangi aday adayının şanslı, hangisinin neyine güvenerek aday olduğu, atanacak adayın yerli mi yabancı mı olacağı kör dövüşüne dalmak zorunda kalıyorsun.

FAKIBABA-BAKAN-VALİ ÜÇLEMESİ

Diğer aday adayları kendilerine ne kadar şans tanıyor bilemem. Ama seçim gündeme geldiğinden beri bu üç kişi dışında kimsenin onlara bir şans tanıdığına şahit olmadım.

((Gerçi Sayın Vali’nin aday gösterildiğine dair bir söylenti var. Ama daha kesinleştiğine dair bir haber yayınlanmadığı için bu konudaki görüşlerimizi sonraya bırakıyoruz.))

Tartışmanın diğer cephesi ise yerli mi yabancı mı olmalı kargaşası…

ÖN SEÇİM VE DEMOKRASİ

Bu tartışmalara ek olarak “idealist demokrat” kesimler ise yerli yabancı tartışmasını abes bulup aday belirlemenin  “merkez ataması” yoluyla değil, "ön seçim" sistemiyle yapılması gerektiğini söyleyip duruyorlar. Onlara göre ön seçimde kim çıkarsa o kişi tabanın tercihidir ve ondan sonra artık yerli mi yabancı mı olmasının hiçbir önemi kalmaz.

Önce, esasta çok ideal ve demokratik olan bu fikrin Urfa için ne kadar geçerli olduğunu biraz irdelemeye çalıştıktan sonra aday adaylarının durumunu tartışırız.

ÖN SEÇİM URFA’DA GERÇEKÇİ Mİ?

Demokratik seçimlerin özü, demokrat kesimin önerdiği gibi ön seçimdir. Eğer gerçekten demokrasiye inanıyorsak bunun tersini düşünmemiz de mümkün değildir. Yani gerçek bir demokraside başka türlüsü mümkün değil ve olması gereken de budur.

Ancak…

Keşke Urfa açısından da böyle olabilseydi. Yaşım gereği bu ülkede üç darbe ve onlarca seçim gördüm ve pek çoğunda da aktif olarak bulundum.

Gençliğimde ben de aynen bu günkü demokratlar gibi heyecanla aynı görüşü savunuyordum.

Fakat ne zaman yakından ilgilenip içine girmeye başlayınca, o zaman gördüm ki Urfa bir “aşiretler federasyonu” dur ve burada demokrasi ancak aşiretlerin isteklerinden artan alanlarda geçerliymiş. Allah bilir ya ne kadar araştırdıysam da aşiretlerin ilgisi dışında kalan bir alan bumlamamıştım.

İktidarda olan veya olması muhtemel bütün partilerin tamamı aşiretlerin elinde, ön seçimi yapacak bütün delegeler de güçleri oranında paylaşılmıştı. Kimin hangi göreve veya sıraya geleceği reisler tarafından bazen anlaşmayla bazen de güç gösterisi yoluyla belirleniyor, ön seçim formalitesi de sandık olarak kullanılan bir “bisküvi kutusu” yla halloluyordu.

Onun için de gerek belediye başkanlıkları, gerekse milletvekili sıralamaları tamamen aşiret reisi veya göstereceği kişilerden teşekkül ediyordu.

Hiç unutmam, bir keresinde 9 milletvekili kontenjanı olan Urfa’da, iki partiden aynı aşiretin 5 mensubu milletvekili olmuştu. Kalan 4 üye de başka aşiret ve aileler tarafından paylaşılmıştı.

Bir keresinde de bulunduğu sırayı beğenmeyen bir kabile reisi partiyi basmış, zaten “şekli” olan bütün belgeleri parçalayıp kendini ikinci sıraya koyacak biçimde yeniden düzenlemişti. Birinci sıraya yazdırmamasının nedeniyse ilk sıradaki adayın hem ondan yaşlı, hem en büyük aşiretin mümessili, hem de parti üst organı üyesi olmasıydı.

Ve bu zorbalık ve tiyatroya da demokrasi diyorlardı.

Herhangi bir aşirete mensup olmayan veya arkasında güçlü bir aile desteği bulunmayan aydın, kişilikli ve memlekete gerçekten faydası dokunacak bir Allah’ın kulu partilerin önünden dahi geçmeyi aklına getiremezdi.

Bunun tek istisnası, hem küçük hem de ideolojik yapıdaki partilerdi. Bu partiler de demokratlıktan ziyade, ön seçim yapacak yeterli mahalli teşkilata sahip olmadıklarından merkezden atamayla aday belirlemek durumunda kalıyorlardı. Üstelik zaten seçilme şansları da yoktu.

URFA’YA DAHA ÇOK ZAMAN GEREK

Bunları gördükçe, metropollerde olduğu gibi sandığın gerçekten işlediği ve gerçek delegelerden oluşan bir ön seçimin Urfa’da uygulanması için daha çok demir kömür gerektiğini anladım.

Diğer yandan Urfa’nın bu durumunu görüp rahatsız olan ve güçlü liderlerin hâkim olduğu partiler, kendilerine gerçekten gerekli fakat aşiret dayanağı olmayan insanların da meclise girmelerini sağlamak için tıpkı küçük partilerin yaptığı gibi onlar da “merkez yoklaması” yoluna gitmeye başladılar.

Tabi buna rağmen oy kaymalarını önlemek için gene de bir takım büyük aşiretlerin ileri gelenlerini de aday göstermek zorunda kalıyorlar.

Çünkü o zaman aday gösterilmeyen aşiret üyesi, bu sefer de bağımsız olarak aday olup seçiliyor ve meclise girdikten sonra kendini daha pahalıya pazarlamaya başlıyordu.

Urfa seçim tarihi bu örneklerle doludur.

Sonuç olarak tam bir kentleşme sağlanıncaya ve aşiretlerin köy ve şehirdeki gücü de gerçek anlamda kırılıncaya kadar, istesek de istemesek de “merkez yoklaması” yolunun daha uzun süre uygulanacağı karşımızda bir kader olarak duracaktır.

YERLİ-YABANCI ADAYLAR KONUSU

Yazı uzadığı için hem Fakıbaba-Vali-Bakan, hem de yerli-yabancı adaylar konusunu bir sonraki yazıda ele almaya çalışacağız.

Üstelik o zamana kadar olaylar da biraz daha netleşmiş olur.

Ancak şimdilik şu kadarını söyleyelim ki Fakıbaba,  aday gösterilse de gösterilmese de bizim kanaatimizce pek önemi kalmamıştır. Zira ikinci dönem başkanlığındaki tavır ve davranışlarıyla kendini çok aşındırmış, karizmasını kendi eliyle yıkmıştır.

Erdoğan ve AKP’ye rağmen kendisine oy veren 70 bin insanı hiç umursamadan, görüşlerini araştırmadan gidip AKP’ye girmek için yalvardığı gün,  ilk dönemdeki “Fakıbaba Efsanesi”ni kendi eliyle yerle bir etmiştir.

Geçmiş ola.

1.12.2913

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık