Bermal MELİK

Aile İçi Şiddet Ve İslam Dini


Bermal MELİK
12 Temmuz 2013 Cuma 11:00

Şiddet,güç,baskı uygulayarak insanların bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür.Aile şiddet sadece kaba kuvvet içeren davranışlarla sınırlı olmayıp tehdit, baskı, hakaret, aşağılama, zorlama, ekonomik özgürlüğü kısıtlama gibi psikolojik açıdan eziyet ve şiddet içeren söz ve davranışlar tarzında da olabilmektedir. Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına , anne babasına , kardeşlerine veya yakın akrabalarına olabileceği gibi eski eş, nişanlıya da yapılabilmektedir.
Aile  içi şiddet ister kaba kuvvet isterse psikoljik açıdan şiddete maruz olan kişinin fiziksel ve psikoljik açıdan kendisine ve çevresine olan saygısının ve güveninin azalmasına , korku duymasına , yıpranmasına ve zarar görmesine sebep olmaktadır.
Maalesef aile içi şiddet uygulayanların ve buna maruz olanların mevcut insanlık bu uygulamalara boyun eğmeleri ve rıza göstermelerinin sebepleri arasında yanlış dini anlayışın yattğı da bir gerçek.
Yüce dinimizin insanlık onuruna yakışmayan bu tür davranışları onaylaması , kabul etmesi mümkün olmadığı gibi,bunların gerekçelerinin dine mal edilmesi dinimize yapılacak en büyük hakaret olduğu gibi İslam dinini anlamamak demektir.
Kaba kuvvet bağlamında aile içi şiddet kime ve hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın ne Kuran ne de Hz.Peygamberin söz ve uygulamaları açısından doğrudur.Dinimiz insanlık onuruna yakışmayan bu tür davranışları kesinlikle kabul etmez.
Din adına yapılan şiddet , en büyük dinsizlik, İslam dinine hakaret ve iftiradan başka bir şey değildir. Aile içi şiddet konusunda Kuran-ı yorumlamada bir kaynak olan Hz.Muhammed'in yaşamına dair uygulumaları konuya ışık tutacak niteliktedir.
Hadis kitapları ve Hz.Muhammed' in hayatını konu edinen eserler onun eşlerini dövdüğüne dair ve aile içi şiddetin varlığından söz etmemektedir.
Eşi, Hz.Muhammed'in eşlerini ve hizmetçilerini asla dövmediğini söylemektedir. Hz. Muhammed, Müslümanların en hayırlısının eşlerine en iyi davranlar olduğunu ve kendisinin bu konuda örnek teşkil ettğini , eşlerini ancak kötü kimselerin döveceğini ifade ederek onlara böyle davranılmamasını emretmiş ve aynı şekilde islam alimleri de kadının dövülmeyeceğini belirtmişlerdir. Tehdit,baskı, zorlama , aşağılama gibi psikolojik açıdan eziyet ve şiddette aynı şekilde Kuran ve Hz.Muhammed 'in söz ve uygulamalarına ters ve çirkin davranışlardır. Kadının dünyanın her yerinde aşağılandığı ve bazı toplumlar tarafndan insanlığın tartışıldığı bir devirde , Hz.Peygamber kadına el kalkmayacağını bizzat yaşayarak göstermiştir. Aile çerisinde yaşanan sorunları tatlılık ve sukunet içerisinde çözen Hz.Muhammed , en başta kadınlara karşı hayır ve iyilikle davranılmasını tavsiye etmiştir. Kadına hiçbir şekilde el kalkmaması gerektiğini bizzat yaşayarak gösteren peygamberimiz , eşlerini köle gibi dövdükten sonra onlarla aynı yatağı paylaşanları kınamıştır. Eşlerine,çocuklarına ve yanında çalışanlarına asla el kaldırmamış , Müslümanlara hanımlarıyla iyi geçinmeyi , onlara karşı sevgi ve şefkat göstermelerini istemiştir. Kız olarak doğmayı bir suç olarak telakki eden ve bu sebeple kız çocuklarını diri diri toprağa gömen bir toplumda kadınların durumlarının nasıl olduğu tahmin edilir. Böyle bir toplumda ,kadınların insan olarak erkekle eşit şartlara sahip olduklarını söyleyen Hz.Muhammed , hayatının tüm dönemlerinde kadınlara karşı saygı ve sevgi göstermiştir.İslam dininde, aile içi şiddeti önlemenin , sevgi ve saygı temeline dayanan bir aile olmanın yolu , Hz.Muhammed'in ailesini örnek almaktan geçiyor.
Sonuç olarak kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim ve yorumlamada birinci kaynak olan Hz.Muhammed'in söz ve uygulamaları kişiye kendisine ve çevresindekilere iyi ve güzel davranışlar sergilemesi , söz ve davranışlarıyla eziyet ve şiddetten uzak durmasını,insan onuruna yakışır tarzda hareket etmesini emir ve tavsiye etmekte; böyle davrananların mükafatının ise Allah ve onun elçisinin sevgisi ve cennet olduğunu müjdelemektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star