AK Partinin eğreti duran adayları


24 Nisan 2011 Pazar 22:09
 
Geçen dönem bağımsız giren Seydi Eyyupoğlu’nu desteklediğim için beni yerden yere vuran Urfalılar sen ne biçim aydınsın ne biçim entelektüelsin diyenler şimdi Ak Parti listesindeki Seydi Amca için bizden sadece o var diğerleri ithal diyerek Seydi Amca için Ak Partiye oy verecekler.
Benim farkım bize Ankara’dan  dayatılan liste yerine özgür irademle oy kullanmam oluyor. Bana acımazsızca yorum yazan " aşiretciliği feodaliteyi savunuyorsun desteklediğin Seydi Eyyüpoğlu eğitimsiz parayla iş yapar v.s diyerek  " yargılayan arkadaşlar, öngörüm beni yanıltmıyor sizden bir adım öndeyim… Şimdi sizler Seydi Amcanın eteğine tutunup oy isteyeceksiniz. Diğer adaylar o kadar eğreti duruyor ki Seydi Amcayı benimsemek zorunda kalıyorsunuz.
Her neyse yüzen oylara sahip Urfa’da son dakikaya kadar dengeler değişebilir. Bu dönemde listeye sempati duymayanların bağımsızlara yönelecekleri muhtemel görünüyor.  Siyasi partilere uygulanan % 10 baraj nedeniyle BDP ve diğer bağımsız aday olan Tatlıses’in adaylıktan çekilmesi Mahmut Cevheri’nin Urfa merkezden alacağı oy oranı arttırdı.  
AK Parti hem Tatlıses’i kahraman etti hem aday göstermedi hem de adaylıktan çekilmesi için yoğun baskı yaptı. Oysa Tatlıses’i sıralamaya koysaydı halkın tepkisini bir nebze kırmış olurdu. Adaylık sürecinde Başbakan Tatlıses için hukuki olarak sorun var demesine rağmen YSK olumsuz bir açıklama yapmamıştı. Demek ki sorun hukuki değil siyasi. Tatlıses’in adaylıktan çekilirken AK Partiye başarılar dilemesini de manidar buluyorum.  Tatlıses bundan sonra aday adayı bile olamaz yalancı çoban durumuna düştü. Tatlıses yakaladığı milletvekili olma şansını kaybetti.  Koşullar hiç bu kadar uygun olmamıştı…
Yaşananlar MHP’nin şansını yükseltiyor. AK Partinin boşladığı bölgelerden oy almaya yönelecektir. CHP’nin ise liste başı adayları seçmenin ve adayların en fazla olduğu Siverek’ten umduğunu bulamayabilir.
Bu yıl seçmen sayısını arttıran Urfa’da kadın ve gençlere hitap eden sempatisini ve desteğini alacaklar bir adım öne geçerler. Listelerdeki adaylara bakıyorum da kurtulmuş kadın ve gençlerden oluştuğunu görüyorum. AK Partinin Ankara’dan listeye konulan adaylar millet ve vekil iletişiminden uzak kurtarılmış adaylar olduğundan halkla bütünleşemiyorlar. Kendi memleketlerinde eğreti kalıyorlar.  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star